Genel

Kişisel Gelişimden Sağlanan Büyük Kar

Kişisel gelişim kısaca kişinin kendini onarmasını ve kendine çözüm üreterek yardım etmesini sağlayan hareketler bütününe denir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kişisel gelişim furyası ortaya çıktığından beri bu alanda da kapitalizm etkisini gösterdi. Ve küresel bir etkiye sahip oldu Toplumlar da sürü psikolojisiyle kişisel gelişim furyaya kendini kaptırmaya başladı. Kitle iletişim araçları, özellikle internet ve sosyal medya bu furyanın hızla yayılmasına neden oldu.

 

 Kişisel Gelişimde Kapitalizmin Etkisi

İnsanlar kişisel gelişim alanında kitaplar almaya, kurslara gitmeye, ruhsal başarı kamplarına gitmeye, özel dersler almaya ve kendilerine yaşam koçu tutmaya başladılar. Bu faaliyetlerin hepsi ticari alanda uzman veya acemi kişilerce tamamen kâr etme amaçlı gerçekleştirilmektedir. Bugün işsizliğin kol gezdiği, ülke refahının düştüğü ekonomik düzende insanların maddi kaygılarla yaşam mücadelesi verirken bu tarz etkinliklere para harcaması tamamen kapitalizmin etkisidir. Kapitalizm yine yapacağını yapmış insanın en temel haklarından olan mutluluk, refah ve kişisel gelişim alanlarından büyük bir sektör ortaya çıkarmış ve yeni bir sermaye alanı yaratmıştır. Yine kaybeden işçi sınıfı kazanan ise burjuva kesimidir.

 

 Kişisel Gelişimle Sağlanan Kârlar

Kişisel gelişim furyası son birkaç yılda ortaya çıkmasına rağmen şu anda hakkında yazılmış binlerce kitap, yüzlerce eğitim, onlarca ücretli konferans bulunmaktadır. Üstelik bu sektör sabit bir halde değil devridaim halinde olduğundan dolayı her gün yeni fikirler ortaya atılıyor. İnsanlar bu gelişmeleri güncel takip edebilmek için daha fazla para harcayarak daha fazla bilgi satın almaya çalışıyor. Bir başka örnek ise bu alandaki uzmanlar bu sıfatı alabilmek için belli ücretler (1500 türk lirasından başlıyor fiyatlar) vererek eğitimlere katılıp kamplara gidiyorlar ve sertifika alarak uzman sıfatını kazanıyorlar. Sektör içinde sektör söz konusu anlayacağınız ve bu sektör kendi sermayesini kendi içinde döndürmeye ve sürekli olarak arttırmaya devam ediyor.

İnsanların kendilerini onarmaları ve kendi kendilerine bir şeyler başarmaları gerçekten çok güzel bir duygu ancak bunu başarma isteğiyle etrafta kişisel gelişim alanında gördüğü her şeyi satın almaması, her videoyu izlemesine, her eğitime koşmaması kısacası kapitalizmin oyunlarına gelmemesi gerekiyor. Zaten bunları başarmak için bu kadar fazla faaliyete ve araca ihtiyaç yok aksine bu kadar fazla aktör kişiyi yorar ve kafa karışıklığına neden olur. İnsanın kendini tanıması ve nelerin kendine iyi gelip mutlu ettiğini bilmesi yeterli aslında, dışarıdan yardım almadan da bunlar kolaylıkla bulunabilir.