İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ADSL için sabit hat zorunlu olmayacak

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Konya Tüketici Mahkemesi, Türk Telekom'un sunduğu ADSL hizmeti için sabit telefon hattı alımı zorunluluğunu iptal etti. Mahkeme, ADSL için sabit hattın zorunlu kılınamayacağına karar verirken, kararın ADSL aboneleri için emsal oluşturacağı bildirildi.
Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkan Yardımcısı Ayhan Tekin, ADSL için teknik olarak bir telefon numarası ve ses hattına ihtiyaç duyulmadığını belirterek, "Buna rağmen Türk Telekom, konuşma yapmayıp sadece internet hizmeti kullanacak abonelerine bile zorla sabit telefon hattı alma zorunluluğu getiriyor. Bu tamamen hukuk dışı bir uygulamadır. Bir tüketicinin 2 yıl önce konuya itiraz etmesi ve hakem heyeti tarafından haklı bulunmasının ardından Türk Telekom karara itiraz etmişti. Ancak yapılan itirazlar bir sonuç vermemiş ve Konya Tüketici Mahkemesi bilirkişi raporuna istinaden ADSL'de sabit hat ve telefon aboneliği gerekmediğine karar verip, Türk Telekom'un açtığı itiraz davasını reddetmiştir" dedi.

ADSL ABONELERİNE EMSAL OLUŞTURACAK
Verilen kararın temyiz edilemeyecek bir karar olduğunu da dile getiren Ayhan Tekin, "Ayrıca Rekabet Kurulu, Şubat ayında almış olduğu bir kararla, Türk Telekom'un sabit hatsız ADSL hizmetini üç ay içinde başlatması için karar aldı. Buradan Türk Telekom'un ADSL hatları ile ilişkili telefon aboneliklerini kaldırarak bundan doğan sabit ücretlere son vermesini istiyoruz. Ayrıca ADSL abonesi olan ve sabit telefona ücret ödeyenler bu kararı emsal alarak mahkemeye başvurabilir ve sabit telefon hatlarının iptal edilmesini isteyebilirler" şeklinde konuştu. MUZAFFER ÇAĞLIYANER

KONYA - İHA-

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Şubat ayında karar alınmış ama değişen birşey yok.
Sanırım mahkemeye vermeyen kişiler telefon hattına para vermeye devam edecek.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Yahu hiç aklına gelmemişmi adamın. TT zorunlu sabit hat olayını bitirse devletin alacağı vergide azalacak. Yönetim böyle bir şeye izin verirmi allah aşkına akla mantığa uyuyormu :D
Neredeyse "esen rüzgar serinletti" özel tüketiyosun diye ötv yi yapıştıracaklar siz neden bahsediyosunuz :p

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Yahu hiç aklına gelmemişmi adamın. TT zorunlu sabit hat olayını bitirse devletin alacağı vergide azalacak. Yönetim böyle bir şeye izin verirmi allah aşkına akla mantığa uyuyormu :D
Neredeyse "esen rüzgar serinletti" özel tüketiyosun diye ötv yi yapıştıracaklar siz neden bahsediyosunuz :p

pardon ama hükümet hukuka müdehale edebiliyormuki de sen hükümet buna izin vermez diyorsun devlet her şekilde telekomdan vergisiini alır.

Hükümet hukuktan üstün olsa abd yandaş siyasetciler bu youtube olayına el atar actırıdı veya kapatırmazdı.

Telekom 3 ay yeterli olmayacagı ve ek süre talabinde bulunmuştur. Sabit hatların iptali ve işlemler için o yüzden tam işleme girmemiştir.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Hükümet hukuktan üstün olsa abd yandaş siyasetciler bu youtube olayına el atar actırıdı veya kapatırmazdı.

Eğer olasılıklar üzerinden gidiyorsak, bunun tam terside gayet mantıklıdır. Türkiye pazarında tutunmaya çalışan yerli girişimlerin gayet lehinedir Youtube'a Türkiye'den erişim olmaması.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
pardon ama hükümet hukuka müdehale edebiliyormuki de sen hükümet buna izin vermez diyorsun devlet her şekilde telekomdan vergisiini alır.

Telekom 3 ay yeterli olmayacagı ve ek süre talabinde bulunmuştur. Sabit hatların iptali ve işlemler için o yüzden tam işleme girmemiştir.

Hükümet hukuka müdahale edermi etmezmi bilmem orasını. Devlet bir şekilde telekomdan vergisini almıyor. Senden benden alıyor. Akan suyun önü kesilince tabloyu daha net görürsün ilerleyen günlerde. Devlet şu an nerden para çıkarayım derdindeyken telekom daha çok ek süre ister. Alan memnun satan memnun.

Hem youtube ne alaka anlamadım ben. Ben vergiden bahsediyorum sen youtube diyorsun...Yotube vergimi vermedide kapandı? Yotube ne alaka, sabit hat sorunluğu ve vergi ne alaka? Bağ kurarsan haber verirsin. Çünkü benim bahsettiğim hukuk vs. değil. Sadece vergi...Lütfen benden alıntı yaparken ne yazdıgımı anlayarak yapın.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Hükümet hukuka müdahale edermi etmezmi bilmem orasını. Devlet bir şekilde telekomdan vergisini almıyor. Senden benden alıyor. Akan suyun önü kesilince tabloyu daha net görürsün ilerleyen günlerde. Devlet şu an nerden para çıkarayım derdindeyken telekom daha çok ek süre ister. Alan memnun satan memnun.

Hem youtube ne alaka anlamadım ben. Ben vergiden bahsediyorum sen youtube diyorsun...Yotube vergimi vermedide kapandı? Yotube ne alaka, sabit hat sorunluğu ve vergi ne alaka? Bağ kurarsan haber verirsin. Çünkü benim bahsettiğim hukuk vs. değil. Sadece vergi...Lütfen benden alıntı yaparken ne yazdıgımı anlayarak yapın.

youtube aslında vergi olayından kapandı atatürk alehine daha önceleride video oluyordu kaldırılıyordu geri acılıyordu.

şimdi youtube ile ulaştırma bakanı söylediği sözler youtube 21 ülkede şirket kurup vergi veriyor burada şirket kuurp vergi vereceksin diyor.

demek istediğim yani hükümette abd yandaşı yokmu hiç youtube veya abd şirketlerinin menfatini düşünen kişiler eger hükümet hukuka müdehale etseydi dolaylı şekilde youtube actırırdı birilerin cebi gene dolardı.

ama mahkeme kararı oldumu olay biter. devlet telekomdan yine exra vergi alır merake tme kdv den ötv alır aldıgı ötv den gene ötv alır :p

izmit_Lee

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aynı karar daha öncede çıkmıştı ama sonradan bozuldu arkadaşlar.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5