İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ajax isteklerde türkçe karakter problemi.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Merhabalar,

Belki aynı problemle karşılaşıp çözmüş arkadaşımızı vardır diye sormak istediğim bir soru var. WP üzerinden yürüyen bir sitemde tüm ayarlarım UTF8. Bugün bir host değişikliği yaptım ve MySQL datalarını birebir aktardım. Sistemin çalışmasında ve aktarımda en ufak bir sorun çıkmadı ve türkçe karakterler gayet güzel görünüyor. Ancak benim problemim şu oldu. Admin paneline girdiğimde ajax istekte bulunan otomatik url oluşturma ve etiket bölümlerinde gelen etiketler utf8 olarak gelmiyor. Mesela ı harfleri |+ gibi bir şekilde geliyor. Eski host ile aralarındaki tek fark cleanoptions ile bulduğu tüm fazlalıkları silmiş olmam. Ancak WP ayarlarına baktığımda encoding UTF8 görünüyor.

Sizce problem ne olabilir?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar,

Belki aynı problemle karşılaşıp çözmüş arkadaşımızı vardır diye sormak istediğim bir soru var. WP üzerinden yürüyen bir sitemde tüm ayarlarım UTF8. Bugün bir host değişikliği yaptım ve MySQL datalarını birebir aktardım. Sistemin çalışmasında ve aktarımda en ufak bir sorun çıkmadı ve türkçe karakterler gayet güzel görünüyor. Ancak benim problemim şu oldu. Admin paneline girdiğimde ajax istekte bulunan otomatik url oluşturma ve etiket bölümlerinde gelen etiketler utf8 olarak gelmiyor. Mesela ı harfleri |+ gibi bir şekilde geliyor. Eski host ile aralarındaki tek fark cleanoptions ile bulduğu tüm fazlalıkları silmiş olmam. Ancak WP ayarlarına baktığımda encoding UTF8 görünüyor.

Sizce problem ne olabilir?

Geri dönüşü yapan php dosyaların sayfa kayıt özelliğini utf-8 yaparak denediniz mi?

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Bahsettiğiniz dosyaları UTF8 encoding ile tekrar kaydetmekse bunu denedim. (admin-ajax.php ve jQuery javascript dosyalarını) Ancak herhangi bir gelişme olmadı.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bahsettiğiniz dosyaları UTF8 encoding ile tekrar kaydetmekse bunu denedim. (admin-ajax.php ve jQuery javascript dosyalarını) Ancak herhangi bir gelişme olmadı.

Bende o sorun olduğunda önce utf-8 yaptım daha da bozuldu sonra ANSI yaptım düzeldi. Aslında bunun en büyük nedeni kullanılan Ajax kütüphanelerin yetersizliğinden olmaktadır.

JQuery yerine Prototype veya Yahoo! Connectin Manager denediniz mi?
Bende en sağlam çalışanı Prototype.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Malesef denemedim, WP'yi kurcalamak için pek niyetim ve vaktim de yok açıkcası :) WP'nin default tercihi malesef JQuery'den yana olmuş ajax için. Biraz JQuery ile ilgili araştırayım en iyisi. Teşekkür ederim ilginiz için.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5