İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Asp ile access to sql

forumselcuk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Veritabanı dönüşümü konusunda bir sürü program denedim ama hep bişeyler karışıyordu.Bunun üzerine şöyle bir kod yazma gereksinimi duydum ve www.forumselcuk.com sitemi access'den mssql'e çevirdim.
Bunun için öncelikle hayali bir access tablosu düşünelim
tblUyeler
id otomatik sayı
adi metin
soyadi metin
telefon sayı

Şunuda belirteyim ki mssql de accessdeki otomatik sayı alanı yok.Bunun yerine int türünde alan açıyoruz ve identity kısmına yes deyip increment ve seed e 1 diyoruz
Şimdi mssql tablomuzu tasarlayım
tblUyeler
id int
adi nvarchar
soyadi nvarchar
telefon nvarchar

Tabloyu ilk oluştururken identity kısmına yes demedim çünkü veri aktarırken id leri kendisi vermek isteyecek ve bende access den vermeye çalışınca hata verecektir.Bu yüzden normal int olarak açıyoruz.

Şimdi asp kodlarımızı yazalım

<%
Dim adoAccess
Dim adoSQL

Set adoAccess=Server.CreateObject("ADODB.Connection")
Set adoSQL=Server.CreateObject("ADODB.Connection")

adoAccess.open "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0; Data Source="&Server.MapPath("db.mdb")

adoSQL.open "driver={SQL Server};server=localhost;uid=kullanıcı;pwd=şifre;database=veritabanı"

Set rs2=Server.CreateObject("ADODB.Recordset")
rs2.LockType=3
rs2.CursorType=2

Set rs=adoAccess.execute("select * from tblUyeler")
rs2.open "select * from tblAuthor",adoSQL
do while not rs.eof
rs2.addNew
rs2.Fields("id")=rs("id")
rs2.Fields("adi")=rs("adi")
rs2.Fields("soyadi")=rs("soyadi")
rs2.Fields("telefon")=rs("telefon")
rs2.Update
rs.movenext
loop
rs.close
rs2.close
adoAccess.close
adoSQL.close
%>

Şimdi buraya kadar herşey tamam sql veritabanıza verileri ekledik.İşte şimdi tabloda id kısmının özelliklerine girip identity yes diyip increment ve seed değerlerine 1 girebilirsiniz
Ekim 2007

forumselcuk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Tabiki arkadaşım illaki daha önce yapanlar olmuştur bende zaten bi yerden php sürümünü gördüm ondan yola çıkarak asp yazdım
Ama başta senin gibi Insert into kullanınca biraz problem çıktı tarih ve true false larda
Sonra böyle yaptım

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5