İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ASP SEO da hata alıyorum

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Şöyle bir sorun var . Bikaç sub domainin seo sayfası olarak 404.asp kullanıyorum. Birinci olan a.domain.com a giriyorum seo yapısı olarak a.domain.com/a_b_c-1.html açınca bana şu hatayı veriyor :

msxml3.dll error '80070057'

The parameter is incorrect.

/sub/b/default.asp, line 53

Ama eğer "if strDizi2(0) = "a" then" den sonraki kısımda özellikle de <!--#include file="sub/b/videolar.asp" --> kısmını kaldırınca gayet guzel calısıyor. Oraya rasgele yazdıgım yazıyı gosteriyor. Yani 404.asp de o kısma include kodunu ekleyince tüm kodu aynı anda yokluyor. Ve diğer Subdomainin hatasını gösteriyor bana.

Server.execute kodu ile çalıştırıncada malesef 404.asp de direk belirlediğim kriter vs. gibi değişkenleri tek tek sayfalara eklemek zorunda kalıyorum.
Soruna çözüm getirebilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum :)

kodlar aşağıda :

Kod:
<% strQuery = Request.ServerVariables("QUERY_STRING")
strDizi = Split(strQuery,"/") %>

<% strDizi2 = Split(strDizi(2),".") %>

<% if strDizi2(0) = "a" then %>

<% strDizii = Split(strDizi(5),"-")

kriter = replace(strDizii(0),"_"," ")
	strDiziii = Split(strDizii(1),".")
	id = strDiziii(0) %>

<!--#include file="sub/a/sayfa.asp" -->

<% elseIf strDizi2(0) = "b" then %>

<% If strDizi(5) = "videolar" Then
	etiket = strDizi(6)
	sayfaNo = strDizi(7) %>

<!--#include file="sub/b/videolar.asp" -->

<% end if %>

<% if strDizi(5) = "video" Then
	etiket = strDizi(6)
	sayfaNo = strDizi(7)
	etiketTR = strDizi(8) %>

<!--#include file="sub/b/video.asp" -->

<% end if %>

<% if strDizi(5) = "arsiv" Then
	sayfaNo = strDizi(6) %>

<!--#include file="sub/b/default.asp" -->

<% end if %>

<% end if %>

symbiantech

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

yerine <!--#include file="/sub/b/videolar.asp" --> yazarsan problem olmaz sanırım dallanıp budaklanan klasörlerden kaynaklanıyor olabilir ana dizini gösterek yap

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Ama sanırım ASP de include işleminde "/" ile başlayamıyoruz. Yani "include virtual" deneyebilirim o da aynı kapıya çıkar. ama zaten ondan olacagını sanmıyorum. include la ilgili 404.asp de yani HATA SAYFALARInda kulanıma dair bilmediğimiz bişey var sanırım.

yerine <!--#include file="/sub/b/videolar.asp" --> yazarsan problem olmaz p

symbiantech

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
<%
function ReadFromFile (Name)
Set objFSO = Server.CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
Const fsoForReading = 1
Dim objTextStream
Set objTextStream = objFSO.OpenTextFile(Server.MapPath(Name), fsoForReading)
ReadFromFile=objTextStream.ReadAll
end function

include=ReadFromFile(“/sub/b/videolar.asp”)
Execute(include)

%>

bu işini görür sanırım performansı ne olur bi fikrim yok :) FSO destekli olması lazım sunucunun.

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Aman hocam naptın :) FSO mso ile işim olmaz...
Bekleyelim bakalım forumda ASP seo baslıkları bolca var bunlardan anlayan biri çıkarda yazar belki. Kesin HATA sayfasında <--!include ... kullanımı ile ilgili ama bilemiyorum...

bu işini görür sanırım performansı ne olur bi fikrim yok :) FSO destekli olması lazım sunucunun.

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
sunucunuz windows server ise fso desteği zaden vardır sunucunuzda ayrıca fso kurmaya gerek yok

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Yaw yapmayın demeyin FSO filan :) böyle uzun işler yerine INCLUDE a bi çözüm getirsek... Bilen birileri. Acaba neden o kısmı silince çalışıyorda eklediğimde hata alıyorum açıklaybilirse memnun olurum ...

sunucunuz windows server ise fso desteği zaden vardır sunucunuzda ayrıca fso kurmaya gerek yok

Kingdom

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

videolar.asp dosyasının içindeki kodları kaldırıp rastgele birşeyler yazdığında sorun oluyormu ? Bende bu şekilde kulllanıyorum ve hiç bir problem yaşamadım şu ana kadar. Birde verdiği hata msxml3.dll hatası, sanırım videolar.asp içinde veri alan bir kod var onu da bir kontrol et istersen. Gelen queryden kaynaklanıyor olabilir. Olmazsa msn'e gel bakalım bir ara Ahmet :p

Edit : <!--#include file="http://www.domain.com/sub/b/videolar.asp" --> gibi denemeyi unutma.

symbiantech

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yaw yapmayın demeyin FSO filan :) böyle uzun işler yerine INCLUDE a bi çözüm getirsek... Bilen birileri. Acaba neden o kısmı silince çalışıyorda eklediğimde hata alıyorum açıklaybilirse memnun olurum ...

Fso kötü bişey değil ama kullanmam diyorsan şöyle bir uygulamaya gidebilirsin en mantıklısı kodda değişiklik. yada mevcud kodlarında include ettiğin dosyayı hata sayfasına full olarak yazdırman dosya boyutunu büyütmen kalıcı çözüm olacaktır. Performans açısından ne gibi sonuç doğurur bilmiyorum ama illede include çalıştırmak istiyorum diyorsan ;

AspEnableParentPaths Metabase Property ile oynama yapabilirsin remote server ise yada host sağlayıcından bunu isteyebilirsin. false değerini true yaparak include komutunu çalıştırabilirsin ama ana dizinde güvenlik riski oluşturacaktır.

localde çalışıyorsan ISSmanager>Property>Directory>Configuration>Application configuration işaretle ok de 404 sayfalarında include çalıştırabilirsin busayade

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
<!--#include virtual="/sub/b/videolar.asp" --> veya <!--#include virtual="../sub/b/videolar.asp" --> kodunu da denemenizi öneririm. msxml3.dll hatası o dosyayı okuyamamaktan kaynaklanıyordur sanırım. Arkadaşların dediklerini de denemenizi öneririm. İlk işiniz kodsuz videolar.asp doyası ile deneme yapmanız olmalı.

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Kingdom ben kodlarda hata olmadığının farkındayım sorunu da açıkça yazdım zaten :) 404.ASP sayfası tüm include eden sayfaları aynı anda yokluyor malesef yani :

if sub=x then
include x.asp
elseIf sub=y then
include y.asp
end if

dediğimde ve SUB=X olduğunda yani sadece x.asp yi yoklaması gereken 404.asp y.asp yi de yokladığı için y için yetersiz parametre hatası veriyor. Bilmem anlatabildimmi.

Yani 404.asp olayında veya include olayında IF - END IF ler için ayrı bir durum söz konusu sanırım.

Ayrıca FSO veya sunucuyla ilgili konulara gerek kalmadan. 404.asp deki parametreleri sayfaların kendilerine aktardım böylece 404.asp INCLUDE ettiği ve yokladığı sayfalarda o parametreleri bulduğu için hata vermiyor. Kolayı olsun istedim ama buda pek zorlamadı. ilgilenenlere teşekkürler.

sistem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
o dediğin olmaz tabiki
Asp de include yaptıgın zaman ASP.DLL inc edilen sayfayı Ana sayfayı icra etmeden önce ekler
dolayısı ile 2 tane include'yi 1 sayfada if veya select case gbi seçeneklerle çalıştırmak istersen hata yapmış olursun. sonuçta ikiside iis tarafından yüklenir icrada tek sayfa kabul edilir.
çünkü . sayfa icra edilmeden önce o inc ettiklerin bir bütün olarak tek çatıda toplanmalı mantığını güder IIS.

dahada açıyım
diyelimki

if sub=x then
dim a
include içinde
DIM A var !
elseIf sub=y then
include içinde
DIM A var !
end if

bunun gibi sebeplerden hali ile hata verecektir. 2 tane DIM A olmamalı gibi.

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
o dediğin olmaz tabiki
Asp de include yaptıgın zaman ASP.DLL inc edilen sayfayı Ana sayfayı icra etmeden önce ekler
dolayısı ile 2 tane include'yi 1 sayfada if veya select case gbi seçeneklerle çalıştırmak istersen hata yapmış olursun. sonuçta ikiside iis tarafından yüklenir icrada tek sayfa kabul edilir.
çünkü . sayfa icra edilmeden önce o inc ettiklerin bir bütün olarak tek çatıda toplanmalı mantığını güder IIS.

cevap için Teşekkürler. Include için böyle bir durum söz konusymus ogrenmis oldum :) zaten dediğim gibi gereken parametreler queryString vs. gerekli sayfalara aktardım. Böylece sorun çözüldü.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5