İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Broken Link Checker ( Kırık Bağlantı bildirici )

arif192

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Blogunuz büyüdükçe eski yazılarımızda vermiş olduğumuz bağlantıların, yeni linklerin, paylaşımların kontrolü oldukça zorlaşmaya başlar. Ziyaretçilerin ölü linklere tıklayıp istenen sayfaya ulaşamaması bloğunuzun seo performansına zarar verebilir. Ölü linkler arama motorları tarafından hoş karşılanmazlar. Bu sebep den dolayı linklerin belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir. WordPress geliştiricileri de bizim işimizi kolaylaştırmak adına Broken Link Checker ( Kırık Bağlantı bildirici ) eklentisini geliştirmişler. Bugünkü yazımızda bu eklenti hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.
K%C4%B1r%C4%B1k-Ba%C4%9Flant%C4%B1-bildirici.jpg
Broken Link Checker (Kırık Bağlantı bildirici ) eklentisi ile bloğunuzda bulunan linklerin tümünü kontrol ederek sayfalarda bulunan linklerin ölü olup olmadığını kontrol eder ve size bildirir. Kırık bağlantıları rapor halinde sizin e- posta adresinize gönderiyor. Başka adrese yönlendirilmiş bağlantı varsa bunları kontrol edip size bildiriyor. En önemlisi de ölü olan linkleri eklentinin ayar sayfasından kolayca kaydırabilmenize olanak sağlıyor. Ücretsiz ve Türkçe dil desteği de bulunan bu eklenti, kırık linkleri kontrol etmede zorluk çekenler için çok yardımcı oluyor.

Ayarlar

Durum : Bloğunuzda çalışmayan link varsa bu bölümden durumu takip edebilirsiniz.

Bağlantıyı otomatik kontrol et : Bu bölümde eklentinin bağlantıları kaç saatte bir kontrol edeceğiniz yazıyoruz. Ben kendi blogumda 72 saat olarak girdim.

E-posta ile bildir : Bu bölümde “Kırık bağlantı tespit edildiğinde bana e-posta bildir” Seçeneğini seçelim.

Notification e-mail address : Bu bölümde ise bildirimin gideceği e-posta adresini yazıyoruz. Eğer Ayarlar – Genel bölümünde bulunan mail adresini kullanmak istiyorsanız bu bölümü boş bırakın.

Kurulum

WordPress admin paneline giriniz ve sol tarafta bulunan eklentiler kısmında yeni ekle giriniz. Eklenti arama arama yerine “Broken Link Checker” yazınız ve aratınız. Daha sonra eklentimizin adını bulup “Şimdi kur” yazısına tıklayıp kurulumu başlatınız. İşlem bittikten sonra işlem şemasının en altında “Eklenti’yi Etkinleştirin” yazısına tıklayarak etkinleştirin. Eklentinin kurulumunu ve ayarlarını açıkladık. WordPress eklentileri ni açıklamaya devam edeceğiz şimdilik bu kadar.

Kaynak:http://www.hostingdomain.web.tr/broken-link-checker/

etkin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kırık linkleri sitelerimizde varsa bildirmesi çok iyi çünkü site yıllandıkça bazı linkler ölüyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5