İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

BSD Hakkında Yararlı Döküman (BERKELEY SOFTWARE DISTRIBUTION)

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
GÜNÜMÜZDE UNIX’LER
BSD UNIX
BSD
BERKELEY SOFTWARE DISTRIBUTION

Kimler BSD Kullanıyor?

Dünyanın bir numaralı web sunucularından Yahoo BSD kullanmaktadır.
Hatta Microsoft’un en önemli Internet şirketlerinden olan Hotmail servisi,reklam sebeplerinden dolayı sunucuların işletim sistemini değiştirene kadar BSD kullandı.

BSD NEDİR?
BSD,”Berkeley Software Distribution” (Berkeley Yazılım Dağıtımı)nın kısaltmasıdır.Bu isim AT&T’nin Research UNIX’inin bir uzantısıdır.Bir açık kaynak kodlu işletim sistemi projesi,4.4BSD-Lite olarak bilinen kaynak kodu dağıtımını temsil eder.Aynı zamanda GNU projesi dahil olmak üzere open source projelerinin hepsini kapsar.
BSD çekirdeği görev zamanlama (task scheduling),bellek yönetimi(Memory managment),SMP (Symmetric Multi-Processing),aygıt sürücüleri ve diğerlerini kapsar.Linux çekirdeğine benzemeksizin farklı kapasite ve güçte bir çok BSD çekirdeği vardır.
C kütüphanesi,sistem için API temellidir.
BSD C kütüphanesi GNU projesi değil,Berkeley kodu temellidir.
Kabuk,dosya araçları bağlayıcılar (linkler) ve derleyiciler(loader) gibi araçları içerir.
Bazı araçlar dışında bir çokları GNU projesinden sağlanmıştır.
X Window sistemi grafik arabirimidir.

BSD Tarihi
Birçok BSD - Tek Felsefe
Genel olarak UNIX'ler 2 gruba ayrılır: System V (kısaca SysV) ve BSD. İkincisi California 'daki Berkeley Universitesinde ortaya çıkmıştır. Bu günkü BSD sistemleri “ 4BSD Lite2” e dayanır, Bu versiyon Berkeley Universitesinin çıkardığı en son resmi BSD versiyonudur. BSD nin temelleri 1970 lere dayanmaktadır.
BSD, sistemleri 30 yılı aşkın bir süredir geliştirilmektedir ve iyileştirilmektedir fakat bu yapılırken herşeyi en baştan yapmak yerine öncekinin üzerine geliştirilmistir.
Zamanla birçok BSD türevi kendi amaçları doğrultusunda çıkmaya başladı fakat bu türevler temelde birbirine çok benzemektedir öyleki kendi aralarında donanım sürücüleri değis, tokuşu olmaktadır.

Hiçbir BSD türevi bir “Linux Distribution” türevi değildir - Linux ve BSDs genellikle aynı yazılımı kullanmaları açısından birbirine benzerler fakat kernel, lisans ve geliştirilim modelleri tamamen farklıdır..
BSD çeşitleri
BSD Şuan günümüzde kullanılan 5 Tane işletim sisteminden Oluşmaktadır
Bunlar
1-Free BSD
2-Net BSD
3-Open BSD
4-BSD/OS
5-Mac OS X

1- Free BSD

Free BSD yüksek performans ve son kullanıcılar için kullanım kolaylığı amacını güder.IIS firmaları için favori işletim sistemidir. Bütün BSD’ler şu şekilde ortak davranış sergilerler kolaylık sunar. Ayrıca FreeBSD aşağı yukarı 8300 paket ile en çok paket iceren türevdir. Böylelikle FreeBSD kendisini sadece sunucu sistemi olarak nitelendirmez ve Windows ya da Linux kullananlara daha cok seçenek sunar. FreeBSD 5.0 (Ocak 2003 tarihinde çıkmıştır) birçok donanım desteği sunmaktadır bunlar:
(DEC Alpha/AXP), i386 (Intel ve AMD, pentiumlar v.b.), ia64 (Intel Itanium), pc98 (Japon PCleri), sparc64 (Sun UltraSparc)

2-NET BSD

NetBSD azami seviyede taşınabilirlik hedefler.Ek olarak sade bir dizayna sahip olmasıda önemlidir.Şuan itibariyle 50 den fazla işlemci mimarisini desteklemektedir.NetBSD palmtop’lardan büyük sunuculara kadar her yerde çalışır.Gömülü cihazlar (embedded device)içinde çok idealdir.NASA’nın uzay çalışmalarında da kullanılmıştır.Özel olarak da intel olmayan donanımlar için iyi seçimdir.

3- OPEN BSD

7 yıldan fazla sürede sadece bir tane dışarıdan güvenlik açığı????
OpenBSD güvenlik ve kod güzelliği hedefler Birleşik devletler hükümet işlemleri ,borsa ve bankalar gibi güvenliğin ön planda olduğu önemli merkezlerin seçimi olmak için,çok sıkı kod denetimleri ve doğruluk testleri gerçekleştirir ve bunu açık kod standart ve kavramına uygun olarak yapar.NetBSD gibi bir çok platformda çalışabilir.

4- BSD/OS

4.4 BSD’den türetilmiş en eski sürümdür.Açık kod değildir ve bu sebeple kod çok küçük bir maliyetle satın alınabilir.Bir çok açıdan FreeBSD’ye benzer ve bir çok geliştirici iki sistemle de çalışır.
SUN OS (Solaris) ’de 4.2BSD mimari üzerine kurulmuştur ve kendi kodlarını derleyerek Solaris işletim sistemini çıkartmıştır…..

5- Mac OS X

Machintosh’lar için tasarlanmış en son işletim sistemi sürümüdür.Diğer ticari işletim sistemlerinin aksine çekirdeği açık kaynak kodludur

YARARLI LİNKLER
www.FreeBSD.ORG

Bu Konu sabitlenirse sevinirim.. Bir arkadaşıma ararken bir kaç yerde paylaşmak istedim..

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
I. Türkiye BSD Konferansı Bildiri Çağrı Metni
20 - 21 Ekim 2007
Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü

Ana Sponsor: Endersys Danışmanlık, Yazılım Ltd. Şti.
(http://www.endersys.com.tr)

Türkiye'de BSD sistemler üzerine düzenlenen ilk uluslararası konferansı duyurmaktan mutluluk duyarız.

Türkiye'de BSD sistemler üzerine önemli çalışmalar yapan ve dünya çapında kullanılan açık kaynak kodlu yazılımlar geliştiren EnderUNIX Yazılım Geliştirme Takımı ile Marmara Üniversitesi tarafından düzenlenen konferans, 20 - 21 Ekim 2007 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü'nde gerçekleşecektir.

Konferansa, FreeBSD çekirdek takımı üyesi ve TrustedBSD projesi kurucusu Robert Watson davetli konuşmacı olarak katılacaktır.

Etkinlik boyunca BSD kullanıcıları, geliştiricileri ve şirketler tarafından bildiriler sunulacaktır. Konferansa bir bildiri sunmak isterseniz, istediğiniz bir konuyu veya aşağıda listelenen konulardan birini seçebilirsiniz:

BSD Çekirdek mimarisi
Diğer işletim sistemleri ile birlikte çalışabilirlik

Gömülü sistemler
Aygıt sürücüleri
Ticari kullanımlar
BSD ile spam Önleme
Port kolleksiyonu
Masaüstü
Performans iyileştirme
Güvenlik
Programlama
E-ticaret
E-devlet
E-imza
Raid ve yüksek hacimli depolama
Yüksek erişilebilirlik
Ağ uygulamaları
Sistem Yönetimi
Şifreleme Teknolojileri
Konferans düzenleme komitesi tarafından, öncelikli olarak tartışılması istenen konular bunlardır. Fakat konferansın içeriğine uygun başka bir konuyu da önerebilirsiniz.

Konferansa bir bildiri sunmak isterseniz, 7 Eylül 2007 tarihine kadar bildirinizin özet metnini papers at bsdcontr.org adresine göndermelisiniz.

İyi günler dileklerimizle,
Düzenleme komitesi

http://www.bsdcontr.org

Artı konu ile ilgilenenler varsa Türkiye'de BSD sistemler üzerine düzenlenen ilk uluslararası konferansı kaçırmamanızı tavsiye ederim.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
endersys enderunix değilmi? Türkiye de zaten bsd için başka profesyonelce çalışan varmı bilmiyorum?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5