İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

CIA'in Türkiye 2050 Raporu

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
turkiye20501.jpg

ABD’de ’Gölge CIA’ olarak bilinen Stratfor düşünce kuruluşunun başındaki George Friedman, “Önümüzdeki 100 yıl” adını verdiği kitabında Türkiye’yi geleceğin süper güçleri arasında saydı. Türkiye ile Japonya’nın liderlik yapacağı ülkelerin ABD ile savaşacağını ileri sürdü.

Amerikan İstihbarat Ajansı CIA’ya yakınlığı nedeniyle “Gölge CIA” olarak bilinen Stratfor’un sahibi, ünlü stratejist George Friedman, önümüzdeki yüzyılın sonlarında Çin ve Rusya gibi ülkelerin gerileyip yerlerini Türkiye, Japonya, Meksika ve Polonya gibi yeni dünya güçlerine bırakacağını öne sürdü. Friedman, “Next 100 Years: A Forecast for the 21’st Century” (Önümüzdeki 100 Yıl: 21’inci Yüzyıl İçin Öngörüler) adlı yeni kitabında şu tahminlerde bulundu:

* Rusya ve Çin gibi güçler için önümüzdeki yüzyılda endişelenmeye gerek yok. Bu ülkeler komünizme benzer çöküş yaşayacak. Rusça veya Çince’yi bırakın, Türkçe, Japonca, Polonya ve Meksika dillerini öğrenmeye bakın.

* Gelecek yüzyılın süper güçleri Çin ve Rusya değil; Türkiye, Japonya, Meksika ve Polonya olacak. Türkiye’nin dünyadaki siyasi etkisi 2050 yılında Osmanlı haritasını andıran bir görüntü oluşturacak.

Savaş, bilim-kurgu filmi gibi olacak
* Yüzyılın sonlarına doğru ABD ile Türkiye-Japonya ittifakı arasında bir çatışma yaşanacak. Bu savaş bugüne kadar var olan klasik silahlarla yapılan savaşlardan tamamen farklı olacak. Yani bugünden bir tür bilim kurgu gibi görünen bir savaş yaşanacak. 21’inci yüzyılın gidişatını bu savaşın sonucu belirleyecek.

* ABD’nin şu an üzerine eğildiği İslamcı militanlarla savaş konusu 21’inci yüzyılla birlikte tarihin derinliklerinde kalacak.

* Uzun hayat beklentilerinin artması nedeniyle 1970-90 yıllarında dünyaya gelenler yaşlarının ileri dönemlerinde mali krizle karşı karşıya kalacak. Şimdi göçmenleri sınırlarından çeviren Amerika, bir süre sonra göçmenleri çekmek için teşvikler dağıtacak.

ÖNEMİ NEDİR?
Stratfor 1996’da, Teksas’ın Austin kentinde kurulan özel bir istihbarat kurumu. Başında ünlü stratejist ve siyaset bilimci George Friedman bulunuyor. Friedman aynı zamanda “Amerika’nın Gizli Savaşı”, “Savaşların Geleceği” gibi best-seller kitapların yazarı. Türkiye’deki gelişmelerle ilgili olarak, Friedman tarafından kaleme alınan analizi “Türkiye-Yeni Osmanlıcılık” ve yeni ABD yaklaşımı konusunda ilginç bir çalışma olarak nitelenmişti. Friedman ve başında bulunduğu Stratfor, Pentagon’a da danışmanlık yapıyor. Stratfor, Asya’da 1997’de kriz yaşanacağını ABD yönetimine çok önceden bildirmişti. (Vatan)

raincu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bahsi geçen topraklar hakkında bu güne kadar karar verici kim olduysa bundan sonrada onlar olacaktır. üçbeş coni haritamı çizmeye başlamış :)

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Savaş senaryolarının çok varsayımsal olduğunu düşünürsek, Türkiye'nin 2050 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağı** ve Batı etkisi zayıfladığında Orta Doğu'da Osmanlı tipi egemenlikten ziyade bu yüzyıl modeli büyük bir etkinliği olacağı zaten bilinen bir gerçek. Türki devletler ve başta Kore ve Japonya olmak üzere uzak doğuyla bağlarımızı güçlendirmeyip AB zırvasıyla kaybettiğimiz vakitleri gün gelince çok aramayalım, tek endişem o.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Hepsi tamam ama ingiltere ve italyanın yardakçısı olan yunanistanı nereye alıyorsun :)

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bahsi geçen kişiyi tanımam, bilmem ve bu zamana kadar ismini ilk defa duydum. Belki bu benim eksikliğimdir fakat düşünce olarak aynı yapıdayız. Birkaç husus dışında. Ben bu düşümün sadece "Büyük Türkiye" olarak adlandırdım. Yandaşlarını pek hesaba katmadım. Ama Japonya olabilir.

20 yaşındayım ama çok büyük ilgi gösteriyorum dünyadaki gidişata. Ve herzaman şuna inanmışımdır "Bu devletin gizli bir gücü var ve bu güç farklı oluşumlarla yakın zamanda kendini gösterecek". Delilik gibi olabilir ama bu zamana kadar gelen başbakanlarda hep güç konusunda bir sesizlik hakim. Büyük bir gücün varlığını yıllardan beri saklıyorlar gibime geliyor.

Her insan teroi üretebilir. Bu yazıyı görünce paylaşmak istedim. Çünkü Musta Kemal Atatürk bu devleti öyle bir sisteme dayalı bıraktı ki ... hiç bir zaman güçsüz kalmaz! Ve mutlaka Amerika'nın dengesiz bir şekilde tek güç oluşunu bitireceğiz. Buna tüm kalbimle inanıyorum.

"Her yükselişin bir inişi elbet vardır!"

Genc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hepsi tamam ama ingiltere ve italyanın yardakçısı olan yunanistanı nereye alıyorsun :)

aynen, İran neden etki sahibi olduğumuz ülkelerde yok anlamadım...
ve Polonyaya biraz alaka kuramadım fakir ve avrupanın en aşırı katolik(dindar diyelim) bir ülkesi süper güç olacağını sanmam...İtalya fransa ingiltereden hiç bahsedilmemiş...

ama Türkiye 2050 de süper güç olabilecek bir ülke savunma amaçlı değilde taarruz silahlarına nükleer silahlar,kitle imha silahlarına önem verirse olabilir...

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Bence korkmalarının nedeni Türkiye nufüsunun 71 milyon olması ve bu rakamın %80 inin 28 yaşının altında olması yani 57 milyon genç nufüsumuz var avrupanın ve amerikanın genç nufusundan daha fazla. Adamlar neden klonlarla uğraşıyor insanları klon layıp ağır işleri klonlara yaptırmak için :) diğerleride üremek için yaşayacak sadece. Avrupa birliğine almama nedenleride avrupa birliği ülkelerinin genç nüfusu 50 milyon civarında eğer bizim bu genç beyinlerimiz avrupaya dahil olursa kısa sürede bu birliği yönetmeye başlayacağımızdan dolayı korkuyorlar. Nasıl ki 2010 dünya kupasında 50 ye yakın Türk futbolcunun oynayacağı gibi. Eminimki her spor branşında ilk 100 de 10 larla Türk olacak. ABD de işsiz sayısı 2-3 milyon ortalama yaşları 40 bizim çalışamayan nüfusumuz 5-6 milyon ortalama 24 yaşında.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5