İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Com.tr Bİreysel Başvuru Hakkında

kazancklavuzu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba

Ben bir adet com.tr alan adı almak istiyorum. Alan adı ad-soyad.com.tr değildir. Bir ticari kelimedir. Mesela [kirmizi.com.tr] gibi . Ve ben bu alan adını kurumsal olarak değil de bireysel olarak almak istiyorum. Şimdi sorularıma gelecek olursak.

1- Ben bireysel olarak ad-soyad haricinde ticari işlerim için kirmizi.com.tr gibi bir alan adı alabilirmiyim?
2- Eğer alamazsam alabilmem için bir yol var mı?
3- Eğer alabilirsem bireysel olarak hangi tür belgeleri, bilgileri iletmeliyim ?

Bu konular hakkında bilgisi olan ve cevap veren Arkadaşlara çok teşekkürler.

NOT: Aynı soruyu nic.tr ye yeni sordum ama daha hızlı cevap için burayada konu açtım .

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
adın soyadından başka com tr yi bireysel olarak alamazsın
sana tavsiyem, tanıdığının eşinin dostunun şirketleri varsa onlar adına kurumsal olarak alabilrsin

gail

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
şu an boştaki istediğiniz com.tr alan adını herhangi bir şirket ismi ünvanı göstermeden en geç iki hafta içinde alabilirsiniz.
cevabını "sanmıyorum ama" belki nic.tr verir.
sadece boştaki şehir isimlerini alamazsınız.
ankara.com.tr yi almaya çalıştık vermediler .P
"ilgili kanuna göre şehir isimlerini belediyelerden başka kimse alamaz"
örnekler :
j-i-g-o-l-o.com.tr e-s-c-o-r-t-bayan.com.tr ankarabayan-e-s-c-o-r-t.com.tr mybb.com.tr cinselsohbet.com.tr whois.com.tr

dilarabilisim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba eğer alacağınız isim şehir ismi değil ise örnek veriyorum dilaranet.com.tr ise bunu marka tescili yaptırarak alabilirsiniz.

gail

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Merhaba eğer alacağınız isim şehir ismi değil ise örnek veriyorum dilaranet.com.tr ise bunu marka tescili yaptırarak alabilirsiniz.
peki genel bir isimse?
türk patent enstitüsü onaylamıyacaktır.
örnek olarak kirmizi marka ismi olarak onaylanırmı?
elbetteki hayır.

dilarabilisim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki genel bir isimse?
türk patent enstitüsü onaylamıyacaktır.
örnek olarak kirmizi marka ismi olarak onaylanırmı?
elbetteki hayır.
Elbetteki alamaz.Genel isimler,şehir isimleri,takım isimleri (galatasaray.com.tr giibi) bü tür .com.tr alan adlarını marka tescili yaptırarak alamazsınız.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5