İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Derin Sohbetler: themaniac "Dünya'nın Bir Ucuna Uzanan Hayat Hikayesi"

Ovetto

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
27
Merhaba,

Derin Sohbetler'e hoşgeldiniz. Sevgili ByLacoste'un başlattığı Röportaj serisine kendimde katkıda bulunmak istedim.

İyinet'in aktif ve ilgi çeken üyesi themaniac ile derin sohbetimize başlıyoruz.

Benim için oldukça keyifli ve ilgi çekici bir sohbet oldu. Umarım sizin içinde böyle olur.

Ovetto: İlk olarak seni tanıyalım. Adın, yaşın ve nerede yaşıyorsun?
Themaniac: Enis AKSU, 26 yasindayim, 7 yildir Taylandda yasiyorum, suanda bangkok'ta ikamet ediyorum.

Ovetto: Aslen nerelisin?
Themaniac: İstanbul dogma buyumeyim, Annem babam Samsunlu ancak koken olarak Arnavutum.

Ovetto: Rumuzun neden themaniac?
Themaniac: themaniac farkli birsey aslinda yani ben buralara geldigimde bana hep delimisin sen dediler, az bir maasyla gurbet elde calisilirmi dediler hep bir gariplik goruntusu gordu bazilari ustumde/ustumuzde delimisiniz siz derlerdi, oyle aklima geldi themaniac dedim. ama a maniac degil, themaniac. :)

Ovetto: Neden Tayland? Nasıl gittin oraya?
(Minik kız bebeği İkra ağlıyor, kısa bir sure ara veriyoruz.)
Themaniac: Ben Nur Cemaatindenim. isin baslangic noktasi budur.

Ovetto: Cemaat hakkında bilgi verir misin? Cemaate nasıl dahil oldun?
Themaniac: Hocam burasini yayinlamasak daha iyi olur belki ama size diyorum sadece, ben evvelden icki desen icerdim, aferdersin kari kiz dersen vardi, hayattan bir beklentim yoktu. serseriydim yani, mafya icindeydim. Hatta gunler gectikce yukseliyordum.

Ovetto: Ne zaman oluyor bu dediklerin, kaç yaşındayken?
Themaniac: bu dediklerim ben 17 yasindayken falan sanirim, genclik zamani yani lise yillarinda.

Ovetto: Mafya, gerçek bir mafya mı? Yoksa okul içerisinde oluşan minik çeteler mi?
Themaniac: Gerçek. yani pisligin icine dogru ilerliyordum hergun, universite dusuncem zaten hic yoktu. Bir gun icim oyle dolu oyle doluydu ki anlatamam, boyle dertten kendinizi oldurecek hale gelirsiniz ya, oyle iste. O gun eve donuyordum, benim evime muradiye camiinin onunden gidiliyor, tam oradan gecerken ezan okundu sanki ilk defa ezan duyuyordum ama ne zaman ne niyaz vardi bende bir anda o iklimde buldum kendimi ve camiye gidenleri gordum, sadirvana girdim birine baka baka abdest aldim ve oyle bir namaz kildim, bu benim icin baslangic noktasi olmustu, sonrasinda Hizmet diye adlandirdigimiz Nur cemaatiyle tanistim.

Ovetto: Sonra?
Themaniac: yani Turkiyede dogan buyuyen herkeste, iman vardir az yada cok, bende de iman gizliymis anlasilan icimde ve ezan bunu ortaya cikardi o an icin ve bir universiteli abiyle tanistim, cok iyi biriydi ve bana baska bir unili abinin liselilere ucretsiz yardim ettigini onlarin grubuna katilmak isteyip istemicemi sordu. Olur dedim bende gidelim dedim ve benim evime yakin bir eve goturdu ve orada bir abiyle tanistirdi beni sonrasinda da OSS icin ders calismaya basladik aslinda bende bazen durup dusununce benim o zamanki kafayla ne isim vardi orada diyorum, cunku derslerle falan hic alakam olmazdi ama Allah iste.

Ovetto: Bunlar İstanbul’da mı oldu?
Themaniac: evet, Istanbulda. benim hayatim istanbulda gecti neyse uzatmayayim. abiler oyle insanlardi ki sigara icmezler, icki icmezler, kadin desen ruyalarina bile girmez. Hep insanlarin iyiligi ve ahiretleri icin ugrasir dururlar. onlari gorunce kendimden cok utandim. Sonra icki sigarayi terkettim ve ilk defa lise 2'deyken Kur'an okumayi ogrendim. aslinda o da ayri bir dava.
Ben ogrenmek istiyorum ama utaniyorum soylemeye, ya bana ogretin deyince, Lise 2 'ye gelmis koskoca adamsin bi kur'an okumayi bile ogrenemedin mi derlerse diye
ama bizim abi de nerden lafa girsemde sorsam ve kur'an ogretsem diye dusunuyormus
yarim saatlik derslerle 4 gunde kur'ana gectim ve yavas yavas namazlari vs ogrendik.
sonrada bu isi bir ideal haline getirdim. Hayatimi hep bir hic ugruna heba etmistim ve artik hayatimi baskalarina adama zamani gelmisti. Tayland'a gelme hikayesi de bunun bir eseridir.

Ovetto: Tayland’da yaşamak nasıl?
Themaniac: Hocam ilk gelis heyecan vericiydi ama ilk geldigim 2 haftada iki ayri sel yasadik ve cok gecmeden vatan hasreti sardi. Inanir misin Hizmet dusuncem olmasa Tayland'da durmazdim.

Ovetto: Orada öğretmen olduğunu biliyoruz, öğrencilerinin hepsi Taylandlı mı?
Themaniac: Evet taylandli, taylandlilara tay deniyor.

Ovetto: Peki bu Tayların dini nedir?
Themaniac: Budizm.

Ovetto: Peki senin buradaki görevin nedir tam olarak? hizmetteki amaç nedir?
Themaniac: bizde nasil camiler dolu, burdada tapinak dolu
Iste orasini ben anliyorum ama bazilarina cok sacma gelebiliyor. Benim buradaki gorevimi ve hizmetteki amaci Benim hocam, Muhterem Fetullah Gulen Hocaefendi bir sohbetinde anlatiyor ve diyor ki:
Efendimiz sav buyuruyorlar "Benim namim gunesin dogup battigi heryere ulasacaktir"
yani gunes boyle bir kac saatligine dogup battigi yerlerde bile O'nun sav adi anilacak.
ben bu sevdaya tutuldum acikcasi. Buralarda geldim ve Efendimiz sav'in adini, Rabbimin rahmaniyetini aniyorum buralarda. Hizmetin amaci budur. Nasil ki Efendimiz demis
Istanbul icin onu fetheden kumandan ne guzel kumandan, o ordunun askeri ne guzel asker
ve herkes o kumandan ve asker olabilmek icin istanbulu almaya calismis bende/bizde bu hadis-i serife nail olmaya calisiyoruz.

Ovetto: Peki başarılı olabiliyor musun? Müslümanlığa geçenler var mı?
Themaniac: bu soruyu inanin 7 yildir kendime soruyorum. hatta cok kere dedim, ben eger hakkiyla burada bir musluman olamiyorsam beni baska bir yere gonderin diye. Allah adi anilan heryer bizim icin hizmet diyaridir. Muslumanliga gecenler var tabiki. Ama bu bizim vazifemiz degil.
Yine Kur'an-i kerim'de Allah Efendimiz sav'e buyuruyor ki; Benim aslan Rasul'um inanmiyorlar diye neredeyse kendini oldureceksin. Onlara sen hidayet veremezsin, o benim isimdir mealinde buyuruyor Allah ayni sekilde bizde burada birer guzel iyi musluman TEMSIL'i olmaya calisiyoruz.
bizim icimiz TEMSIL, teblig degil.

Ovetto: Orada hizmete karşı olanlar var mı?
Themaniac: Dunyanin neresinde yokki? ama hamdolsun burada cok yok. yani biz kendi cizgimizde ilerledigimiz icin en fazla bizim bir acigimizi bulmaya calisirlar ama yaptigimiz yanlis birseyde olmadigi icin, sorunumuz yok cok sukur

Ovetto: Bu karşı çıkanlar neler yapıyorlar mesela?
Themaniac: simdi bu karsi cikanlar yeni degil, Efendimiz doneminden beri var, Ebu cehil her asirda yasiyor, Nasil ki bir gun Efendimiz Ebu cehil'in evine geliyor ve teblig yapiyor. Sonra Ebu Cehil diyor ki "Eger bunlari inandigin Allah sana soracak diye yapiyorsan tamam, Sen yapabilecegini yaptin, ben buna sahidim. simdi git". Efendimiz sav gittikten sonra yanindaki soruyor; Gercekten hic mi inanmiyorsun? Ebu Cehil diyor ki "biliyorum ki o bir paygamberdir, ama hasimilerle aramizda uzun zamandir yasanan bir cekisme var. Hacerul esved onlarda vs vs onlarda. E peygamberde bizden derlerse ben buna dayanamam" yani kisacasi haset edenler, kiskananlar, Turkiyemizin yeniden Osmanli gibi guclu olmasini istemeyenler. Bu insanlar karsi cikiyorlar.

Ovetto: Oradaki görevin İngilizce öğretmenliği, sadece İngilizce mi öğretiyorsun?
Themaniac: Evet sadece İngilizce ogretiyorum. okul vakitlerinde. Bunun disinda turkce de ogretiyorum.

Ovetto: Din bilgisi için ayrı bir öğretmen mi var?
Themaniac: evet din bilgisi icin bir Tay musluman hocamiz var, burada muslumanlara musluman hoca, budistlere budist hoca ders veriyor. Tayland kanunu.

Ovetto: İngilizceyi nerede öğrendin?
Themaniac: Tayland'da ogrendim

Ovetto: Seviyen nasıl?
Themaniac: Ogretebilecek kadar, ben ingilizceyi 9 ayda ogrendim.

Ovetto: Hizmet sana bundan sonra Somali'de yaşayacak ve orada öğretmenlik yapacaksın derse, cevabın ne olur?
Themaniac: Keske boyle birsey olsa.

Ovetto: Ben Tayland'da yaşamak istemiyorum dediğinde kime ulaşman gerekiyor ve ne yapman gerekiyor?
Themaniac: Bunu bir dilekceyle okul mudurume bildiririm.

Ovetto: Okulun ihtiyaçlarını kim karşılıyor? Tayland devleti mi?
Themaniac: Yok, okulumuz kendi kendini dondurmeye calisiyor.

Ovetto: Maaşını nereden alıyorsun?
Themaniac: Okuldan.

Ovetto: Öyleyse öğretim paralı?
Themaniac: Bizim ki zaten Turk koleji, ozel egitim parali.

Ovetto: Oradan mezun olan öğrencilere ne gibi olanaklar sunuluyor? Mezun öğrenciler ne yapıyor?
Themaniac: valla suan icin mezun olan ogrenciler icin pek birsey yapamiyoruz cunku universitemiz falan yok. anaokuldan liseye kadar okullarimiz, mezun olan ogrencilerle normal iletisimimiz var. Arada okula cagiriyoruz yemek yiyoruz birlikte.

Ovetto: Türkiye'ye gitmek isteyen öğrenciler oluyor mu? Onlara yardımcı oluyor musunuz?
Themaniac: tabiki her donem turkiye gezileri duzenliyoruz, bazi ogrencilerimiz Turkiye asigi diyebilirim.

Ovetto: Okuldaki yemekler Türk yemekleri mi yoksa Tayland'a mı özgü?
Themaniac: Okulun cogunlugu Tay oldugu icin Tay yemekleri var, bizde bize uygun seyler oldukca yiyoruz ama yemeklerin tabiki hepsi helal olarak yapiliyor. Damak tadimiza gore uygun bulduklarimizi yiyoruz.

Ovetto: Evde de mi aynı şekilde tay yemekleri yiyorsun?
Themaniac: evde hanim yapiyor yemekleri, Turk usulu

Ovetto: Tayland'da Türk yiyecekleri var yani?
Themaniac: yani yiyecek derken sebze meyve her yerde var ama bazi seyler bulunmuyor seftali yok mesela kiraz falan kayisi yok.

Ovetto: En son ne zaman Türkiye'ye geldin?
Themaniac: Gecen sene. Ekimde evlenmistim.

Ovetto: Eşin Türk öyleyse
Themaniac: Evet

Ovetto: Tanışmanız nasıl oldu?
Themaniac: Liseden taniyordum ve yurtdisinda ciktim 3 sene sevdim, ne kimseye dedim ne birsey. sonra Allah karsilastirdi megerse o beni beklemis onca sene ben onu

Ovetto: Tayland’a gelmeyi Kabul etti öyleyse? Kolay mı oldu zor mu?
Themaniac: Ben benimle dunyanin heryerine gelebilecek, kendi icin degil, baskalari icin yasayacak biriyle evlenmek istiyordum, bunu o da istedigi icin yapti zorlama yok.

Ovetto: İyinet ile tanışman nasıl oldu?
Themaniac: İyinet'le hosting icin tanitim yapacagim yerler ararken tanistim.

Ovetto: Hosting şirketin var, şirketini biraz tanıtır mısın?
Themaniac: IKRA Hosting. Kizimin adini koydum, o da dogmadan. IKRA Hosting'i bazi hizmetten bilgisayar ogretmenleriyle konustuktan sonra actik. Genelde okullara ve ogrencilere uygun fiyatla host saglamak icin. Bazi yerlerde cidden maddi durumu cok kotu okullar oluyor, onlarada ucretsiz hizmet veriyoruz.

Ovetto: Paypal ve link işide yapıyorsun, hepsini bir arada yürütmek zor olmuyor mu? Başka yaptığın işlerde var mı?
Themaniac: paypal, backlink, hosting, face reklam, websiteleri ayrica simdi webmastersitesi.net i de isletiyoruz, zor oluyor acikcasi. Bazen kendime ayiracak cok vaktim bile kalmiyor ama seviyorum bu isleri. Ticaret bazi insanlarin ruhunda vardir ya, oyleyim bende.

Ovetto: Kazancın nasıl?
Themaniac: hamdolsun. bir cok dolandiriciya para kaptirmis olsamda, cok sukur yani.

Ovetto: İyinette samimi olduğun üyeler var mı, varsa kim?
Themaniac: Ovetto diye bir arkadas var, severim cidden Eif'le samimiydim ama o bu aralar bana kirgin. benim icimde ise kotu hicbir duygu yok. buradanda bildirmis olayim.

Ovetto: Gerçekleştirmek istediğin en büyük hayalin nedir?
Themaniac: Vatanimin topraginda imanli olarak olmek

Ovetto: Issız bir adaya düşsen yanına alacağın 3 eşya nedir?
Themaniac: Kur'an, su ve pusula

Tek Kelime, Tek Cevap

İkra - canim kizim
Samsun - memleketim
Cübbetli Ahmet Hoca - komik adam yaa
Türkiye'de Terör - mehmetcigim, vatanimin yurek yarasi
Deniz Feneri Derneği - henuz cozemedigim birsey
Tayland - ilk hizmet yurdum, hicretim
Yandex - valla gecende Eif Yandex'ten biri geldi diyordu, o kadar
halilarici - akilli bir cocuk, bazen beni sasirtio
Muhsin İyi - icini bilemesemde, aldigim tarikat bilgisine gore aciklanmamasi gereken seyleri bile aciklayan ama iyi niyetli birisi
Zaman Gazetesi - Gercekleri yazan ve korkusuz gazetem
Facebook - yeni ekmek teknesi
Steve Jobs - herkesin hayatini degistirdi ama kendi hayatini hic yasayamadan gitti

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
Güzel bir sohbet olmuş, zevkle okudum. Hayat hikayesi çok ilgimi çekti. Teşekkür ederim.

Nightwall

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
Önceleri bir gangsta şimdi hizmet veren bir abi. Sevdim bu hikayeyi senide sevdim themaniac kardeşim :D
Ailem hep senin gibi olmamı isterdi. Fakat hayır yapmak için illa bir cemaate girip yurt dışına gitmem şart değildi. Ben kendi yolumu farklı çizmek istedim.
Çok planım var. Ama senin gibi insanlarda lazım bu dünyaya.

Ozkan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
27
güzel sohbet :) 5-6 sene sonra bide benimle böyle sohbet yapılsa ne güzel olur :)

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Keyifli bir sohbet olmuş ancak ben bu hizmet konusunda farklı şeyler düşünüyorum. Yinede "iyiniyete" inanmakla gerçekleşiyor hizmet. İyi niyetli olduğun için teşekkürler.

Perseus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
Abi gerçekten gurur duyulacak birisin. Seni çok sevdim. :)

Gorikezella

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Eif abla, barışın da bitsin bu iş.
Bu arada biri benle de röportaj yapmasını çok istiyorum.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
255
Liseden taniyordum ve yurtdisinda ciktim 3 sene sevdim, ne kimseye dedim ne birsey. sonra Allah karsilastirdi megerse o beni beklemis onca sene ben onu
keyifle okumadım ama bu sözleriniz tüylermi diken diken etti nedense

T

themaniac

Misafir
Önceleri bir gangsta şimdi hizmet veren bir abi. Sevdim bu hikayeyi senide sevdim themaniac kardeşim :D
Ailem hep senin gibi olmamı isterdi. Fakat hayır yapmak için illa bir cemaate girip yurt dışına gitmem şart değildi. Ben kendi yolumu farklı çizmek istedim.
Çok planım var. Ama senin gibi insanlarda lazım bu dünyaya.

eyvallah kardesim. Hayir yapmak icin bir cemaate gerek yok elbette. Ama Efendimiz ne buyuruyorlar. 1 kisinin 2.si seytandir, 2 kisinin 3.su seytandir, 3 kisi bir cemaattir. Ve Allah'in eli (rahmet eli-bildigimiz el degil) cemaat uzerinedir. Ben tekbasima neydim, cemaat ile ne oldum. Bir yanlis yaptigimda beni tutup sarsip, kendine gel bu yaptigin yanlis diyenlerin etrafinda olmasi cok guzel bir duygu.

Keyifli bir sohbet olmuş ancak ben bu hizmet konusunda farklı şeyler düşünüyorum. Yinede "iyiniyete" inanmakla gerçekleşiyor hizmet. İyi niyetli olduğun için teşekkürler.

Hizmet konusunda aklina takilanlar varsa bana yazabilirsin Loi. Bu hizmet, Anadolu insaninin hizmetidir. A sahsinin B sahsinin hizmeti degildir. Herkesin elini tasin altina sokmasi gerektigini dusundugum icin bu yoldayim. Ben kendimi bu yola adadim. Bu yol Efendimiz sav'in yoludur. Surekli iyi bir musluman'in temsil.

Film olacak bir hayat hikayesi.

O kadarda abartmamak lazim. Oyle insanlar gordum ve duydum ki inan bana anlatsam oturup aglarsin.

Abi gerçekten gurur duyulacak birisin. Seni çok sevdim. :)

Eger gurur duyulacak birsey varsa o hizmettir, ben degilim. Cunku Ovetto sohbetimizde genelde hizmeti sordu bende hizmeti anlattim.

En azindan "No Comment" diyecek kadar bir yorumun var demekki

T

themaniac

Misafir
cübbeli hcayı neden komik buluyorsunuz peki

Cübbeli Ahmet Hocayı severim. Ama onu komik bulmayan yoktur sanırım. Yani espirili ve vaazlarını çok farklı bir anlatımla sunan bir kişi. Ayrıca amcamında arkadaşıdır. Severim yani. Ama bazen vaazını dinlerken gülesi geliyor insanın, ondan komik adam dedim.

Gorikezella

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Ağabey, başından geçen olaya üzüldüm. Bir de yabancı dil eğitimi veriyorsun peki bana özel ders verirsin de mi?

T

themaniac

Misafir
Konuyla ilgili PM attım hocam. önceden online dersler veriyordum ama bıraktım.

T

themaniac

Misafir
valla bende 6Mbit internet var aylik 35tl oduyorum. kota falan yok tabi burda. limitsiz

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5