İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dilimize Sahip Çıkalım!

BirkanBilişim

0
Yasakli Uye
Reaction score
3
Kendi kendime düşünüyorum ve “Bunları yazanların, büyük olasılıkla Türk olmamaları gerekir.” demekten kendimi alamıyorum. Yazılanlar o kadar garip, o kadar çirkin ki… Çirkinlik derken, küfreden, uygunsuz içerikle ilgili bağlantılar ekleyen veya istenmeyen yorum gönderen insancıkları kastetmiyorum. Türkçe düşündüğü hâlde, “Türk“çe yazamayanlara benim sitemim.

-“yaa qercekten çoq ısıme yaradı vaLLa coq thanx !!! paii paiii”

Bu nasıl bir cümledir?Bizler bu kadar mı yabancılaştık özümüze?

Bazılar şu cevapları verebilir…

1- Abi, msn‘de kızlar hep böyle yazıyorlar. Ben de kızları tavlamak için böyle yazıyorum.

2- Bu yazdığımız, İstanbul ağzıdır. Biz böyle konuştuğumuz için böyle yazıyoruz.

3- İzlediğim dizideki tatlı bir kız, sözcükleri buna yakın biçimde seslendiriyordu. Bana çok sevimli geldiği için ben de öyle yazıyorum.

4- “Geliyorum, gidiyorum…” biçiminde yazmak bana çok resmi geliyor. Böyle sanki daha içten oluyor.

5- Her şeyi dümdüz yazmaktansa “bÖyLe” şekillendirerek yazmak daha hoşuma gidiyor.

6- Sonuçta internet bu. Çok şey yazdığımız için kısaltmaya çalışıyoruz. Cep telefonundaki gibi ünlüleri falan atıp, öyle anlaşmaya çalışıyoruz.

7- Sana ne kardeşim. Dil benim yazı benim. Nasıl istersem öyle yazarım!

Evet, sizce verilen bu yanıtlar doyurucu mu? Bence hayır. Arkadaşlar; Türkçe, böyle gereksiz ve anlamsız nedenlerle sapıttırılacak, baltalanacak ve hatta yerden yere vurulacak kadar köksüz ve güçsüz bir dil değildir! İnanın ki Türkçe, bu yukarıda verilen yanıtlardaki nedenlerden çok daha değerlidir.

Ben bugüne kadar sitemizde yada forumlarda hiç “yaw, yha, yoq…” gibi şeyler yazmadım. Kimse bana böyle yazmadığım için “Bana sevimsiz geldin.” demedi. Aksine herkes, Türkçeyi çok güzel kullandığım ve gereksiz yazışmalarda bile noktasına virgülüne dikkat ederek yazdığım için beni takdir etti. Peki böyle yazarak ne kazandım? Sözde değil, özde Türk gibi yaşamayı öğrendim. Çünkü bu duruş, Türkçeyi de özleştirmeyi ve doğru kullanmayı gerektirir.

Turkce____Turkche_by_osurukchichei.jpg

Abd’de yaşayan bir İngiliz olduğunuzu ve Türkçe bilmediğinizi düşünün. Rastlantısal olarak her hangi bir siteye girdiğinizi ve gözünüzün yazılan yorumlara takıldığını varsayın. Yorumlarda “ödewimi yaptim“, , “manyaq güsel olmus“, “cok thanks“, “arkadaslar help me please“… gibi iletileri görünce, “Bu Türkler Türkçeden ne zaman vazgeçtiler acaba? Hep bizim gibi yazıyorlar. Ayrıca bunların alfabesinde bir sürü yabancı karakter vardı, nereye girmiş onlar? Niye kimse kullanmıyor?” diye düşünmez misiniz? O insanın yerinde olsam gerçekten ben çok sevinirdim. Düşünsenize, İngilizler’in kurduğu bir ağ kümesine giriyorsunuz. Ve bakıyorsunuz ki herkes “friends yardım edin lütfen“, “very very teşekkürler“… şeklinde yazışıyor. “Demek Türkçe ne kadar güçlü ve yaygın bir dil ki, İngilizlerin kurduğu basit ağ kümelerinde bile Türkçe sözcükler kullanılıyor.” diye düşünür, bazı kaygılardan kurtulurum.

İşte şimdi siz, yazdıklarınızla Türk olmayan herkese bu duyguları yaşatıyorsunuz. Bilerek veya bilmeyerek Türkler ve dolayısıyla Türkçe üzerinde oynanan oyunların bir kahramanı oluyorsunuz. Evet evet, böyle yazdıkça Türk’e düşman herkese çok şey kazandırmış oluyorsunuz. Türkçenin yerinde güçsüz ve köksüz başka bir dil olsaydı, emin olun şimdi bu dil, çoktan tarihin derinliklerine karışmış olacaktı. Fakat Türkçe o kadar güçlü bir dil ki, anadili bağıyla kendisine bağlı olan bireylerin bile açtığı yaralardan, baltalamalardan çok fazla etkilenmiyor. Fakat, dilimizin de bir dayanma gücü var.

Unutmayın, Türkçe bunları hak etmiyor. Türkçeyi Türk‘e yakışır biçimde kullanmanız umuduyla…

Yazı : http://www.blogca.net/dilimize-sahip-cikalim.html

EmiR34

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
68
Bununla ilgili bir çok konu acılmıstır yinede teşekkurler

H

halilarici

Misafir
Aynen çok katılıyorum Dilimize sahip çıkalım! Türkçe Konuşmak istemeyen Ameriakya ....... Gidebilir!

11seconds

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
5- Her şeyi dümdüz yazmaktansa “bÖyLe” şekillendirerek yazmak daha hoşuma gidiyor.

şeyini bende sevmiyorum bunu kullananların yaş aralığı 10-14 artist oluyorlarmış sormuştum bikere dalasım geldi.

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Gerçekten sonuna kadar haklısın. Gittikçe bu konuşmalar yaygınlaşıyor malesef. Bu konu üzerinde durmamız gerek diye düşünüyorum. Klavyede yazarken ben o abuk subuk şekillerde olmasa da ben de bazen i ı u ü o ö gibi harfleri yerli yerinde uygunca kullanmamaktayım. Ama bu yaygınlaşmayı bir tarz sanıyor milletimiz gerçekten yanlış Kendi güzel dilimizi kendimiz bozuyoruz. TEbrikler paylaşım için güzel olmuş

11seconds

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Aynen çok katılıyorum Dilimize sahip çıkalım! Türkçe Konuşmak istemeyen Ameriakya ....... Gidebilir!

kardeşim amerikalılar pc oyunlarında nası wtf fck omg diyor bizde aq *mk g*t o.*c

gibi sözcükler kullanıyoruz bu bizim türkiyeden gitmemizi engelliyecek bişey deyil ilerde türkiyede türkçe bile kalmaya bilir türkiyede türkçeyi tam bilen türkiyede sadece %70i var diyerleri kürt olabiliyor. naber len aflan diye meraba merhaba gibi :p gidicem zaten amerikaya.

H

halilarici

Misafir
kardeşim amerikalılar pc oyunlarında nası wtf fck omg diyor bizde aq *mk g*t o.*c

gibi sözcükler kullanıyoruz bu bizim türkiyeden gitmemizi engelliyecek bişey deyil ilerde türkiyede türkçe bile kalmaya bilir türkiyede türkçeyi tam bilen türkiyede sadece %70i var diyerleri kürt olabiliyor. naber len aflan diye meraba merhaba gibi :p gidicem zaten amerikaya.

:) Okumak için gidebilirsin.Ben inanıyorumki Konuyu açan arkadaş gibi olanlar olursa Türkiye'de durur.Türkçe'de :)

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Gitmek isteyen gider elbette. Ama okumak için ama kaçmak için bilinmez. Ancak bizler hep buradayız. Bizler olduğu sürece bizim gibi düşünenler olduğu sürece bozulmaz. Ama sahip çıkmayı bileceğiz. Amannnn ne olur ki dememeliyiz. Ne zaman ki boşlarsan kaybedersin.

BirkanBilişim

0
Yasakli Uye
Reaction score
3
Destekleyen herkese teşekkür ediyorum arkadaşlar. Bütün olanlara rağmen hala kendilerini savunabiliyorlar ben bunu anlamış değilim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5