İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Dosya sıkıştırmak ZIP ve RAR (Yapılamama sorunsalı)

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Şimdi birşey dikkatimi çekti Wordpress den 2.6 yı indirdim RAR lı dosyanın üzerine geldim farenin işaretcisi ile gösterdiği boyut 1.34 MB neyse RAR ı açtım içinden çıkardım 4.36 MB buraya kadar herşey normal değilmi ??

Bende bazen dosya RAR (şıkıştırma) yapıyorum atıyorum dosya orjinal boyutu 7.36 MB sıkıştırıyorum bir bakıyorum 7.34 ben nerede yanlış yapıyorum acaba yoksa ben bu WINrar'ı bedava kullanıyorum ondan mı sıkıştırmıyor ??
Basit bir hesap yaparsak
Eğer 4.36 MB dosyayı 1.36 MB ye küçülten WINrar, 7.36 MB dosyayı 4.36 MB a küçültmesi gerekmiyormu ??
EE yapmıyor kerata...

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Özür dileyerek konuyu yukarı (UP) yapsam kızmazsınız değilmi arkadaşlar...
Çünkü gerçekten merak ettiğim bir konu...

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
sıkıştırdığın dosyaya göre değişir bu oran, rar yada zip çok fazla farketmiyor bildiğim kadarıyla.

Mesela JPG (JPG 'kayıplı' bir sıkıştırma yöntemidir) dosyayı sıkıştırırsan aynı hatta daha büyük boyutta bir rar-zip dosyası çıkabilir. Sıkıştırma oranı sıfır civarıdır.

txt çevrilebilen (.txt .doc .htm gibi) dosyaları sıkıştırırsan %10a kadar küçültebilirsin.

Ayrıca rar içinde de sıkıştırma yöntemi olarak "en iyi" , "en hızlı" gibi var. Bu da ayrıca bir faktördür sıkıştırılmış dosya boyutu ile ilgili olarak.

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
çünkü sadece bunlar metin belgelerini çok küçültüyor..

mesela ben wordpress farklı bir klasore açıp sonra ziplediğimde bende 1.43 mb olarak elde ettim.. Demekki benimkide ucretsiz program sorun aslında dosyalarda..

mesela bir 500 mblik sql dosyası normal açıkken 500 mblık yer kaplar. ama ziplersen 90 mb düşer buda gösteriyor ki sadece metin belgelerinde sıkıştırmayı bu kadar iyi yapıyor..

resim video veya mp3 dosyalarında bu kadar alamazsın ama aslında onlarıda program ile kucultmeleri var mesela 3 mblık bir mp3 aynı kalitede 2 mb dusuren programlar var.. Mesela bir video aynı kalitede %40 lık kucultmeler mevcut.

edit: ben bu yazıları yazarken bilgide yazmış zaten aşağı yukarı aynı..

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Bilgi ve Sivrisinek çok teşekkürler konu şimdi anlaşıldı ...
Ben fotoğraf küçültmek istemiştim hiç küçülmemişti sizlerin yazı ve bilgisinden sonra öğrendim ki sadece txt, doc dosyaları sıkıştırmak için ideal ...
Tekrar teşekkürler arkadaşlar...

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
.zip'i .rar'i sadece sıkıştırmak için değil, pek çok dosya ve klasörü toplayıp tek dosya haline getirmek için de kullanabilirsin

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dosyaların sıkıştırılmalarının ne büyük nedenleri aslında eskilere dayanıyor;

Çok küçük ve binlerce dosyanız olduğunu düşünün. En küçük dosya boyutu 1 bayt olsun. FAT32 ile formatlanmış diske dosyayı attığınızda diskin cluster tipine göre dosyanın boyutu 8 ile 32kb kadar olabiliyor.

Yani bir baytlık dosya en verimli formatlanan bir disk üzerinde bile 512bayt yer kaplar.
Dosyalar paketlendiğinde bu alanlardan kazanılır.

Şimdi NTFS veya Linux EXT3, ReiserFS gibi dosya yapılarında bu sorun aşılmıştır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5