İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

eAccelerator - PHP Hızlandırıcı (CentOS/Fedora Core)

eAccelerator makalesi size fayda sağladı mı

• Kullanılan toplam oy
    23

Mickey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Web Sayfası : eAccelerator: PHP Accelerator, optimizer, dynamic content cache - Trac

eAccelerator ZendOptimizer gibi php hızlandırıcıdır ve ZendOptimizer'den daha hızlı olduğu kullananlar tarafından dile getiriliyor.

Pek çok kişi Zend Optimizer kullanıyor çünkü bazı lisanslı scriptler Zend encode gerektirdiği için Zend Optimizer iyi bir seçim olabilir fakat eAccelerator Zend Optimizer ile beraber çalışıyor olması büyük avantaj.

Bu kurulum CentOs/Fedora Core kullanan kişiler içindir.

Kurulum:

Güncel 0.9.5.2 sürümün nasıl kurulacağına bakalım;
Genişletme sunucu yöneticilerini ilgilendirdiğine göre SSH erişimleri olduğunu var sayıyorum.

Gereksinim:
  • php4 or php5
  • autoconf
  • automake
  • libtool
  • m4
1) Paketleri Kontrol Edin:
Kod:
rpm -qa automake autoconf  libtool m4
2) Eksik Paketleri Yükleyin:
Tüm paketlerin yüklü olduğundan emin olun aksi takdirde kurulum başarısız olacaktır.
Kod:
yum  install automake autoconf libtool m4

3) Ana dizinde setup diye bir klasör ve oluşturalım ve içine eAccelerator dosyasını indirelim.
Kod:
mkdir /setup
cd /setup
wget  http://bart.eaccelerator.net/source/0.9.5.2/eaccelerator-0.9.5.2.tar.bz2
4) Dosyanın açılması, derlenmesi ve kurulması.
Kod:
bunzip2  eaccelerator-0.9.5.2.tar.bz2
tar -xvf eaccelerator-0.9.5.2.tar
cd  /setup/eaccelerator-0.9.5.2
export PHP_PREFIX="/usr"
phpize
./configure  --enable-eaccelerator=shared  --with-php-config=$PHP_PREFIX/bin/php-config
make
make  install
5) Programın çalışması için tmp klasörünün oluşturulması.
Kod:
cd /tmp
mkdir eaccelerator
chmod 777  eaccelerator
ve son olarak eklentiyi php.ini'ye girme. php.ini dosyanızı açın ve aşağıaki kodları ekleyin.
Kod:
extension="eaccelerator.so"
eaccelerator.shm_size="32"
eaccelerator.cache_dir="/tmp/eaccelerator"
eaccelerator.enable="1"
eaccelerator.optimizer="1"
eaccelerator.check_mtime="1"
eaccelerator.debug="0"
eaccelerator.filter=""
eaccelerator.shm_max="0"
eaccelerator.shm_ttl="0"
eaccelerator.shm_prune_period="0"
eaccelerator.shm_only="0"
eaccelerator.compress="1"
eaccelerator.compress_level="9"
En baştada söylediğim gibi Zend ile kullanmak isteyenler ise aşağıdaki kodları eklesinler.
Kod:
zend_extension="/usr/lib/php/kurulaneklentininklasörü/eaccelerator.so"
eaccelerator.shm_size="32"
eaccelerator.cache_dir="/tmp/eaccelerator"
eaccelerator.enable="1"
eaccelerator.optimizer="1"
eaccelerator.check_mtime="1"
eaccelerator.debug="0"
eaccelerator.filter=""
eaccelerator.shm_max="0"
eaccelerator.shm_ttl="0"
eaccelerator.shm_prune_period="0"
eaccelerator.shm_only="0"
eaccelerator.compress="1"
eaccelerator.compress_level="9"
Apacheinizi yeniden başlatın ve php -v komutunu uygulayın with eAccelerator yazısını görüyorsanız eğer kurulumu başarıyla tamamlamışsınız demektir.

Kaynak: http://www.turkdestek.net/sunucu-ku...lumu-php-hizlandirici-centos-fedora-core.html

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben daha önce kurmuştum ama gözle görülür bir faydası olmadı.
cache için bazı özellikleri vardı, bilen var mı?

Mickey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Mickey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şaşkınlıkla izliyorum seni :)

Kaynak: http://www.ipbaccess.com/forum/eaccelerator-centos-fedora-core-t4018.html&pid=137332

Aynı seyı baska wm forumlarındada yapmıssın emeğe saygı nedir bilirmisin? Kaynak olarak gosterdıgın imitasyon forumun yerine orjınal kaynaklarını yazıp azcık emeğe saygın oldugunu göster bence. Daha çok takdir edilirsin...:)

İstersen oradan kurmayı dene bi hata verdiğini göreceksin ilgili makaleyi recompile(yeniden düzenleme) yapıp tekrar yayınladım üstelik kaynak bana ait değil TurkDestek'e ait makale bana ait demedim. Ancak Türk Milletine iyilik yaranmadığı bir kez daha anladım.

Mickey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zend ile birlikte daha mı performanslı olur, bende zend (zend v2.1.0) var mesela, boşa gitmesin diyorum, ne dersiniz.

Tabiki evet, ben bütün sunucularım eAccelerator ve Zend'i bi arada kullanıyorum yoksa mecburen 1 sunucu yerine 3 sunucu almam gerekir aradaki farkı gör mywedding :)
seninki gibi optimasyon delisi olan bir sunucum olsaydı rahat 1e5 olurdu. :p

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tabiki evet, ben bütün sunucularım eAccelerator ve Zend'i bi arada kullanıyorum yoksa mecburen 1 sunucu yerine 3 sunucu almam gerekir aradaki farkı gör mywedding :)
seninki gibi optimasyon delisi olan bir sunucum olsaydı rahat 1e5 olurdu. :p
ben zendsiz kullanıyordum.
zend ile beraber bi deneyim bakalım.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
İstersen oradan kurmayı dene bi hata verdiğini göreceksin ilgili makaleyi recompile(yeniden düzenleme) yapıp tekrar yayınladım üstelik kaynak bana ait değil TurkDestek'e ait makale bana ait demedim. Ancak Türk Milletine iyilik yaranmadığı bir kez daha anladım.

makaleyi yeniden düzenledim .

makale bana ait değil kaynak turkdestek.

bu iki ifade çelişmiyor mu ?

---
ek

http://www.turkdestek.net/showgroups.php

buradaki mickey sen değil misin ?

Mickey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
makaleyi yeniden düzenledim .

makale bana ait değil kaynak turkdestek.

bu iki ifade çelişmiyor mu ?

---
ek

http://www.turkdestek.net/showgroups.php

buradaki mickey sen değil misin ?
evet benim turkdestek'inde sahibi benim
sinirden orada makalenin yeniden düzenlenmiş halini diyeceğime makaleyi yeniden düzenledim demişim o başlığı yazan kratos ta samimi arkadaşım ve şu anda bu başlığı okuyor ancak forumlara takılmıyor tdn projesi için bana yardımcı olmayı kabül etti oraya birşeyler yapmaya çalışıyor.
o yukardaki şahsiyet yüzünden r10dan 4 ay ban yedim insanlara iyilik yapmak suç oldu bu devirde ama tabi burda konu sabitlenip kişiler teşekkürlerini iletebiliyorlar.
bişi demiyorum anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
tekrar derlediğin makalelerin içinde link bile değil en azından bir isim geçse yeter.

Mickey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tekrar derlediğin makalelerin içinde link bile değil en azından bir isim geçse yeter.

sen mi belirliyorsun bunları hasan abi? varsa öyle bi yetkin söyle bilelim.
şikayeti olan arkadaş varsa gelsin söylesin.
ben burada iyilik yapmaya çalışıyorum pofpoflanmaya niyetim yok ama pofpoflanmak isteyenler kendilerini bu şekilde belli edip rant sahibi olmaya çalışıyorlar yazık diyorum başka birşey demiyorum.

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
yok ben belirlemiyorum.
beni ilgilendirmez hangi makaleye ne olduğu.
sadece şunu belirtmek istedim;mesela ben bir makaleyi beğenip yayınlamak istersem en azından bir isim bir ufacık yazı koyuyorum yani bir şekilde belirtiyorum kaynağı.
tavsiye ettim sadece.

ENVER

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki bu ayarlar her makina için standart mı?
top - 14:01:50 up 12 days, 11:32, 1 user, load average: 4.35, 4.29, 3.85
Tasks: 236 total, 8 running, 224 sleeping, 2 stopped, 2 zombie
Cpu(s): 56.0% us, 17.4% sy, 0.0% ni, 25.8% id, 0.8% wa, 0.0% hi, 0.0% si
Mem: 4148496k total, 2840112k used, 1308384k free, 145816k buffers
Swap: 2040244k total, 11620k used, 2028624k free, 1599820k cached
makina memory yerine cpu kullanıyor. bunun kaynağı eAccelerator daki eaccelerator.shm_size="32" ayarı diye düşünmüştüm ama emin olmak istiyorum.

Opteron

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
neyse konuyu bölmek yada uzatmak değil amacım bahsettiğin adresini yazıp hit kazanmanı istemediğim destek sitende xcache ıle ılgılı benım yazdıgım konuda 1 saat ıcınde oraya eklenmıs ve ısmını vermek ıstemedıgım baska bır wm forumunda bu makale senın tarafından aynen copy/paste edılmıs bıde altına kaynak yeni destek sıtendekı adres verilmiş.

Birşeyleri anlamak için alim olmaya gerek yok, niyet gayet belli senden tek hatanı kabul edip bir özür beklerdim savunma yapmak yerine. Savunulucak bir tarafın yok çünkü.

Edit: Pofpoflanmaya çalışan kişi olarak beni kastediyorsan böle bir hevesim yok sitemin herhangi bir hit kaygısıda :) Beni tanıyanlar bilir kim oldugumu neler yaptıgımı tanımayanlarada zaten kendımı tanıtmak gıbı bir çabam yok.

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eAccelerator, whm üzerinden apache update ile kurulabiliyor.
whm ile kurulmasının bir sakıncası var mı?
bir de nasıl kontrol edecez çalışmasını.

Mickey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
neyse konuyu bölmek yada uzatmak değil amacım bahsettiğin adresini yazıp hit kazanmanı istemediğim destek sitende xcache ıle ılgılı benım yazdıgım konuda 1 saat ıcınde oraya eklenmıs ve ısmını vermek ıstemedıgım baska bır wm forumunda bu makale senın tarafından aynen copy/paste edılmıs bıde altına kaynak yeni destek sıtendekı adres verilmiş.

Birşeyleri anlamak için alim olmaya gerek yok, niyet gayet belli senden tek hatanı kabul edip bir özür beklerdim savunma yapmak yerine. Savunulucak bir tarafın yok çünkü.

Edit: Pofpoflanmaya çalışan kişi olarak beni kastediyorsan böle bir hevesim yok sitemin herhangi bir hit kaygısıda :) Beni tanıyanlar bilir kim oldugumu neler yaptıgımı tanımayanlarada zaten kendımı tanıtmak gıbı bir çabam yok.
konu hakkında p.m. attım.
eAccelerator, whm üzerinden apache update ile kurulabiliyor.
whm ile kurulmasının bir sakıncası var mı?
bir de nasıl kontrol edecez çalışmasını.
Hayır yok, oradaki seçenekten seçipte kurabilirsiniz derleme sona erdiğinde ssh üzerinde php -v komutunu uygulayarak çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

WoLeRiNe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
IPB forumlarda eAccelerator aktif etmek için conf_global.php dosyası içine
Kod:
$INFO['use_eaccelerator'] = 1;
ekliyoruz. Kolay gelsin.

ceyhun81

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ciddi manada zend ile test edip farkını gören arkadaşlar bulunuyor mu ?

Zend Optimizer 3.3.0 Kullanıyorum ve sunucuda Cpu kullanımım limitlerde, load average ı yükseltir mi yada herhangi bi zararını gören oldu mu ?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5