sohbet odaları

Google 8 dakikada 20 milyar $ kaybetti

Bolu Beyi

Müptela
Bilgiler
Katılım
7 Nisan 2010
Mesajlar
2,895
Reaksiyon
36
Puanları
0
164 Aydır Üye


İnternet devi Google'ın 3'üncü çeyrek ara bilançosunun kazayla erken açıklanması nedeniyle, şirketin hisse alım-satımları 2,5 saat boyunca askıya alındı.

Google suçlamalara cevap verdi

Telif haklarını ihlal ettiği öne sürülen Google, hak sahiplerine, sanatçılara, yazarlara destek olduğunu ve çevrimiçi korsanlığa karşı mücadele ettiğini belgelerle kanıtlamaya çalışıyor. (28.05.2012)

Google'dan 2,89 milyarlık kâr

Google, borsa kapanışının ardından yayımlanması beklenen ara bilançonun, erken yayımlanmasından mali yayın şirketi RR Donnelley & Sons'ı sorumlu tuttu. Stokların alım satımının askıya alınmasından kısa bir süre önce Google hisseleri yüzde 9 değer kaybetmişti.

Sadece ilk sekiz dakikadaki kayıpların 20 milyar doları bulduğu bildiriliyor. Güne 754,60 dolardan başlayan Google hisseleri, bilançonun yanlışlıkla yayınlanmasından hemen sonra 682,05 dolara kadar geriledi.

Firmanın genel müdürü Tom Quinlan, Wall Street Journal'a verdiği demeçte yaşanan olayın bir insan hatasından kaynaklandığını tahmin ettiklerini kaydetti.

Google'ın Yönetim Kurulu Başkanı Larry Page de "Bugün yaşanan karışıklıktan dolayı üzgünüm" şeklinde konuştu.

Google'ın satın aldığı Motorola, geçtiğimiz yıla oranla üç kattan fazla zarar yaptı

Bilanço iç açıcı değil

Ara bilançoya göre Google, 14.1 milyar dolar gelir ve bunun üzerinden 2.18 milyar dolar net kâr elde etti. Şirket gelirlerini artırsa da kârının yüzde 20 düşüşü aynı performansı kâr artışına yansıtamadığını ortaya koyuyor. Uzmanlar Google'ın bilançolarındaki olumsuz tablodan büyük ölçüde Google'ın satın aldığı ve geçtiğimiz yıla oranla üç kattan fazla zarar yapan Motorola'nın sorumlu olduğu görüşünde.

Kaynak: AA
 
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst