İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Google Kafein Güncellemesi

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Bir süredir "Acaba sandbox mı, filtre mi, sitem aramalarda çok geriye düştü, yeni sitelerin nedir bu çilesi" tarzında başlıkların sebebi sonunda anlaşıldı.

Bugün sitelerimdeki değişimi farketmemle beraber bir araştırma içine girdim. Matt Cuts'ın kendi bloğunda yaptığı açıklamaya göre bu değişimin sebebi dalgalanma değil, sadece geliştirmek üzere olduğu bir sistemin güncellemesinden ibaretti. Matt Cuts bunu önceden duyurmak yerine bir süre arakaplanda geliştirmeyi tercih etmiş.

Yeni sistemle beraber (anladığım kadarıyla) ;

Google'da siteleriniz daha hızlı indexlenecek ve sıralar çok değişken olabilecek. 10 tane link alayım zirvede yan gelip yatayım devri bitti. Google botları artık paralı link olayını daha iyi analiz ediyor ve notunu buna göre veriyor.

İlgilenmediğiniz siteden bir şey beklemeyin açıkçası. :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Neden sonuç ilişkilerini araştırmak gerekli...

Bu sistem google.com'da tam anlamıyla uygulanıyor mu şuan ?

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
87
bu güncelleme daha iyi olacaktır en azından rekabet olacak bu çok güzel

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Neden sonuç ilişkilerini araştırmak gerekli...

Bu sistem google.com'da tam anlamıyla uygulanıyor mu şuan ?

Evet uygulanıyor, çünkü şuanda filtrede olan sitelerim çıktı. R10'da da benzer başlıklar var genele yayılmış bir durum söz konusu. İlerleyen zamanlarda benzer başlıkları göreceğiz. Hatorlarsanız önceki bir başlığımda Link alım/satımın seyrekleşeceğini veya duracağını tahmin etmiştim. Bunun olmasına gerçekten sevindim, spam siteler artık sıçrama yapamayacak :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
:D tabi spam siteler yükselemez ise iyi olur. Deneyip göreceğiz...

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
:D tabi spam siteler yükselemez ise iyi olur. Deneyip göreceğiz...

Yalnız şunuda belirtmekte fayda var, kimse aman aman bir değişim beklemesin.
Sonuçta sıralamalarda yükselme mantığı yine aynı.
Backlink yine önemli, başka sitelerden link almakta önemli, ancak bunun ölçütü/kalite anlayışı biraz değişmiş.
Sanırım sırf link satışı için açılmış siteler gümleyecek.
Misal footerda 20'den fazla link çıkışı varsa o site çöp muamelesi görecek gibi..

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
87
peki nefusa bu güncellemenin bize ne gibi zararları olur

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
peki nefusa bu güncellemenin bize ne gibi zararları olur

Kurallara aykırı davranan sitelere ne olduğunu biliyoruz.
Sandbox, Filtre.
A sitesine ne etkisi olur, B sitesine ne etkisi olur diye cevap vermek mümkün değil.
Siteleri tek tek incelemek lâzım.

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
87
bu duruma göre link satan sitemi daha çok zarar görür link alan siteler mi ?

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
bu duruma göre link satan sitemi daha çok zarar görür link alan siteler mi ?

Hem link veren, hem link alan zarar görür.
Ama link alan sitenin yeni olması filtreye girmesini dahada hızlandırır.
Bu linkçilere darbe vurulması benimde hoşuma gitti, çünkü google aramalarını felç ettiler.
En kalitesiz siteleri zirvelerde görür olmuştuk.
Ben ileride forum sitelerinde de tasarrufa gidileceğini düşünüyorum. :)

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
87
link satışlarının bitmesi güzel olacaktır gerçekten bende o durumu sevmiyordum

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
link alan sitelere zarar gelmeyecektir satan siteler zarar görecektir diye düşünüyorum eğer alan zarar görecek olursa insanlar istediği siteleri teptaklak edebilir!

i.ari

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
forum siteleri artık google için çöplük durumda. bu yüzden eskisi gibi forum sitelerine önem vermiyor google.

Yine isteyen link satışı ile elde edecek edecegini büyükler dahada büyüyecek böylece :)

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Bugün bir sitem birinci sıraya çıktı, aa ne güzel dedim, 2 saat sonra baktım son sıraya düşmüş. Anlamak güç.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Bugün bir sitem birinci sıraya çıktı, aa ne güzel dedim, 2 saat sonra baktım son sıraya düşmüş. Anlamak güç.

Google'da siteleriniz daha hızlı indexlenecek ve sıralar çok değişken olabilecek.

Yukarıda söylemiştim. Bol bol hedef kelimenle alâkalı hiçbir yerde olmayan içerikler eklemeye özen göster. (Özgün kelimesini kullanmadım, baydı artık :)) Ziyaretçilerin sitende kalma süresini de uzatabildiğin kadar uzat, oyalanmalarını sağlayacak içerikler eklemelisin. Bunun dışında sabır, bak ben hiç link almadan 1. sayfadayım.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Yukarıda söylemiştim. Bol bol hedef kelimenle alâkalı hiçbir yerde olmayan içerikler eklemeye özen göster. (Özgün kelimesini kullanmadım, baydı artık :)) Ziyaretçilerin sitende kalma süresini de uzatabildiğin kadar uzat, oyalanmalarını sağlayacak içerikler eklemelisin. Bunun dışında sabır, bak ben hiç link almadan 1. sayfadayım.

Wikipedia'nin pr 3 sayfası hariç hiçbir yerden link almadım, her konuya anket açıp ziyaretçilerin yorumlamalarını istiyorum, zaten sitem genel bir site değil, yalnızca küçük kapsamlı bir site, bunun haricinde biraz daha genele gidip içeriği genişletiyorum, yazıların yüzde 80'i daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış (bak özgün demedim, seni düşünüyorum, aaa demiş oldum :) ) siteyi açalı 1 ay oldu ve 2,5 milyonlu arama sayfasında ikinci sıradayım :) Başka ne önerirsiniz doktor bey?

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Alt sayfalar dinamikleşebilirse şahane olur.
Mesela konu "Msn Son Sürüm" diyelim.
Ziyaretçiler(sen :p) bu kelimeyi içeren yorumlar atarlarsa çok şahane olur.
Bknz : "Kaynak için teşekkürler, msn son sürüm buradan indiriyorum. Diğer msn son sürüm indir yazan sitelerde bir şey bulamamıştım." :p

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5