İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

HTML bilmeden PHP Öğrenmek (?)

I

Insomia

Misafir
Merhaba ;
Forumu yakın zamandır takip ediyorum ve paylasılan bilgiler icin tesekkur ediyorum.. Bir soru takıldı aklıma , yorumlarınızı paylasırsanız sevinirim..

Bir cogumuz d.weaver veya f.page kullanırız , 0 dan html yazan çok az arkadas vardır sanırım.Radio button mu istiyoruz? tıklarız ve oluşur ..

php öğrenmeye başladım ama farkettimki başlangıcta bile kodları html in icine gömmek gerekiyor , bunun için 0 dan html mi öğrenmek gerekiyor ? Ama sanırım hazır bir dizayna nasıl php kodları gömülceğini bilmek gerekiyor.

Örneğin bir anket scripti yazacağız ve bunun için ilk önce basit bir anket dizayn ı yapıyoruz işte bir table 3-4 tane radio button. Peki php fonksiyonlarını bu button lara nasıl vereceğiz ? ..

genel anlamda ne demek istediğimi anladınız sanırım , bilgili arkadaslar paylasırlarsa deneyimlerini çok sevinirim..

Herkese iyi calismalar

~Aykut

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sen önce html ögren anlarsın nasıl yapacagını zaten

notepad de biraz html çalış derim

I

Insomia

Misafir
anlamadın sanırım tam demek istediğimi ,html 0 dan yazamam notepad de cünkü d.weaver sayesinde kolaycılığa alıstık . Benim asıl sorum html içine nasıll tam olarak php gömüleceği bir dizayna yani yukarıdaki verdiğim anket scripti gibi..

yoksa notepad de html yazamadan php öğrenmemi diyorsunuz ?

B

besiktaslim

Misafir
html komutlarını öğren ilk önce sonra dreamweaver la sayfanı oluştur en sonunda homesite gibi bir editörle oluşturduğun dosyayı açıp içine oho ekle illa d.w kullanırım dersen bu böyle ama 0 dan yazmak çok daha kolay olur bence temelide sen at daha sağlam olur

~Aykut

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hayır ne yaparsan yap temelini bilmen lazım bu yüzden iyi bir şekilde html ögren demek istiyorum bunun içinde en iyi ögrenebilecegin yol notepad le çalışmak.

şöylede yapabilirsin hazır sitelerin kaynak kaynaklarıyla oyna

ama önce html ögren sonra php veya asp kendine bir yol seç

I

Insomia

Misafir
hmm anladım. Peki ; html öğren derken örneğin ; bağlantı verme kodları gibi şeylerimi öğren yoksa ufakta olsa notepad de kodlarla dizaynmı oluştur anlamında..

yardımlarınız için cok tesekkurler.. bi kitap alsam html kucuk ise yararmı

~Aykut

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kitaba ne gerek var :) türk insanı hep hazırcı hiç araştırma ruhu yok
biraz araştır.

T

Turkyurdu.org

Misafir
Editplus + http://tr.php.net + Google + Ceviz.Net Forumlari + Hazir Kodlar + Anet.News.Grup = Baslangic icin guzel hazirlik
EditPlus + http://tr.php.net + phpmyadmin paneli = Orta seviyedeyiz. Manual disinda pek dostumuz olmasada olur
Ileri seviyeyi bilmiyorum. Henuz php manual'inde kayda gecer yorum yazamadim:)

Ama html-php-asp ayrimi yapmaksizin hepsinin temel egitimindeki en onemli nokta komutlari , degiskenleri, gerektiginde baglanti satilarini copy/paste yada programlar yardimi ile degilde elle yazmaktir. Yapilacak yuzlerce hata ilerideki tecrubeli adam kimliginize katkida bulunacaktir.

K

Kayıtsız Üye

Misafir
Selam

Bak Kardes. 0 dan yazmamiz gerekmiyor sadece az bir bilgi

1. Anket html sekilinde yapa bilirz
2. Sonuclari kayit etmesi gereken bir veri tabanina ihtiyacimiz vardir
yani o anket üstüne
<?php

BURAYA VERI TABANI BAGLANTI KODUNU YAZ

?>

alt tarafinda da html kodu olarak anketiniz var farzedelim

<?

function anketeoyver()
{
$sql = update Anket..... cart curt
}

daha sonra o radio buttonlarinda value id ekleyip submit buttonuna $_POST['submit']
ekleyelim

bunlar bittikden sonrada da basina

if ($_POST['submit'] == $_POST['submit'])
{
echo "ANKET SORUSU"
} else {
echo "ANKETE Katildiginiz icin Tskler gibi"
}

saygilarla
sinerji.at

Slytherin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
html öğrenmeden php öğrenmek, yürümeyi bilmeden koşmak istemek gibidir.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
En basitinden bir örnek vereyim. Diyelim ki elinde 10 adet veri var ve bunları 4'erli sıralar halinde sıralamak istiyorsun. Bunu HTML kullanarak yapabilirsin ancak, PHP tek basına yeterli değil. HTML olmazsa CSS öğrenirsin :) CSS çok zevkli.

OnurSQL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
klasik gitar çalmayı bilmeden, elektro gitar çalmak gibi birşey :p

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
HTML kodlarını sıfırdan kimsenin yazdığını bende sanmıyorum. Çünkü boşuna zaman kaybı. HTML kodlarını anlayabilmen yeterli olacaktır. HTML kodlarını anlayabilmen içinde bol bol template editlemen yeterli olacaktır :p

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
html bilmeden php çalışmak, diesel arabaya tüp bağlatmak gibidir :)

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Lisede html'i yeni öğrenmeye başladığımız zamanlarda çok uğraşırdık table ları tr leri td leri oluşturmak için , şahsen elimde bilgisayar olmasa o zaman notepad ile html konusunda bu kadar şey öğrenmezdim

daha sonra hoca dreamweaver 'ı gösterdikten sonra saydığım laflar hala aklımda. (Ulan madem böyle bir program var daha niye bizi elle yazmaya zorluyorsun!)
neyse iyiki öğrenmişim html 'i

Holokost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu arkadas sımdı html ı ogrenıp php ye gecmıs onuda cozmus kesmemıs asp'ye baslamıs fantazi olsun diye de js calısıyordur taa 2005 ın konusu ya :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5