İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

italyan dayanışması

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bugün takvim gazetesindeki bir yazı çok ilgimi çekti

sizinle paylşamak istedim aynen aktarıyorum

"italyada bi cafe-barda espressolarımızı içiyorduk, içeri giren müşterilerden biri barmene "due caffee, uno sospesso (2 kahve 1 i askıda) dedi ve 2 kahve parası verdi. 1 kahve içip gitti, barmen de tezgahın asılı duran çiviye küçük bir kağıt astı, daha sonra yine bu grup geldi onlarda 3 kahve parası verdiler, 2 tane içip kalktılar. Barmen yine bir kagıt hazırladı panoya astı.. Anladığım kadarı ile gün boyunca bu çoğu kez tekerrür ediyordu. Sohbet ilerlerken, kapıdan içeri giren üstü başı pekde düzgün olmayan bi adam dikkatimi çekti, yavasşca bara yaklasarak "un caffe sospesso" (askıdan bir kahve) dedi, barmen belkide evsiz bu adam için aynı nezaket kuralları cercevesinde azami ilgi gösterdi ve cok gecmeden kahvesini hazırlayıp adama verdi"
Adam ise teşekkür ederek, bizle aynı ortamda kahvesini yudumlamaya başladı.

, ben bu olaydan çok etkilendim. Sizinle paylaşmak istedim

"keşke her zaman askıda bir kahve olsa, onlarında insan oldugunu unutmasak"

D

doLob

Misafir
guzel bi dusunce

ama boyle birsey bizim ulkemizde olsa istismar edilir kesinlikle

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Turkiye'de de var bu. "Askida Ekmek" diye bir uygulama baslamisti yerel belediyeler tarafindan. Bazi bakkal ve firinlarda var aski.

kesmekes

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu uygulamanın bir benzeri Osmanlı zamanında da varmış, maddi durumu iyi olanlar sadakalarını belli bir yere bırakırmış ve ihtiyacı olanlarda sadece ihtiyacı olduğu kadarını ordan alırlarmış, (bu uygulamanın ismini ve işleyişini tam hatırlayamadım daha iyi bilenler yazabilir...)

D

doLob

Misafir
kesmekes' Alıntı:
bu uygulamanın bir benzeri Osmanlı zamanında da varmış, maddi durumu iyi olanlar sadakalarını belli bir yere bırakırmış ve ihtiyacı olanlarda sadece ihtiyacı olduğu kadarını ordan alırlarmış, (bu uygulamanın ismini ve işleyişini tam hatırlayamadım daha iyi bilenler yazabilir...)
sanirim bunun adi sadaka taslariymis

alorak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
kesmekes' Alıntı:

Bu konu hakkında çok önemli bir hikaye anlatılır.Fatih Sultan Mehmed zamanıymış.Bir adam bir ağaca zakatını asmış ve demiş zakatımı verecek fakir bulamadım lütfen ihtiyacı olan çekinmeden alsın demiş.O sadaka 3 ay orada kalmış(Ana fikir farklı ama yine de benzer yönleri var.)

F

fenerli

Misafir
esasında buna benzer hatta daha güzel uygulamalar yıllardır ülkemizde de var, belki bunu istanbulda görmek zor olabilir, istanbul haricinde yaşadığım diğer bir şehirde Angelo nun verdiği askıda ekmek gibi marka olarak tabir edilen fırından ekmek almaya yarayan karton fişler vardır bunlar bazı kişiler tarafından ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak her ay dağıtılır bu fişlerle o kişiler ekmek alır veya bazı tekbaşına yaşayan insanlar için günde 3 öğün yemek yiyebildikleri lokantalar vardır bu yemek ücretide o çevredeki esnaf ve lokanta sahibi arasında halledilir, öğrenci anne babasına yıllarca kimin yardım yaptığı belli olmadan maddi yardım yapanlarda vardır, ama dediğim gibi bunları istanbulda görmek çok zor.

X

Xman

Misafir
Bizim memleketimizde askıya bırakılan mal asıl sahibine ulaşmaz, ben şahsen hiç bir işletmeciye güvenipte askıya bir şey bırakmam. Yapacaksam hayrımı kendim bizzat gerçekleştiririm, en azından içim rahat eder.

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Bizim memleketimizde askıya bırakılan mal asıl sahibine ulaşmaz, ben şahsen hiç bir işletmeciye güvenipte askıya bir şey bırakmam. Yapacaksam hayrımı kendim bizzat gerçekleştiririm, en azından içim rahat eder.

abi sendemi konu hortlatmaya başladın ? :ağla:

X

Xman

Misafir