İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kapalı alanlarda sigara yasağına uyum yüzde 99

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Sigara yasağı kapsamında Temmuz ve Ağustos aylarında 134 bin 581 kamu binası, özel işletme ve toplu taşıma aracında denetim yapılırken, 273 ceza kesildi. 81 ildeki denetimler sonucunda yasağa uyum oranı yüzde 99,6 olarak belirlendi.
Sağlık Bakanlığı yetkililerinden edinlen bilgiye göre, 19 Temmuzdan itibaren 81 ilde Dumansız Hava Sahası İrtibat Ofisleri oluşturuldu, ALO SABİM 184 hattı çalışanlarına eğitimler verildi, bakanlıkta da teknik destek masası kuruldu ve Türkiye genelinde denetim ekipleri oluşturuldu.
Bu ekipler, Temmuz ve Ağustos aylarında 81 ilde toplam 134 bin 581 denetim yaptı. Bu denetimlerin 8 bin 996'sı kamu binası, 120 bin 258'i özel işletme, 5 bin 327'si ise toplu taşıma araçlarında gerçekleştirildi.
Denetimler sırasında toplam 6 bin 776 tutanak düzenlendi. Bu tutanakların 271'i kamu binalarında, 6 bin 419'u ü özel hukuk kişilerine ait işletmelerde, 86'sı ise de toplu taşıma araçlarında düzenlendi.
Tutanakların 363'ü sigara içildiği, 4 bin 125'i yasal uyarı yazısı bulunmadığı, bin 597'si uyarı yazısında yetkili merci belirtilmediği, 443'ü yere izmarit atıldığı, 27'si tütün ürünleri reklamı yapıldığı ve 221'i de tütün ürünü satışı ile ilgili ihlal nedeniyle tutuldu.
Denetimler sonucunda, 32 kişiye sigara içtiği için, 241 işletmeye de sigara içilmesine müsaade ettiği için ceza kesildi.
Bu denetimlerde, yasağa uyum oranı kamu binalarında yüzde 99,5, özel hukuk kişilerine ait işletmelerde yüzde 99,6, toplu taşıma araçlarında yüzde 98,5, ortalamada ise yüzde 99,6 olarak tespit edildi.

Ankara - AA -

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Bu haberi duyduğumda çok şaşırmıştım. Bir yasak ve buna uyum 99 gibi bir rakama tekabül ediyor, bizim gibi bir ülkede oldukça ilginç.

Gerçi henüz kış gelmedi, bakalım o gelince de bu şekilde olacak mı ?

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bu haberi duyduğumda çok şaşırmıştım. Bir yasak ve buna uyum 99 gibi bir rakama tekabül ediyor, bizim gibi bir ülkede oldukça ilginç.

Gerçi henüz kış gelmedi, bakalım o gelince de bu şekilde olacak mı ?

Burda ki kafeler kış havasına girmiş bile, herkezin üstüne şal örtüyorlar, UFOlar kurulmaya başlanmış :) Gerçi kahvehanelerde ne yapıcaklar bilmiyorum.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Bence %99 değildir; özendirmek amaçlı üfürükten haberdir...

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
sigara bir ihtiyaç olmadığı için bence olabilir. Sonuçta içmediği zaman ölecekmiş olan tiryakiler bile bırakabiliyor meredi birinin evinde ileri seviyede astım hastası olunca nasıl evdeki her kes sigarayı bırakıyor buda onun gibi zorunlu bir şey olduğu için insanlar bırakır. :) İşin ucunda birde para olunca vay haline.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Küçük bir ilçe olmasına ramen yasağa her yerde uyuluyor. Uymayacağını söyleyen hiç kimseyi de duymadım.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
E zaten ramazan ayında değil miydik biz? :D

Şaka bir tarafa ben de yasağa uyum gösterildiğine birçok yerde şahit oldum.
Maçlar dolayısıyla son 1 ayda sık sık kahveye gittiğim için görüyorum ve tek bir kişi bile içmiyor, içmek isteyenler maç devam ederken dışarı çıkıp hızlıca içip geri geliyorlar. :)

Forza FB

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
aynen rexrot'a katılıyorum.

maç'a gittiğimde eve geldiğimde leş gibi sigara kokusu oluyodu üstümde,artık rahat rahat maçları seyrediyorum. :)

abasaran

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yahu merak ettiğim bir konu;

şimdi diyelim gittik içtik kafede sigaramızı {ki kullanmıyorum} :)
kim gelip ceza yazacak .?

yani işveren ceza yazabiliyor mu ?
yoksa illa zabıta mı gelmesi lazım ?

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
yahu merak ettiğim bir konu;

şimdi diyelim gittik içtik kafede sigaramızı {ki kullanmıyorum} :)
kim gelip ceza yazacak .?

yani işveren ceza yazabiliyor mu ?
yoksa illa zabıta mı gelmesi lazım ?

Normalde bu yasak yeni yürürlüğe girdiği için etrafta sivil polisler geziyor. Bazen gelip kahveye vatandaş gibi giriyorlar, içen olursa cezayı kesiyorlar, hem içene hem içtirene. Eğer o anda etrafta sivil polis yoksa duyarlı bir vatandaş seni şikayet ediyor. Eğer o da olmazsa seni kahve sahibi uyarıyor. Bu üçü de olmazsa istediğin gibi içebilirsin :)

abasaran

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Normalde bu yasak yeni yürürlüğe girdiği için etrafta sivil polisler geziyor. Bazen gelip kahveye vatandaş gibi giriyorlar, içen olursa cezayı kesiyorlar, hem içene hem içtirene. Eğer o anda etrafta sivil polis yoksa duyarlı bir vatandaş seni şikayet ediyor. Eğer o da olmazsa seni kahve sahibi uyarıyor. Bu üçü de olmazsa istediğin gibi içebilirsin :)

basit bir sigara içme olayı
artık macera dolu bir film gibi {:

teşekkürler cevap için.

++

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5