İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Linux İçin Kontrol Panel Tavsiyeleriniz?

FK88

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar Merhaba,

Linux Serverım var, üzerine bir kontrol panel kurmam gerekiyor. Google'da aramalarımda bir sürü kontrol paneller isimleri, tavsiyeler..vs. konu buldum, kafam da karıştı işin açıkçası. Bu işi iyi bilenlerden bana tavsiyelerde bulunmalarını rica ediyorum.

Tavsiyenizde lütfen şu kriterleri göz önünde bulundurunuz:

- Panel ücretsiz olacak yada min. tutarda olabilir. Parasında değilim ama hosting hizmeti vermeyeceğim, sadece ben 50 adet websitesi yönetmekte kullanacağım için para ödemek pek işime gelmiyor. Hani bilmeyenler için çok basitleştirmiş bu panel işleri filan buna ihtiyacımız yok yani. Panel açık ve net olsun yeter. Ücreti yüksek bir panel tavsiye ederseniz lütfen, bak ücretli bu ama ücretsizlere göre şu şu üstün özellikleri var deyiniz.

- Domain açma sınırı..vs. olmayacak. Sınırsız hesap açılabilecek.

- Sunucumu çok kasmayacak bir panel olsun. Sunucumun donanımı Intel Xeon filan değil, ram de 256, bilemedin 256 daha takarım, etti 512. Bu ram i kasmasın etmesin, bizi zorlamasın.

- Sunucuya PHP, MySQL, Apache..vs. manuel kurdum, bunları kendi kurmasın, üzerine kurulsun. Yani kurulum yapısını bilmediğim için bunu söylüyorum, çünkü gezdiğim sitelerde şunları şunları birlikte kurar filan deniyordu.

- Panel Türkçe olursa yeme de yanında yat olur.

Şimdiden tavsiyelerde bulunacaklara teşekkür ederim. Buradan panelle ilgili arayış içersinde olanlara da yardımcı olabilecek sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Tavsiyelerinizi, kullandığınız panelle ilgili tecrübelerinizi ve bilgilerinizi lütfen paylaşın. Tekrar teşekkürler.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tüm sorularının cevabını webmin de bulabilirsin tümüyle bedavadır ve türkçe dil paketi bulunmaktadır.

gf8

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Söylediğin kelime : Ücreti yüksek bir panel tavsiye ederseniz lütfen, bak ücretli bu ama ücretsizlere göre şu şu üstün özellikleri var deyiniz

---------------------------------------------------------------------------------

bende ücretli ama diğer panellere göre Çok çok iyi bir panel tavsiye edeyim
WHM/Cpanel...

( şaşmıcaksın Diğer panellerde yapamadığın ciddi işlemleri yapabilirsin )

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Webmin kolay kullanılan ve güvenli bir panel değildir.
Webmin kullanmak için orta seviyede Network bilmek gerekiyor.

Benin tavsiyem sunucuyu yormayacak kolay kullanılabilen bir o kadarda hızlı ve en ucuz kontrol paneli olarak DirectAdmin.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
zbahadir;715144[B' Alıntı:
]Webmin kolay kullanılan ve güvenli bir panel değildir.[/B]
Webmin kullanmak için orta seviyede Network bilmek gerekiyor.

Benin tavsiyem sunucuyu yormayacak kolay kullanılabilen bir o kadarda hızlı ve en ucuz kontrol paneli olarak DirectAdmin.

pardon ama bu kanıya nasıl vardığınızı sorabilirmiyim ?
tüm kodları açık olan ve herşeyini editleyebildiginiz bir panel nasıl oluyor da güvensiz oluyor ?

evet bazı şeyleri bilmek gerekiyor . ama bu siz bilmiyorsunuz diye güvensiz ilan edilebilir anlamını asla taşımaz degilmi ?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
pardon ama bu kanıya nasıl vardığınızı sorabilirmiyim ?
tüm kodları açık olan ve herşeyini editleyebildiginiz bir panel nasıl oluyor da güvensiz oluyor ?

evet bazı şeyleri bilmek gerekiyor . ama bu siz bilmiyorsunuz diye güvensiz ilan edilebilir anlamını asla taşımaz degilmi ?

Ben bilmiyorum diye değil.
Ben onu yıllarca kullandım, herkes gibi kulaktan dolma bilgilerle yazmıyorum.

Yazışma dilin çok sert, katılırsın yada katılmazsın ama sataşmana gerek yok.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben bilmiyorum diye değil.
Ben onu yıllarca kullandım, herkes gibi kulaktan dolma bilgilerle yazmıyorum.

Yazışma dilin çok sert, katılırsın yada katılmazsın ama sataşmana gerek yok.

eğer yazdıklarım sataşma olarak algılandıysa afedersin
ama niyetim o degildi onu hemen söyleyeyim.
senin yıllardır sağlam bir bsd kullanıcısı olduğunda biliyorum
ama şunu anlamakta cidden zorluk çekiyorum. açık kod yazılmış bir sistemin düzeltme şansıda sizin elinizde ise nasıl güvensiz olur bu konuda bir türlü bir denklem kuramadım.
buna ek olarak fikirlerinize katılmak yada katılmamak degildi söylediklerim
yanlızca neden bu yazıları sataşma algıladınız onu anlamadım

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
eğer yazdıklarım sataşma olarak algılandıysa afedersin
ama niyetim o degildi onu hemen söyleyeyim.
senin yıllardır sağlam bir bsd kullanıcısı olduğunda biliyorum
ama şunu anlamakta cidden zorluk çekiyorum. açık kod yazılmış bir sistemin düzeltme şansıda sizin elinizde ise nasıl güvensiz olur bu konuda bir türlü bir denklem kuramadım.
buna ek olarak fikirlerinize katılmak yada katılmamak degildi söylediklerim
yanlızca neden bu yazıları sataşma algıladınız onu anlamadım

BSD değilde daha çok Linux kullanıcısıyım.
Siz bu şekilde

konuya girince bende o şekilde karşılık vermek zorunda kaldım.

Kimin neyi bilip neyi bilmediği maalesef klavye arkasından bakınca belli olmuyor, sizde haklısınız.

Benim anlatmak istediğim Webmin bir kontrol paneli olarak kullanmak için kullanışlı olmadığıdır. Ve bir herkesin bildiği anlamda bir hosting web kontrol paneli değildir.

Webmin sunucu yapılandırma web arayüz programıdır. Web admin paneli olmak için üzerinde çalışılan aynı oluşum tarafından geliştirilen paket Usermin'dir.

Webmin normal bir kullanıcının kullanabileceği bir script değil çünkü Linux bilginiz ve network bilginiz yoksa webmin kullanamazsınız. O kadar bilgiye sahip olan bir kişi için zaten kontrol paneline ihtiyaç duymaz.

Soruyu soran arkadaş bunu sorduğununa göre şunu anlamak zor değil. Network ve sunucu yönetimi konusunda yeterli olmadığı. O halde arkadaşa webmin tavsiye etmek biraz yersiz olur.

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bir konuda katılıyorum. eğer ciddi bir network bilgisi yok ise webmin zor bir panel haline dönüşür. haklısınız
arkadaşım bedava bir panel aradığı için tavsiye etmek istemiştim ama söylediğiniz şeyleri düşününce .. evet pek de uygun bir çözüm olmamış
saygılar

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Free gerçek web kontrol panelleri var mesela ISPconfig bu konuda çok başarılıdır. Var bir kaç tane daha ama şimdi hatırlayamadım.

bigmuscle79

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşı sana kesinlikle kloxo tavsiye ederim. Webmin iyi ama çok zor çözmen baya bi zamanını alacak bende şuan kloxo kullanıyorum ve gayet memnunum. Ama kk-loxo yu linux centos5 e kurarsan en iyi verimi alırsın..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5