İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Marka olabilecek domain arayanlar.

Yeniçeri

Ne Mutlu Türküm Diyene
İyinet Üyesi
Reaction score
306
Marka olabilecek domain arayanlar

Marka olabilecek domain bulmak, birçok webmaster için zor bir süreçtir. Gerek televizyonda, gerek internette duyduğu markalara benzeyen isimlerin benzerlerini bulmak için, oldukça yoğun bir çaba harcarlar. Peki ama bu işin sırrı nedir?

Google, facebook, morhipo, trendyol, webrazzi vb. markaların sahip olduğu isimler, internet sektörüne giren yada girmek üzere olan kişiler için ilham kaynağı olmaktadır. Fakat bu markaları özel yapan isimleri midir? Yoksa başka etkenler mi mevcut?

Sadece isim olarak bakarsanız, bir anlam bulmakta zorlanıyorsunuz. Çünkü bu markaları popüler yapan isimleri değil, reklam için harcanan paralar ve sahip oldukları altyapıdır.
Dolayısıyla marka olabilecek domain için çok fazla çaba sarfetmenize gerek yok. asdfer.com gibi bir domain için ayırdığınız sermaye, yaptığınız reklam, sizi yukarıda adı geçen markalar arasına sokabilecektir.

Çoğu webmaster sitesinde ” Marka olabilecek domain arıyorum ” gibi konular, sıklıkla açılmaktadır. Birçoğu da ” Markafoni, morhipo, trendyol gibi marka olabilecek bir domain arıyorum ” demektedir. Fakat işin özü, yukarıda da dediğim gibi, bu iş için ayırdığınız bütçedir. Sağlam bir altyapı ve sağlam bir reklam ile, sizde çok kolay bir şekilde marka olabilirsiniz.

Kaynak : http://cemoli.com/marka-olabilecek-domain-arayanlar.html

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Bilgi için teşekkürler. Bende pek çok yerde bu ve benzeri bilgileri paylaşmaya gayret ediyorum ama bu talebi isteyenler genelde çocuk yaşya olanlar olduğu için önemini yitiriyor.
Ben sadece son cümleye katılmadım. Marka olmak için altyapı ve reklam yetersizdir. Markanın anlamı çok farklıdır çünkü. Bilinir olmakla marka olmak çok farklı şeyler. Bunuda not olarak ben ekliyim :)

Yeniçeri

Ne Mutlu Türküm Diyene
İyinet Üyesi
Reaction score
306
Bilgi için teşekkürler. Bende pek çok yerde bu ve benzeri bilgileri paylaşmaya gayret ediyorum ama bu talebi isteyenler genelde çocuk yaşya olanlar olduğu için önemini yitiriyor.
Ben sadece son cümleye katılmadım. Marka olmak için altyapı ve reklam yetersizdir. Markanın anlamı çok farklıdır çünkü. Bilinir olmakla marka olmak çok farklı şeyler. Bunuda not olarak ben ekliyim :)

Teşekkürler. Ama konuyu biraz daha açalım. Peki marka olmak için, altyapı ve reklamın yanında ne lazım? Bunun üzerine gidelim:)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Off..Fena gol attin hocam zaman lazim buna :)
En kisa zamanda elimden geldigince karalarim bir seyler.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Bundan 3-5 yil once olsa belki bu kadar keskin olmazdi fakat gunumuzda web siteleri marka olma yolunda ilerliyor ve pek cok sitede marka olmus durumda.
Markalasma sureci bir web sitesi icin oncelikle kurallardan baslar. Bu kurallar ilk olarak yonetimi belirler. Yonetimin kurallari olmalidir. Ziyaretci ile iletisiminde uygulayacagi tutumlarida bu kurallar belirler. Yani web sitesinin yonetimi hedef aldigi kullanici grubuna kendi kurallarini uygulamali ve kurallari kisiye gore ozellestirmemelidir. Bildiginiz magaza; sirket yonetimlerinde oldugu gibi.

Web sitesinin marka olmasi icin domainin hic onemi yoktur. Yukarida konu metninde yazildigi gibi adi gfmdkfg.com olsa bile onun iceriginin nasil yonetildigi ve bu yonetimin kullanicilarla nasil iletisimde oldugu onemlidir. Eger siteye gelen kullanici ile iletisiminiz sayif olursa reklam yapiyor olmanizda cok onemli olmayacaktir. Reklamin size getirisi mutlaka olacak, hitiniz artacak kazanciniz artacak belki ama marka olamayacaksiniz. Cunku bilinirlik = marka degildir. Marka en tepeden en alta kadar uzanan bir kurumsallik sinsilesidir. Arada catlak, bozuk halkalar marka olusumuna zarar verir. Bunu sitede stabil uygulamak icin iceriklerin ve tasariminda iyi belirlenmesi gerekir. Kadinlara site olusacaksa renkler illa pembe olmaz. Bu ulasmak istediniz kitlenin cinsiyetine gore degissede iletisimde kullanacaginiz icerige gorede sekil almalidir. Ornegin kadin sitesidir ama icerigi modadir ya da icerigi muziktir. Ornek muzikse muzigin tarzininda belki on plana cikmasi gerekebilir. Ilk basta kadinlar derken sonralari kadin-muzik olarak sekil alan bir şema ileride kadin-muzik-caz olarak sekillenebilir. Bu durumlarin hepsi hesaba katilirsa feminen renkler ornegin pembe renge sahip bir web sitesi yapmaniz olasilik disidir.

Reklamin onemi mutlaka buyuk ama arastirmadan bilinciszce yapilacak reklam basarisiz olur. Bununla alakali yasadigim bir ornekten bahsediyim;

Bundan iki yil kadar evvel bir musterim firsat sitesi yapmak istedigini soyledi. Bu sitede hedeflenen kitlenin sadece kadin uzerinde yogunlasacagini belirtti. Sistem alt yapisi, tasarim derken surece basladik. Testlere giristigimiz an isin reklam kismini konusmaya baslamistik. Reklamlar sadece internet uzeriden degil sosyal alanlarda da kullanilacakti. Billboardlar kiralanacak, toplu tasima reklamlari hazirlanacakti. Ileride radyo spotlari belki tv...
Ancak anlasamadigimiz bir nokta vardi. Musterinin markasi XXX idi. Hazirlanmasini istedigi tasarimlarda biz hep XXX.com olarak veya .com yazizisini bir koseye ilistirerek kullandik. Bunun boyle olmasi dogrudur dedik, sen magaza degilsin internet uzerindesin bunu belirtmemiz lazim dedik anlatamadik. Ayni paralelde bilindik bir kac firsat listesinin reklamlari vardi onlari ornek gosterdik ama onlar bilindigi icin adami ikna edemedik. Fakat o bilindik dedigimiz yerler bizim onerimizi sonradan kullanmaya basladilar tabi o ayri :) Neyse sonuc olarak billboard ve diger mecralarda XXX adiyla kampanya basladi. Ayni anda hem web bannerlarin olmasi hem de sosyal alanlardaki reklamlarin olmasi bizi geri donus analizinde zorlar olmustu. En basitinden bizde linkle gelenleri zaten belli oldugu icin web banner, direk girisleride onceki hitlere gore ayarlayarak sosyal alan reklamlari olarak analiz ettik. SOnradan baktik ki google aramalarindan cok fazla ziyaretci gelmeye basliyor. Iste o zaman isin ispati ortaya cikmisti. XXX olarak googleda aramalar yapiliyordu. Oysa ki XXX.com olarak reklamimi yapsak bizim ne oldugumuzu daha iyi bileceklerdi. Zarar oldumu o kadar veriyi analiz etmedik tabi ama genel olarak istedigimiz geri donus olumluydu tabi ki. Fakat marka yolumuz ve bilinirlik yolumuz zayif olarak basladigimiz icin bu bizi etkiledi. Sonuc 4-5 ay once onca para harcanmasina ragmen kapandilar.

Kisacasi reklami yonetmekte ayri bir uzmanlik isi. 3 kisi bir araya gelip saglam bir domain bularak bilmem kac binlara para yatirmakla bu isler olmuyor. Hersey analiz etmek hersey tecrube etmekle oluyor. Bir markanin ortaya cikmasi icin basit dusunmeyin. Onun bilinir olmasi marka oldugu anlamina gelmez. Bilinir olmasi icin adwords ile cilginca reklam verin. Aramalarda sitelerde banneri gorenler bu ne la diye tiklasin. Hotler icinde yasayin. Ancak reklami kestiginiz an her kaynaginiz kesiliyorsa siz marka olmamissiniz demektir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5