İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Marlboro'nun hikayesi

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
new-marlboro-box.jpg

Marlboro nasıl tutuldu ?

Marlboro firması ilk kurulduğunda işleri çok kötü gidiyormuş. Şirket
iflasın eşiğinde iken bir adam gelmiş, "Şatısları bir ayda 3 katına
çıkarırım ama bunun karşılığında da şirketin yarısına ortak olurum, yok
çıkaramazsam ömrümün sonuna kadar fabrikada bedava tütün sararım" demiş.

Marlboro'nun sahipleri zaten çıkmaz sokaktaymıs, "Bir haftaya kalmaz
batacağız, kaybedecek neyimiz var ki"
diyerek kabul etmişler teklifi...

Adamın bunlardan tek isteği binlerce boş Marlboro kutusuymuş. Zaten depoda
milyonlarcası varmış, talebini karşılamışlar hemen.

Sonra bizimki bütün paketleri tek tek ezmis ayağıyla, gece 12'den sonra da
hepsini uçaktan bütün Amarika 'nın üstüne atmış. Sabah millet uyanınca bir
bakmış ki her tarafta boş Marlboro kutuları.

"Yahu, bu sigara bu kadar çok içildigine göre vardır bir hikmeti" diyerek
sigara bayilerine akın etmişler.

Şirket o ay 3 degil 5 katı satış yapmış. Tabii bizim adam da şirketin
yarısına ortak olmus. Peki o adam kim?

Philip Morris...
d6nosmokingbrownongraymedium.jpg

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
reklamlar arkadaşım sen halen burada reklam yaparak adamlara para kazandırdığın farkındamısın ama sadece bir fark var..

sen beleşe çalışıyorsun :(

tayfun

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Hocam ne alakası var reklamla arkadas hikayesini anlatmıs sadece. Bilmeyenmi kaldı artık.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
reklamlar arkadaşım sen halen burada reklam yaparak adamlara para kazandırdığın farkındamısın ama sadece bir fark var..

Anlamadım? Sizin hayal gücünüz biraz geniş sanırım. Ben bu şirket için bedayava çalışan bir reklamcı mıyım yani? :) Açıklar mısın bunu.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Filip Moris'in 1873'de ölüp Marlboro'nun 12 sene sonra, 1885'de üretilmeye başlanması varmış ki bir de, o tabi bayağı bir limon sıkıyor hikayeye..

Ama bu vesileyle Marlboro adamı(kovboy) hikayesini okudum, bayağı başarılı kampanyaymış zamanında. Marlboro'yu ilk kadın sigarası diye çıkarmışlar, filtreli sigaraları herkes kadınsı buluyor diye algıyı değiştirmek için en erkeksi figürü seçmişler tanıtmak için vesaire

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1

Sence marlboro nun reklama ihtiyacımı var ? sigara kullanan herkes marlboroyu bilir.

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Reklam oluyor derken belkide şunu kastetmişlerdir. Ben bu konuya girince bi tane yakasım geldi, al sana reklam :p (Ama yakmadım :))

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Sence marlboro nun reklama ihtiyacımı var ? sigara kullanan herkes marlboroyu bilir.

sence yokmudur coca cola nında reklama ihtiyacı yoktur ozaman senin teorine göre kola içen herkes bilir ?

yada araba kullana herkes mercedes bilir ama bu şirketler salak mı halen reklam yapıyor..

yada malbora ben sigara kullanmıyorum diye malbora kutusundan dahi haberim yoksa beni sigara ile tanışmamı sağlamak yada sigaraya yeni başlamış biri olarak malboraya başlamamı sağlamak isteyemez mi ?

Biliyorum ki sigara ve alkolün reklamı yasak olmasaydı emin olun ki tv de başka reklam göremezdik çünkü hergün coca colasız reklam göremediğimiz gibi :(

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Acaba sigara reklamı yasak olmasaydı; ne tür cambazlıklar yapacaklardı?

Büyük bir ihtimal altta jet hızında sigara sağlığa zararlıdır yazısı geçerdi...

bybart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Şu an bile bir şekilde reklamın yapıldığı bir gerçek.Reklam stratejisi böyle bişey olsa gerek. Google ve facebook diye hayatımızın birer parçası olmuş 2 sitenin sürekli medyada reklamının yapıldığı gözlerden kaçmıyor...

Gazelerde 2-3 senedir bu tarz haberler okur olduk; "google doktoru oldu, feysbuk tehlike çanları çalıyor , facebook ile 30 senedir kayıp kardeşini buldu, google çocuklara kötü örnek" gibi... Ben bu haberlerin neredeyse hepsinin reklamla alakalı olduğunu düşünüyorum. Belki alakasız olacak ama amerika kominizm ile savaşmaya çalıştığı yıllarda hep gazetelerde şöyle haberler çıkartıyolarmış. "Komunistler biri çocuk 3 kişi öldürdü. Amerikan eğitim sistemine karşı olan komunistler öğrenci öldürdü" gibi... İnsanların kafasına bir şekilde kazınıyor komunistlerin kötü olduğu veya google den her aradığını buluyon olayı...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5