İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

microsoft.com.tr hek

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Sanirim sadece DNS hek. Samanyolu.dedicatedturk.com uzerinden host ediliyor.

PheNoMeN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu arkadas dtp'nin sitesini de(daha dogrusu domaini) heklemisti. NS'leri degistiriyor, hepsi .tr uzantili oldugu icin insan ister istemez bu uzantiyi saglayan yerde bir guvenlik acigindan supheleniyor.

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hakkını vermek lazım. hek sayılmaz bunlar. Sonuçta sisteme sızma, maddi bir zarara uğratmak yada hırsızlığa yönelik değil. Uyarı... Ama ilginç. Eğer sadece .tr siteler nasibini alıyorsa nic.tr bir değerledirme yapmalı sanırım.
http://whois.sc/www.microsoft.com.tr

** Administrative Contact:
Nick Handle : mby54-metu
Person : MICROSOFT BILGISAYAR YAZILIM HIZMETLERI LTD. STI. Temsilcisi
Organization Name : MICROSOFT BILGISAYAR YAZILIM HIZMETLERI LTD. STI.
Address : EMIRHAN CAD. BARBAROS PLAZA 145/C DIKILITAS

Istanbul,34349
Turkiye
Phone : + 90-212-2585954
Fax : + 90-212-2585959

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
www.microsoft.com/turkiye/ buraya yönleniyor. gerzekçe olduğunu engellemiyor ama. bi tarafı göğe ermiştir artık

son zamanlarda niye domain dns hek sıklaştı acaba

Bu ne ki? Turkiyenin basinda oyle buyuk bir bela varki suan aciklasam bi turlu aciklamasam bi turlu. Bir cok ev kullanicisi tehlike altinda umarim yetkili birileri fark ederde cozum uretir. Zannetmiyorum ama..

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
Bu ne ki? Turkiyenin basinda oyle buyuk bir bela varki suan aciklasam bi turlu aciklamasam bi turlu. Bir cok ev kullanicisi tehlike altinda umarim yetkili birileri fark ederde cozum uretir. Zannetmiyorum ama..

Aman diyim konusunu bile açma. Hem senin hek yapan kişiden farkın kalmaz, hem de başın belaya girer.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Mynet e yapilmis olan dns hek sonrasinda da boyle yapmislardi. dedicatedturk.com e yonlendirilmisti yine..

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yanlış anlaşılan bir konu var.
Microsoft heklenmemiştir.
http://www.microsoft.com.tr
ile
http://microsoft.com.tr
arasında dağlar kadar fark vardır.

Nasıl oluyor bu iş dersenizde;
1. si sanırım sorun nic.tr nin domain dns yönetim panellerinden kaynaklı.
2. side microsoftun server ayarlarından kaynaklı.

Neden derseniz,
Örneğin;
http://tsk.mil.tr olarak girmiyor bazen sayfa bulunumadı diyor.
Ama www koyduğunuzda çatır çatır giriyor.

Bende de oldu aynı sorun (ihs.com.tr den hosting) ayarlamalarınız yeniden gözden geçirilmiştir dendi.

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
büyük ihtimalle dns hek dir ama bunu yapan herkimse başı büyük belaya girer

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
WWW aslinda server uzerinde tanimlanmis bir A Record dur. Yani bir subdomain gibi dusunebilirsiniz. Serverin onundeki DNS serverda veya Server uzerinden calisan DNS servisinde ufak bir degisiklikle bu subdomainler baska IP adreslerine yonlendirilebilirler. Velhasili, microsoft.com a erismek icin kullandiginiz www A kayiti duzgun sekilde calisiyor ancak domainin kendisi dns kayitlarindaki degisiklik nedeniyle baska bir sunucuya gidiyor.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
WWW aslinda server uzerinde tanimlanmis bir A Record dur. Yani bir subdomain gibi dusunebilirsiniz. Serverin onundeki DNS serverda veya Server uzerinden calisan DNS servisinde ufak bir degisiklikle bu subdomainler baska IP adreslerine yonlendirilebilirler. Velhasili, microsoft.com a erismek icin kullandiginiz www A kayiti duzgun sekilde calisiyor ancak domainin kendisi dns kayitlarindaki degisiklik nedeniyle baska bir sunucuya gidiyor.

Bende www da etkilenmiş durumda.
ABD Proxy ile deneyebilirsiniz.

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
koskoca microsoftun düştüğü duruma bak, ben buna bitarafımla gülerim

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Bende www da etkilenmiş durumda.
ABD Proxy ile deneyebilirsiniz.

Evet DNS server heklenmis gozukuyor, bizde www.microsoft.com ile duzgun gozukmesinin sebebi, ev kullanicilarinin modemlerine TTNET(DHCP) tarafindan ttnet e ait DNS IPleri tanimlaniyor olmasi ve cache de kaldigi icin biz hala eski IPler uzerinden microsoft a erisiyoruz. www olmadan microsoft.com gibi girmeye calistigimizda daha once cache de kayitli IP adresi olmadigi icin ilk sorgu microsoft dns serverindan isteniyor. Microsoft dns server heklenmis oldugu icinde suan tanimlanmis yeni IP(dedicateturk) geliyor.

Umarim anlatabilmisimdir.

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben olsam işi yaratıcılığa döker ve indexlere text ve resimli banner alırım:D
Bu arada hayal gücüm gene sınırları zorlamaya başladı benim bir kahve yapayım:)
Ama güzel fikir. Bu yaratıcı arkadaşla tanışmak isterdim=)

symbiantech

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
koskoca microsoftun düştüğü duruma bak, ben buna bitarafımla gülerim

bu microsoft'un sucu değilki belliki nic.tr de açık var buda Türkiye'nin servis alt yapısının ne durumda olduğunu gösteriyor bence çok yanlış yapılmış bir hareket bu bebe'lerin eğlendikleri ve kendilerini tatmin ettikleri seylerin vermiş oldukları zararlardan bir haber olmasıda kötü bir yönü.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5