İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Mikrofona sende: Diziler bizi nasıl etkiliyor?

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Sayın iyinet sakinleri,

Sizinle diziler hakkında konuşmak istiyorum. Eğer katılımda bulunursanız.

Mikrofon şimdi sizde diziler hakkında dile getirmek istediklerinizi söyleyiniz.

Sizce yayınlanan diziler nasıl?, bizleri yani vatandaşları nasıl etkiliyor? gibi düşünerekten cevaplayabilirsiniz.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Bence diziler bizi sabırsız yapıyor. Sürekli olayların değişmesi, arkası yarınlar, senaryoları izleyenelere göre değiştirmeler... bunların hepsi bizi sabırsız bir toplum haline dönüştürüyor. Bu sabırsızlık da kronikleşmiş bir rahatsızlık, bir semptom olarak ortaya çıkmaktadır. Nedeni ortadan kaldırılmadığı sürece devam eden bir rahasızlıktır. Her şeyin çabuk olması isteği ve her şeyi çabuk tüketme bitirme, hiçbir şeyden zevk alamama gibi sonuçlara neden oluyor.

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Bence diziler bizi sabırsız yapıyor. Sürekli olayların değişmesi, arkası yarınlar, senaryoları izleyenelere göre değiştirmeler... bunların hepsi bizi sabırsız bir toplum haline dönüştürüyor. Bu sabırsızlık da kronikleşmiş bir rahatsızlık, bir semptom olarak ortaya çıkmaktadır. Nedeni ortadan kaldırılmadığı sürece devam eden bir rahasızlıktır. Her şeyin çabuk olması isteği ve her şeyi çabuk tüketme bitirme, hiçbir şeyden zevk alamama gibi sonuçlara neden oluyor.

Eif bu da değişik bri bakış açısı bunu beğendim. Ben de zaten değişik bakış açılarını yakalamak istiyorum. Herkes bu kadar çok diziyi neden izler, bu diziler de ne buluyor. Bakalım başka ne tür yanıtlar alacağız.

Bolu Beyi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
Ülkemizde yayınlanan dizilerin çoğu türk milletini kötü yönde etkiliyor ahlak açısından. İnsanlarımızı ahlaksızlığa özendiriyor, batılı gibi yaşamaya sevkediyor. Dizideki karakterler gibi davranmak, onların giydiği elbiseleri, takıları giymek gibi sonuçlar doğuruyor. Tek tek dizilerin isimlerini vermek istemiyorum, zaten herkes biliyor belli başlı kanalları ve dizileri. Ama Muhteşem Yüzyılı söylemeden geçemiycem. Kanunu Sultan Süleymanı afedersiniz ama kerhaneci yaptılar... Bu dizi her ne kadar hayal ürünü olsa da ülkemizdeki çocuklar Kanuni Sultan Süleymanı çok yanlış tanıyorlar artık...

Perseus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
Kendi yaşayamadıklarını dizilerde buluyorlar. Aşk, aksiyon, komedi vb. gibi. Tabi yabancı dizilerde dahil.

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Ayrı ayrı hepinize teşekkürler. bende şahsi görüşümü belirteyim. Dizilerde özendirme usulü çok fazla. Milletimizin bir çoğu dizilerdeki zenginlere arabalara, takılara, villa, yalılara takılabiliyor. Ve hepinizini yorumlarını okudum ayrı ayrı hepsine katılıyorum katılmamakta mümkün değil.

Ancak bizim milletimiz galiba birazda işinden gücünden geldikten sonra galiba kafa dinlemek maksadı ile bu dizilere kendilerini kaptırmaktadır ve gerçekten de Eif'in de dediği gibi diğer haftayı ip ile çekmelerini sağlıyorlar. İnsanlar yıl boyunca belirgin bazı dizilere kilitleniyorlar hatta bağlanıyorlar.

Keşke bunların yerine daha yararlı programların olmasını isterdim ancak. Madem ki ne medya ne kanallar bu yönde ilerlemiyor. Bizler bu dizileri izliyorsak bile dünya dan bir haber olmayalım. Nasıl behlülü, bihteri, fatmagülü, ferihayı biliyorsak bölüm bölüm. Dünya da da neler olmakta ülkemizde neler oluyor kim ne yapmış, ne durumdayız gibi soruları sorduğumuzda veya karşınıza bu sorular çıktığında hiçbirşey bilmemektense bazı belirgin konularda kesinlikle bilgi sahibi olmalıyız.

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
Türklerin yapmaya çalıştığı hiçbir diziyi sevmiyor ve izlemiyorum. Türk dizileri çok basit ve hep aynı hikaye üzerine kurulmuş. Bıktık!
Arka sokaklar - Yeni bölümü kaçırdım diye üzülmeyin, hafta içi hergün haberden önce size bütün sezonları ezberletiyorlar.
Küçük sırlar ve Umutsuz ev kadınları - Yahu biz burada sabahtan akşama kadar özgün olun google sizi sevsin diyoruz. Adamlar işleri güçleri yok adamların dizilerini copy paste yapıyorlar ve kültüre giydirmeye çalışıyorlar. Gossip girl'den küçük sırlar olur mu? Olmaz tabii ki. Çünkü yaptıkları hiçbirşey tam oturmuyor. Despirite Housewifes'dan umutsuz ev kadınları türkish version olur mu? O da olmaz. Çünkü hikayeye idrak edememiş adamlar. Gossip girl'de her iki kızdan birisi hamile ve sevgili olduklarını gizleme gibi bir dertleri yok ve twitter kullanmıyorlar. Dizi yapıyorsunuz madem ufak bir script yaptırında adını kucuksırlar koyun oradan yazın. Özgün olamıyorsunuz madem tam olarak özgün olmayın. Despirite izlerim sürekli veya fırsat buldukça. Ama inanın ki hiçbir şekilde türk versiyonuna bakıyorum orijinal versiyona bakıyorum ayıp be bize diyorum. Hiç mi sinema, dizi yazarımız yok bizim.

Türk dizilerini sevmiyorum etkiler ya da etkilemez bilmem ama, bu benim görüşüm.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5