İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Neden Bu Domainler?

MuratS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Domainin yaşı konusu ilginç bir tartışma konusu. Bana kalırsa domain konularını iyi anlayan biri için domainin yaşı güvenilir bir gösterge değildir. Boşa düşüp yeniden alınan domainler var. Ayrıca o yıllarda önemi pek anlaşılmamış veya sonradan çıkmış konular var. Dolayısıyla ben kaliteyi ölçerken asla domainin yaşına bakmam. Ben şu özelliklere bakarım:

1. jenerik olması
2. ticari kullanıma elverişli olması veya kişisel olarak ilgilendiğim bir konuyla ilgili olması
3. vazgeçilmezlik
4. domainin uzantısı
5. aynı isme ait diğer uzantıların alınıp alınmamış olduğu

Namepros’ta bir domainci ile karşılaşmıştım. Adam eskimiş domain topluyordu. Yanlış hatırlamıyorsam 1998 veya öncesi ortalama kalitede domainleri satın alıyordu. O zaman da bu konu gündeme gelmiş “neden bu domainleri alıyorsun” diye sorulunca “bunları satması daha kolay oluyor” demişti. Bana kalırsa domainin yaşı acemi alıcıları etkileyebilir. Şu an Türkçe domainler için konuşacak olursak acemi diyebileceğimiz kişiler yüksek paralar ödeyerek Türkçe domain satın almıyor. Dolayısıyla Türkçe domainler açısından domainin yaşı kolay satılmasını sağlamada oldukça etkisiz bir etken olur.

Oysa İngilizce domainlerde yüksek paralar ödeyen ve sektörden olmayan çok sayıda müşteri var. Örneğin orta ölçekli şirketler, işadamları, kişisel olarak alım yapan avukat, doktor vb. meslek sahipleri… Zaten sedo’da yapılan satışlarda çoğu zaman bu tür kişiler alım yapıyor. Acelesi olan ve ihtiyaçtan dolayı alım yapan, domain sektöründen olmayan alıcılar domainin yaşından etkilenebilir. Dolayısıyla, evet, domainin yaşı eğer doğrudan son kullanıcıya satış yapıyorsan ve o kişi bu sektöre yabancı biri ise ikna edici olabilir.

Yalnız farklı gruplardaki domainler için domain yaşı farklı derecede önemli olur. Örneğin CVCV.com veya tek kelimelik birinci derecede jenerik domainler için domainin yaşı önemsizdir. Oysa iki kelimelik ortalama düzeyde jenerik doaminler için daha önemli olur.

Örneğin şu domainlere yakından bakalım:
1. bestadvice.com 1997
2. bestlegaladvice.com 2002
3. legaladvice.com 2003

Bestlegaladvice.com ABD’de bir hukuk bürosunun ilgisini çekebilecek bir domain ancak domainin kalitesi tartışmalı. İnsanın kafasında soru işaretleri bırakıyor. Eğer 1998 olsaydı o zaman alıcıyı inandırmak daha kolay olurdu. Dolayısıyla 2 numaralı domain için tarih önemli.

3 numaralı domain bence içlerinde en kaliteli olanı. 1 numaradan bile daha değerli çünkü kullanılacağı alan belli; kendi kendini açıklayan bir domain ve potansiyel müşteri profili web sektörü dışında. Ancak ne yazık ki kayıt tarihi eski olmadığı için kalitesini olması gerektiği düzeyde yansıtamıyor. Domainci için kalitesi besbelli ancak potansiyel alıcı zaten sektör dışı olacağı için ikna edici olması daha önemli. Dolayısıyla 3 numaralı domain için de bence tarih önemli.

1 numaralı domain oldukça jenerik ancak benim yukarıda bahsettiğim vazgeçilmezlik kriteri açısından kaybediyor. Örneğin 3 numarada vazgeçilmezlik değeri yüksekken 1 numarada düşük. Ben 1 numara tarzı domainleri proje domaini olarak adlandırıyorum. Acemi domainciler proje domainlerini çok değerli sanıyor. Oysa o isim vazgeçilmezliği yüksek değilse, yani onun yerine şu da olur, bu da olur öteki de gayet iyi olur diyebiliyorsan o zaman özellikle o domaine niçin çok fazla para ödensin ki? 1 numaranın vazgeçilmezlik değer 3 numaradan düşük olmasına rağmen jenerik değeri aynı düzeyde. Ancak son kullanıcı profili 1 numara için sektör içi (yani web sektörü) gözüküyor. Dolayısıyla 1 numara için tarih bence diğe ikisiyle karşılaştırıldığında çok daha az önemli.

ekomer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
3 numaralı domain bence içlerinde en kaliteli olanı. 1 numaradan bile daha değerli çünkü kullanılacağı alan belli; kendi kendini açıklayan bir domain ve potansiyel müşteri profili web sektörü dışında. Ancak ne yazık ki kayıt tarihi eski olmadığı için kalitesini olması gerektiği düzeyde yansıtamıyor. Domainci için kalitesi besbelli ancak potansiyel alıcı zaten sektör dışı olacağı için ikna edici olması daha önemli. Dolayısıyla 3 numaralı domain için de bence tarih önemli.

Bu kısım bir alkışı hak ediyor :alkış:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5