İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

PHP : Cümle içindeki harf olmayan karakterleri - işareti ile değiştirmek...

OguzKaganAslan

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
10
arkadaşlar bişeyler yapıyorum gene... başka sitelerden bilgi alıp kendi sitemde yayınlamaya yarayan bir script yaptım... şimdi sorum şu...

sitenin title ını alıp kendi veritabanıma sayfaismi olarak kaydetmek istiyorum...

alma olayını hallettim de sayfaismi içinde !'^+%&/()=?,:.`; bu tip işaretler bulunmaması gerekiyor... bunu str_replace ile yapabiliyorum... ancak daha kolay bir bilgi olabileceğini düşündüm... yani $cümle içindeki harf dışındaki karakterleri direk olarak - karakterine çevirecek birşey lazım... olmazsa str_replace ile yapıcam...

örnek:

$cumle = "naber! len tombalak; seni annene sölicem, bi de babana. söliim mi?"

bunun çıktısının sayfaismi olarak şu şekilde olması lazım ki google da daha etkin sonuçlar elde ediim...

$sayfaismi -----> naber-len-tombalak-seni-annene-solicem-bi-de-babana-soliim-mi

harf olmayan karakterleri - ye çevirerek...

eregi_replace komutu ile yapılacak tahmin ediyorum istediğim olay ama nasıl yapacağımı bilmiyorum... düzenli ifadeler konusunda kendimi geliştirmem lazım...

şuna benzer bişeyler olabilir...

[[:alnum:]] bu düzenli ifade herhangi bir numerik karakter yani a-z A-Z arası harf ya da rakamları bulmata yarıyor... olmayanları nasıl bulucaz... :)

yardımlarınızı bekliyorum saygıdeğer arkadaşlar...

OguzKaganAslan

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
10
tamam yaptım... istediğim şununla yapılıyor... paylaşayım sonraki nesiller de yararlansın...

ereg_replace("[^[:alnum:]+]","-",$yazi);

şöyle bir çıktı veriyor...

naber--len-tombalak--seni-annene-s-licem--bi-de-babana--s-liim-mi-

türkçe karakterleri ve çift -- leri boşlukları halledince tamamlanmış olay onlar da kolay zaten... :)

bu yaptıklarımı bunuyazantosun.com adresinde uygulamalı olarak görebileceksiniz kurban bayramından sonra...

:)

OguzKaganAslan

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
10
saol ceviz.nete de sorucam php sorularımı ancak üyeliğimi hala onaylamamışlar... heker sanıyolar heralde... :) ben kim hek kim ehuheue... :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5