İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

PHP Quiz

Cevap

• Kullanılan toplam oy
    13

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
65
Asagidaki islem sonunda $a ni degeri ne olur, oy kullanarak yanitlayiniz.

$a = 1;
$a = $a-- + 1;

WhiteKey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
olayı değişik boyutta ele almak lazım çünkü bunu 1 dakika içerisinde deneyen herkes bilir ..

peki açıklama yapmaya kalksak onun, cevabıda basit aslında :eek:

kabaca açıklarsak işlem şöyle düşünülebilir

$a = $a-- + 1; == $a = ($a--) + 1;

bu satırda ($a--) farklı bir değişken olarak değilde sabir sayı olarak düşünün ama php yazım kuralına göre
($a--) yapıldığı zaman bu değer 1 satır aşağıda veya bir sonraki işlemde değişir. eğer -- işaretleri değişkenin başında olsa o anda değeri değişir sonuç farklı olurdu ..

en kaba tabirlede bi kod yazalım herkes anlar zaten :)
PHP:
<?
$a = 1; $b = 2;
$a = --$a + $b--; 
// $a işlem sırasında 0 çünkü işaret önünde
// $b işlem sırasında 2 çünkü işaret arkasında 
// ama 1 satır sonra $b i yazdırırsanız değeri 1 olacaktır..
echo $a . "-" $b;
?>

çıktı

2-1

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
rotring: 2 defa ust uste sana rep veremiyorum fakat guzel aciklama olmus.

Bu konu C'de ve C++'da da aynidir. Genelde universitelerdeki C/C++ derslerinde bu tur *gicik* sorular sorulur. Netekim PHP sertifika sinavinda da cikma ihtimali vardir :) Derhal ogrenilmelidir :D

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Şu PHP sınavı dediğin Zend sertifika sınavımı geçenlerde bir daha oldu hani bir şeye yarayacak dige 200 ytl bayiliyorsun giriyorsun 1.5 saat içinde sorulara cevap veriyorsun cıkıyorsun? yahu bu insan kazıklamak zend e sınav adında milleti kandırarak bağış yapmaktır. almanların duzenlediği saçma bir sınav o sertifika hiç bir şeye yaramyor ki tavsiye etmiyorum. open source dilin sertifikası olmaz.

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Caesar' Alıntı:
Şu PHP sınavı dediğin Zend sertifika sınavımı geçenlerde bir daha oldu hani bir şeye yarayacak dige 200 ytl bayiliyorsun giriyorsun 1.5 saat içinde sorulara cevap veriyorsun cıkıyorsun? yahu bu insan kazıklamak zend e sınav adında milleti kandırarak bağış yapmaktır. almanların duzenlediği saçma bir sınav o sertifika hiç bir şeye yaramyor ki tavsiye etmiyorum. open source dilin sertifikası olmaz.
Eger PHP sinavi dedigim Zend'in sinavi. Dedigin gibi Turkiye'de hic birseye yaramiyor. (Milli Egitim'in damgasi nerede diye bakiyor adam). Almanya ve Avrupa'da cok degeleri, ozellikle Almanya.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi