İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sanal aleme yeni düzen

Breeze

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
TBMM Genel Kurulunda, internet ortamında işlenen suçlarla mücadeleyi öngören, Elektronik Ortamda İşlenen Suçların Önlenmesi Kanunu Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

* Kanuna göre, internet ortamında Atatürk'e hakaret içeren yayınlar, Telekomünikasyon Kurumu tarafından engellenecek.

* Telekomünikasyon İletişim Başkanına, çocukların cinsel istismarı ve müstehcenlik içeren sitelerin yayınını engellemek için yetki verilecek.

* İçerik, yer ve erişim sağlayıcıları, tanıtıcı bilgilerini kendilerine ait internet ortamında güncel olarak bulundurmakla yükümlü olacaklar.

* Kendilerine ait bilgileri internet ortamında bulundurmayanlara, 2 bin YTL ile 10 bin YTL arasında para cezası verilecek.

* İnternet ortamında kullanıcılara sunulan her türlü bilgi veya veriyi üreten içerik sağlayıcıları, internet ortamında yayınladıkları her türlü yayından sorumlu olacaklar.

* İçerik sağlayıcı, bir başkasına ait internet sitesinden sağladığı içerikten, kural olarak sorumlu tutulmayacak.

* Ancak bağlantı sağladığı, içeriği benimsediği ve kullanıcının ulaşmasını amaçladığının anlaşılması halinde, aynı içerikten dolayı sorumlu olacak.

* Bağlantı sağlanan içeriğin suç oluşturması halinde, bu içeriğe bağlantı sağlayan içerik sağlayıcısı, işlenen suça katılmaktan dolayı sorumlu tutulacak.

* İnternet ortamında hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten yer sağlayıcıları, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü tutulmayacaklar.

* Yer sağlayıcı, hukuka aykırı içerikte suç unsuru bulunduğundan haberdar edilmesi ve engelleme yeteneği bulunması durumunda, hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlü olacak.

İNTERNET KURULU

Genel Kurulda verilen bir önergeyle, Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde bir İnternet Kurulu oluşturulması kabul edildi.

kaynak:internethaber

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
* İnternet ortamında kullanıcılara sunulan her türlü bilgi veya veriyi üreten içerik sağlayıcıları, internet ortamında yayınladıkları her türlü yayından sorumlu olacaklar.

* İçerik sağlayıcı, bir başkasına ait internet sitesinden sağladığı içerikten, kural olarak sorumlu tutulmayacak.

* Ancak bağlantı sağladığı, içeriği benimsediği ve kullanıcının ulaşmasını amaçladığının anlaşılması halinde, aynı içerikten dolayı sorumlu olacak.

* Bağlantı sağlanan içeriğin suç oluşturması halinde, bu içeriğe bağlantı sağlayan içerik sağlayıcısı, işlenen suça katılmaktan dolayı sorumlu tutulacak.

Çelişkili Maddeler Gördüm...
Video Sitesi Olanlar Bence iyi Okusun.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
uff ufff ne kaldı geriye %100 site içeriği kendinin olan varmı:p

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
İnternetin doğasına aykırı maddeler var birkere burada, yokmu internetten anlayan bir millet vekili yahu? İyinetten çıkartsakmı bitane ne :p

alexius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
abi tamam türkiye de bu konuda boşluklar olduğu doğrudur da kanun çıkarırken osahin' in dediği internetin doğasına aykırı maddeler ve sansür olmamalı

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İnternet ortamında kullanıcılara sunulan her türlü bilgi veya veriyi üreten içerik sağlayıcıları, internet ortamında yayınladıkları her türlü yayından sorumlu olacaklar.

bunlar mesela arama motorlarında full onlar sorumlu olcakmı yada büyük siteler var onlar ne olcak eee izliyelim bir olaylar ne olcak bu maddelerde tuvaflık var gercek isim vermek zorunda olayına katılmıyorum katılmasam ne olcak sanki benimi dinliycekler:)

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki yurtdışı serverlerında sitesini barındıran ismi com.tr değil com olana sırf türkçe diye müdahale mi edecekelr
o durumda bu kanunlar Türkiye ve Türkçe için değil tüm dünya interneti içn.
Yani bu kurallar ın kimi kapsadığını nasıl belirleyecekler.İnternet tam küresel sınırsız bir mekan!!

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
interneti interneti anlamayan adamlar yönetmeye kalkarsa olacak budur. şimdide göbeğini kaşıya kaşıya siteleri dolaşan tipler siteleri denetleyecek. daha neler görecez bakalım :)

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
atay..inanırmısın aynı cümleyi tam ben yazacaktım..senin mesajını görünce vazgeçtim
ne acıdır ki " göbeğini kaşıyan adamlardan kurulu " komisyonlardan geçince böyle oluyor..

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
durun yaa daha evsaneden ibaret kolaymı bu yasaları çıkarmak

CyberTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
TBMM Genel Kurulunda, internet ortamında işlenen suçlarla mücadeleyi öngören, Elektronik Ortamda İşlenen Suçların Önlenmesi Kanunu Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

yasa çıktı arkadaşım...

T3chn0

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
önemli olan yasayı çıkarmak değil uygulamak : )

bütün işleri yola koydular sıra internet'e mi geldi :)

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Valla arkadaşlar üzülerek söylüyorum ki bundan sonra türk site yapmak akıl karı değil. Yabancı siteler yapıp kendimizi kurtarmamız gerekecek. Böyle hükümete yazıklar olsun.

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
o yasalarda boşluk olcak ve bazı sitelere hoş görü edilcek edildiginde diger madur sitede onlari mahkemeye vercek olaylari esnetcekler bence kimin sitesi tamamen kendine ayit yada hangi kullanıcının yazdıgı yazi videonun arkasında olabilirski tuvaflık diyorum ve yeniliyorum yasada acıklık olcak kötü ihtimalle olmadıgını düşünek o zaman herkes editörüyle kendi sitesinden sorumlu olcak :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5