İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sitemap Hazırlama (Program+Anlatım)

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet Bazı Arkada$lar bu konuda çok sorun yaşıyolar. Sitemap nasıl hazırlarım neden hazırlarım gibi sorularla karşılaşabiliyoruz...

Sitemap Nedir ?

Arama motorlarının özellikle Google Aramamotorunun sitenizi hızlı indexlemesi ve doğru indexlemesi için hazırlanmış site haritasıdır...

Peki nasıl hazırlarım ?

Çok basit ben hazırlayabiliyorsam sizde kolayca hazırlayabilirsiniz... Aşağıda vermiş olduğum programı indirip bilgisayarınıza kurunuz...

http://johannesmueller.com/gs-files/GSiteCrawler-106-full.EXE

Şimdi Ne yapmalıyım ?

Programı başlatın ve Karşınıza Gelen ekranda ADD yazan kısmı tıklayın,

sırasıyla ekrandaki gibi işlem yapın...

sitemap4ji.jpg

sonra karşınıza gelen ekranlarıda next diyerek işleme başlayın yeni açılan sayfada url'ler sıralanmaya başlıyacak... Sitenizin sayfasına göre indexlenme süresi artabilir... 10 sayfalık bir site sadece 30sn sürüyor... eğer 7000-10.000 sayfa gibi sayfalara sahipseniz bu süre 5-6 hatta 10 saati bile bulabilir...

işlem bittikten sonra dosyaları nasıl hazırlarız...

sitemap6ub.jpg

resimde gösterdiğim yeri tıkladığınızda karşınıza dosyayı nereye kaydetmesi gerekiyor yolu gösterin ve tamam diin bir süre sonra bir ekran daha beliricek onada yes diin toplamda size 3 dosya vericek bunları FTP ye girip ana dizine atmanız gerekiyor.(bazen 4 dosya olabiliyor 4ncü text dosyası hatalı linkleri gösterir ve bu hatalı linkler sitemapa dahil edilmemiştir o dosyayı silebiliriz)

Dosyaları FTP ye attıysak sırada ne var... Tabiki google :)

http://www.google.com/webmasters/sitemaps/login

adrese giriyoruz. kullanıcı adı ve pasword bir gmail hesabınız varsa onu kullanabilirsiniz...

giriş yaptıktan sonra add url kısmında web sitenizi googleye kayıtlayın...

karşınıza şöyle bi ekran gelicek

sitemap5sv.jpg

verify yazan yeri tıklıyoruz, karşımıza gelen 3 seçenekten en alttaki upload an HTML file seçeneğini seçiyoruz. kutucuk içerisinde bize vermiş olduğu googleadfadfka050.html gibi bi ismi kopyalıyoruz. masa üstümüze yeni bir .txt dosyası hazırlayıp dosya ismini bize verilen google kodu ile değişiyoruz. 0 kb olan bu dosyayıda FTP upload ediyoruz...

sonra tekrar google ekranına dönerek sitemizi verify yapıyoruz...

şimdi sıra sitemapımızı googleye tanıtmada...

ana sayfada bulunan eklediğimiz sitenin hemen karşısı verify ok işaretinin hemen yanı Add a Sitemap tıklıyoruz.

karşımıza gelen seçenekten 2ncisi olan Add General Web Sitemap seçeneğini seçiyoruz. gelen ekranada sitemapı koyduğumuz dizin yolunu gösteriyoruz... Example: http://www.domainadınız.com/sitemap.xml

add web sitemap tıkladıktan sonra bu işlem tamamdır artık google sizin sitemapınızı kayıtlarına aldı... peki şimdi ne yapmalıyım... size kalmış dilerseniz pr yüksek sitelerden link alın veya link değişimlerine katılıp toplistlere hitlistlere sitenizi ekleyin... bu işlemi her yaptığımda karşılaştığım olay ve izlediğim yol şöyle...

sistemi aynen yukardaki gibi yapıyor. iyinet+realist+webservis ekliyorum ve kendi sitelerimden yeni siteye link veriyorum. 2nci gün index.php googlede görülüyor ve hit ufaktan ufaktan gelmeye başlıyor. 12-13ncü günlerde ise hitim konuma göre baya baya artıyor... 200-300 olan tekil hit 13ncü gün 3bin 4binlere yükselip googledede bir çok sayfam indexlenmişti...

bazı arkada$lara yardımcı olur inşallah. takıldığınız bi kısım olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. sürçü lisan ettiysek affola iyi çalışmalar bol hitli günler....

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyi oldu ya valla kendimle gurur duydum birden :) ben ki 2 satır yazı yazmaktan çekinirken koca bi destan oluşturmuşum... yakında kitap bile yazarım... kitabın adı "webmaster olamadım ama ipuçları"... :p

akon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaş resimli anlatım yapmış programda vermiş bence çokta güzel etmiş o siteler herzaman elinizin altında olmaya bilir...

SLiM_BoY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İlk olarak bilgiler için teşekkürler keyfinebak.com ..Sitemap oluşturmaya başladım :)
Sonrasında ise ;

webyazilim' Alıntı:
iyi de, zaten bu işi otomatik yapan siteler var programa ne gerek ki ?

http://tools.webmasters.sk/sitemap-creator.php
http://pingoat.com/goat/google_sitemap

vs... gibi google içinden sitemap creator yazın aratın...

tools.webmasters.sk....... adresindeki sitemap oluşturucu

After generating SiteMap for your page, put this code to the header of the SiteMap webpage:

<META NAME="ROBOTS" CONTENT="NOINDEX,FOLLOW">
<META NAME="GOOGLEBOT" CONTENT="FOLLOW, NOINDEX">

diyor..Neden böyle bir şey yapmamız gerekiyor acaba ?

akon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bide resim dosyalarını bile tek tek indexliyor bu sorun olmaz dimi ben hiç anlamıyorum bu işte www.maxigame.org u indexledim 550 sayfa buldu resimelrde dahil

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
forum sitesinde 150binden fazla sayfa var işte bu tür siteler o yüzden beni geriyor...

ama bu programda hafızada tutma işlemi var... elektrik gitti sitemap yarım kalmıyor... internet bağlantın koptu sitemap yarım kalmıyor bıraktığın yerden tekrar devam edebiliyorsun...

ve bir çok sitemap sitesi dolaştım ama 150bin sayfalık forum sitesi için sitemap alamadım...

hem yeni başlıyan bir şeyler öğrenmek isteyen arkadaşlar için yararlı olacağını düşünüyorum...

başlık altında kullandığınız programlar hakkında bilgi verirseniz onlarıda incelemek isterim...

verdiğiniz siteleride inceliyorum... saolun :) bilgi paylaştıkça güzelleşiyor... bide şu url rewrite muhabbetini öğrensem güzel olucak :)

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
rewrite işini ben buradan öğrenmiştim. programa çok göz atmadım ama öyle bir özelliği varsa ileride işime yara sanırım. zira siteden forum değil forumlar yönetiyorum :)

MOD REWRITE için özel mesaj atayım sana...

akon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
açıklama yok resimler için ama google için bi sorun olmaz dimi ? yani hile gibi falan bişi düşünmez o resimleri yoksa sileyim hemen sitemaptan ? birde yeni oyunlar vb eklediğimde onlarıda indexlemek için ne yapmam gerekir hergün yeni oyun ekliyorum

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yeni eklediğin oyunlar olduğu zaman programı açıp update dediğin zaman sitemapını yeniler sende dosyaları kayıt edip FTP deki sitemap.xml ve diğer iki dosyayı yenilersin... bu özellik mesela hazır sitemap oluşturan sitelerde yok... tekrar tekrar baştan başlamak zorunda kalıyoruz buda - bi durum vakit kaybına neden oluyor...

bu arada resim açıklamaları adsense konusunda ve arama motorları konusunda bir sorun teşkil etmez... hatta geçen gün resim açıklaması kullanan bir arkadaşın forumda anlatımı vardı... hit konusunda baya etkili olduğunu söylüyordu... sonuçta oraya yalan yanlış bişi yazmaz o resmin açıklamasını yazarsan hiç bir sorun çıkmaz... ama resimde miki fare kovalamaca oyunun resmi var ama sen gidip resim açıklamasına forex, vegas gibi şeyler yazıp adsense'yi taklaya getirmeye çalışırsan sorun olur :)

açıklayabilmişimdir umarım...

akon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ok çok iyi anladım ama açıklamaları nasıl yazabilirimki script otomatik ekliyor resim ve oyun dosyasını seçiyorum sadece

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
o zaman sorun yok varsın ismiyle indexlesin resimleride. genelde geç algılıyor resimleri öncelikli olarak sayfaların indexlenmesi daha iyi...

ama yinede scriptini geliştirirsen otomatik dosya eklerken dosya resimleri açıklama kısmıda oluşturulabilir... ama bence resimlerden ziyade sitenin içariği daha önemli ilk etapta içeriği zengin tutki gerisi sonrasındada hallolur...

Ekshi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu konuyu okumadan 1 saat önce konuda bahsetmiş olduğun programı kullanmaya çalıştım ama aşırı derece yavaş gibi geldi bana.
System32 arkadaşımızın önerdiği www.sitemapbuilder.net adresinden program indirmiştim, o önermese ben önerecektim size. Gayet hızlı çalışıyor ve çok sağlıklı.

Ayrıca .jpg .txt .asp .php .html .aspx .jsp gibi çeşitli filtreler kullanarak istemediğiniz sayfaların indexlenmesini önleybiliyorsunuz.

yinede anlatımın için teşekkür ederim, eline sağlık. En azından burada herkes beğendiği programı önererek daha sağlıklı sonuç elde edebilir.

Bilmeyen duymayan arkadaşlarımız için oldukça yararlı bir döküman oluşturmuşsun, tekrar teşekkürler.

keyfinebak.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
dediğiniz site gayet hoş ama işte forum sitesine 1 haftada bir yeni sitemap atmak çok zor oluyor ama bu program hafızasında barındırdığı sitemap üzerine yeni linkleri ayıklayarak ekliyor... evet sistemi biraz yavaş çalışıyor ama bana çok + kazandırdı...

dediğiniz sistemide bundan sonraki sistemin sitemapında kullanıcam bunuda yakın zamanda bu konuda yazarım... hem kıyaslama yapmış oluruz...

karşılıklı mülakat şeklinde olunca gayet başarılı çalışmalar çıkarabiliyoruz... Kim ne derse desin ben bu forumu seviyorum :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5