İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Sunucu karşılaştırılması konusunda yardım

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Merhaba,

Şu sunucu olaylarından pek anlamam. Karşılaştırma için yardımınız gerekiyor.

Elimde vps var ve vb kurduk ve zaman zaman kitlenmeler oluyor. Mesaj sayısı 220lerde iken ve forumun hit sayısı günlük maksimum 200 - 250lerde oluyor.

VPS Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E6550 @ 2.33GHz bu ve max. cpu limiti %15 imiş.

Intel Celeron CPU 2.40GHz bir sunucuya geçsem bana yetebilir mi ? Tabiki çok yüksek hitlerde değil.

Açıkçası sizden yeter şeklinde bir cevap değilde daha detaylı bir karşılaştırma alabilir miyim ? Mesela vps'deki cpu bu yeni sunucuya göre yaklaşık yarısı kadardır veya daha az bir miktara denk gelir somut bilgi alabilir miyim ?

Bunlardan pek anlamadığımı yenileyerek sorularım ilginç veya hatalı ise düzeltirseniz memnun olurum.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Birisi Türkiye birisi Almanya.

Ama benim merak ettiğim bu değil. Performans karşılaştırması.

HostPaket

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
VPS'te verilen CPU limitleri ve paylaşılan CPU , Gerçek sunucu gibi performans sağlayamaz (vps satıcısı %100 limit vermediği sürece.).Adı üzerinde Paylaşımlı Sunucu demektir VPS.Yani bir ana sunucu üzerindeki işlemciyi , program yardımıyla vps'ler kurarak ve işlemciyi limitlendirerek vps'lere işletim sistemi üzerinde dağıtmaktır.Yukarıda bahsettiğiniz Celeron 2.4'te çok hitiniz yok ise ve ram'i de tatmin edici ise celeron'da işinizi görecektir çünkü hitiniz max.200-250.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Aslında ben sadece kendi scriptlerimi kullanırım onlarda da sunucu kaynaklarını tüketme olarak bir hep az kullanırlar. Ancak VB kurmuş olduk bir kere.

Neyse konuya dönecek olursak, peki HostPaket ikisi arasındaki yukarıda vermiş olduğum ve belki anlamsız örnek ile kıyaslamak mümkün olabilir mi ?

vps'deki cpu bu yeni sunucuya göre yaklaşık yarısı kadardır veya daha az bir miktara denk gelir

Teşekkür ederim.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
200-250 hit için bir vps, sunucu kiralamak niye yagmayok? sadecehostingden bir hosting hesabı aç kafan rahat olsun :p ayrıca o kadar sql sorgulaması sunucunun %15 cpusunu yiyorsa o vps %1 bile vermiyordur neki yani altı üstü 200 hitten bahsediyorsun 24 saate bölersen saatte 8 kişi demek olur buda 7-8 dakikada bir kişi giriyor demektir, 7-8 dakikada 1 sorgu çalıştıramayan bir sistem düşünemiyorum ben, veri tabanı 1gb falan olsa tamam derim bir ihtimal ama senin vps aldığın yeri bi sorguya çekmen gerek gibi geliyor bana :p

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
osahin yorum için teşekkür ederim.

mevcut vps'de çalışan tek site o değil. O bahsettiğim sadece forum kısmının hitidir. yani sadece vps'de forum bölümünün hiti olsa evet haklısın. :D

Neyse soruma cevap aramaya devam ediyorum :D

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Şöyle düşün o halde 2.33 ghz bir işlemcinin %15i 0,34 ghz yapar tam olarak işlemcinin hesabı böyle yapılmasada mantık olarak doğru, 0,34 ghz yükte çalışma iznin var demektir bu, celeron 1.7 işlemci ile iyi bir ram sana en az 5-10 kat daha fazla yükte çalışma izni verecektir, şu an celeronlarda da dual olanları mevcut dolayısıyla elbette bir sunucu kiralaman senin için çok daha iyi olacaktır, bunun yanında sağlıklı bir hosting firmasında sql hostingde alsan bence daha yerinde bir karar olacaktır. Aynı problemleri bende yaşıyordum şu an sadecehostingde veri tabanı barındırıyorum sadece kafam çok rahat.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Aslında ilk başta o hesabı bende o şekilde yapmayı düşünmüştüm ama celeron, core duo vs.. farkından dolayı bunun gerçeği pek yansıtmayacağını düşünüyordum.
O zaman dediğiniz mantıkla arada sunucu performansı bakımından epey bir fark oluyor.

Açıklama için teşekkür ederim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5