İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Süper hızlı internet teknolojisi 3G'ye 20 gün kaldı

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 30 Temmuzda başlayacak 3G ile Türkiye'de yeni bir dönem başlayacağını, bunun heyecanını yaşadıklarını bildirdi.
Cep telefonundan hızlı ve zengin veri transferine olanak sağlayacak Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G), 30 Temmuz perşembe günü hayata geçecek.
Turkcell Genel Müdürü Ciliv, sistem ve ürün demolarının tanıtıldığı bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette, bilgisayar dünyanın 80'lerin başında her evde her masada bir PC vizyonuyla çıkış yaptığını ancak özellikle 3G ile artık bilginin, internetin gerçek manada evde, masada kalmadığını cebe girdiğini, mobilize olduğunu anlattı.
3G ile yeni bir dönem başladığını, bunu çok önemsediğ ini ve bu nedenle "süper heyecanlı" olduklarını kaydeden Ciliv, "3G bu yeni dönemin kapısı gibi..." dedi.
Her zaman her yerden bilgiye ulaşılabileceğini, mobilitenin momentinin yükseldiğini, seyahat ve hareketin gittikçe arttığını kaydeden Ciliv, insanların daha çok seyahat ve hareket yapmak istediğini bunun da "Nerede hareket orada bereket" sözündeki gibi ekonomik bir odak, kaynak yarattığını anlattı.
Ciliv, bu şekilde Anadolu'nun potansiyelinin de daha net açığa çıktığın ı, bu sayede Erzurum'da, Diyarbakır'da çağrı merkezi açtıklarını anımsattı.
Teknolojinin çalışma koşullarını çalışan açısından daha da zorlaştırdığı düşüncesince bir ölçüde haklılık payı olabileceğini ancak, teknolojik gelişmenin pozitif yanlarına odaklanmak gerektiğini aktaran Ciliv, babasının 65 yaşından sonra bilgisayar dersi aldığını ve internette dünyanın farkı noktalarındaki arkadaşlarıyla briç oynayıp sohbet ettiğini söyledi.
Sohbette, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın kendisine anlatt ığı bir anekdota da değinen Ciliv, Bakan Yıldırım'a Anadolu programındaki köy ziyaretinde bir ninenin köyde ADSL çekmediği için yakındığını anlattı.
Ninenin, Almanya'da yaşayan torunlarını ancak görüntülü sohbette görebildiğini bu nedenle Bakan Yıldırım'a şikayetini ilettiğini belirten Ciliv, aynı şekilde köyde ya da ulaşılması zor bölgelerde cep telefonuyla vatandaşlara sağlık ya da önemli bilgilerin iletilebileceğini ifade etti.
Süreyya Ciliv, dünyada 4 milyar SIM Card olduğunu bunun bu 4 milyarın insanın birbirine bağlı olduğu anlamına geldiğini belirterek, uzun bir uçak seyahatinde okuduğu makalede dünya sağlığıyla ilgili vurgulanan 3 ana gelişim kanalından birinin doğru bilgilerin hızlı bir şekilde insanlara aktarılması açısından mobil iletişim olduğunu gördüğünü dile getirdi.
Teknolojik gelişmelerin muhakkak ki sosyolojik etkileri olduğunu, olacağını belirten Ciliv, bir şarkıcının eğitimiyle ilgili eleştiriler kar şısında sarf ettiği "Urfa'da Oxford vardı da gitmedik mi?" sözünün "süper bir cümle" olduğunu, gerçekten eskiden bir çok gencin doğru bilgiye ulaşma fırsatı olmadığını, günümüzde ise bilgi iletişim teknolojileriyle bilginin tabana indiğini, fırsat eşitliği yaratıldığını kaydetti.
Bu çerçevede 3G'nin öneminin daha iyi anlaşılacağını belirten Ciliv, bu nedenle "süper heyecanlı" olduklarını söyledi.
Ciliv, 3 yıl kadar önce kendilerini artık sadece GSM şirketi olarak göremeyeceklerini, Turkcell'in bir teknoloji firması olarak görülmesi gerektiğini söylediklerini anımsatarak, mobil internetin geleceğini gördüklerini, en önemli uygulamalarının mobil internet olacağını dile getirdi.
Şirketin istihdam verileriyle ilgili Türkiye'de en fazla yazılım mühendisi çalıştıran firmaların başında geldiklerini söyleyen Süreyya Ciliv, 2008-2009'de net çalışan olarak büyümeye devam ettiklerini kaydetti.
Süreyya Ciliv, yeni hizmetlerin fiyatlarının pahalı olmayacağını da bildirdi.
Sohbette dağıtılan bilgi notuna göre, 2009'un ilk çeyreği sonunda dünyadaki toplam 3G abone sayısı 450 milyona ulaştı.
3G'yi 81 il merkezinde aynı anda başlatacak olan Turkcell, altyapısına 2009 yılında 1,3 milyar dolar yatırım yapıyor.
3G şebekesini saniyede 21 megabit hız imkanı veren HSPA olarak tanımlanan en son 3G teknolojisi ile kuran Turkcell, 3G şebekesindeki ana tedarikçileri Ericsson ile 3G'nin gelecek mobil teknolojisi olan LTE için de şimdiden anlaşma yaptı.

İSTANBUL -AA-

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
adamlar belirtmiş zaten adı üstünde :p
Cep telefonundan hızlı ve zengin veri transferine olanak sağlayacak Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G), 30 Temmuz perşembe günü hayata geçecek.

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
yazık daha 3g'ye yeni geçiyoruz. ben libyada bulunuyorum. ismini duyan herkes bir tepki gösterir ama 3g'ye 2-3 sene önce geçti.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
yazık daha 3g'ye yeni geçiyoruz. ben libyada bulunuyorum. ismini duyan herkes bir tepki gösterir ama 3g'ye 2-3 sene önce geçti.

Her ülkeye uygulama şekli aynı değil bence. 5 milyonluk bir ülke ile 80 milyonluk bir ülke arasında bu kadar geçikme ve arge , altyapı yapılanması normaldir.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Peki bu 3G lerin ücretlendirilmesi ile etapta ne şekilde olacak ? Galiba pahalıya gelir.

Peki yurt dışında bunların ücretlendirilmesi normal adsl vs... bağlantılarının yanında nasıl kalıyor.

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
daha demin kanal 24'te turkcell yetkilileri konuşuyordu. ücretlendirme normal sesli görüşme gibi olacak farklı bir ücret olmayacakmış. turkcell tarifeniz neyse aynı sadece görüntü eklenecek. interneti bilmiyorum.

yurt dışında 3g kullanmadım ama yakında connect card alacam ilk etapta yıllık 520 lira sonrasında her ay 40 lira.

sepulchral altyapı konusuna bir şey diyemem ama türkiyede bu hizmeti pahalıdan da olsa başlatsalardı kullanacak çok büyük bir kesim var.

turkcell yetkilileri tv'de bu hizmeti veren 283. şirket olduğunu açıkladı. bence gecikmişiz ama alt yapıyı sağlam yapmışlar 21 mbit ile bu hizmeti veren 5. şirketmiş :D

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Bu 3g belirtildiği gibi hızlı omadığı için İngiltere , USA , Almanya ve Fransa gibi ülkelerde reklamlar yapılırken hızlı, çok hızlı ve bunun gibi hızlı olduğunu belirten kelimelerin telafuz edilmesi yasaklanmıştı :).

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Bu 3g ile connect kart alarak 21 mbit internet hızına ulaşabilecekmiyiz.
İnternet kullanıcılrına ne faydası var, pek ilgimi çekmediği için umursamadım bu zamana kadar.
Ama eğer bizim gibi pc kullanıcılarına faydalı birşey getirecekse öğrenmemiz yararımıza.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Bu 3g belirtildiği gibi hızlı omadığı için İngiltere , USA , Almanya ve Fransa gibi ülkelerde reklamlar yapılırken hızlı, çok hızlı ve bunun gibi hızlı olduğunu belirten kelimelerin telafuz edilmesi yasaklanmıştı :).

Keske Türkiye'de de aynı reklam anlayışı hakim olsa. Lâfta kalan Turbo ADSL'in "Turbo" ön ekinden kurtulurduk ne güzel :)

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
alt yapı 21mbit bunun hepsi internet değildir. bu arada türk telekomda yeni reklamlarla ortaya çıkmaya başladı 8mbit için :D farkındaysanız reklamda herkes yerinden fırlıyor yani tırlatıyor :D

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Bu 3g ile connect kart alarak 21 mbit internet hızına ulaşabilecekmiyiz.
İnternet kullanıcılrına ne faydası var, pek ilgimi çekmediği için umursamadım bu zamana kadar.
Ama eğer bizim gibi pc kullanıcılarına faydalı birşey getirecekse öğrenmemiz yararımıza.

Portekiz'de kullanma imkanım olmuştu. USB Memory büyüklüğünde bir usb modem takıp 3G ile GSM şebekesinden bulunduğum her yerden 7.2 MBps ile bağlanabiliyordum. Testlerimde download hızında 800kb/sn gördüm bu hatla. Ve bunun maliyeti öyle aman aman pahalı bir şey değildi.

Tarife detayları için;
http://www.tmn.pt/portal/site/tmn/m...toid=d57867177bbd1110VgnVCM1000005401650aRCRD

İşte bu noktada bizim işimize oldukça fazla yarayacak. Ben Türkiye'de ADSL kullanmak için başka bir firmadan hizmet alıp, sadece kabloları sağladığı için başka bir özel firmaya aylık hizmet bedeli ödemekten bıkmış biri olarak, eğer hizmet kalitesi ve fiyat makul ise telefon hattımı ve adsl aboneliğimi sona erdirip bu teknolojiye geçmek isterim.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
3 hafta sonra yayına başlayacak olan bir sistemin şu aralar fiyatının belirlenmemiş olmasıda ilginç. Gprs bağlantısı 3gb sınır ile aylık 61 liraya geliyor. Bu bile çok pahalı. Hala fiyat olayı açıklanmamış bir sistemin makul fiyatta sunulacağını sanmıyorum. Bizim ttnet gibi olur heralde...
21mbit hız verirler 1gb da limit 70-80 lirada para isterler :D
Adıda faturaya yansımış bizlerde tamamen benimsemiş oluruz :p

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Fiyatu uygun olursa bende hiç düşünmeden geçebilirim.

Yüksek bir fiyat olacağını düşündüğümden yukarıdaki yazımda bol keseden attım :D

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5