İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ubuntu'da Net Kesiliyor!?

DarkGirl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
46
Ubuntu'yu kurarken,basbaya kurulurken internete girebilmiştim,Ubuntu'da fakat kurulduktan sonra pat internet kesildi. Ayrıca ben internete abimden bağlanıyorum yani kablosuz ağ kullanıyorum. Şifreyi felan yazıyorum,genede bağlanmıyor. Sonra xp'den girdim,xp'de bağlanıyor fakat Ubuntu'da bağlanmıyor,neden?

Php Master

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Öncelikle, çalışmayan bir sürücünüzün olduğunu düşünüyorsanız şu yolu takip edin:

Sistem > Yönetim > Donanım Sürücüleri
Çeşitli nedenlerle aktif olmamış bir sürücünüz varsa burada belirtilecektir.

ubuntu-hardware-drivers.png

Bu penceredeyken sürücülerinizi aktif etmeye çalışın. Eğer sürücünüz listede yoksa bizlere şu bilgileri gönderin:

1) İnternet'e bağlanabilmek için hangi yöntemi kullanıyorsunuz? dial-up, USB-kablolu ADSL modem, ethernet-kablolu ADSL modem, ethernet-kablolu ADSL modem-router, wireless router / modem-router, 3G-mobile internet vs.

2) Hangi donanımı kullanıyorsunuz? Adaptörünüzün, modeminizin veya routerınızın marka ve model numaralarını (mümkünse bunların web sitelerine olan linkleri) bize gönderebilirsiniz. Donanımlarınızı tanımlamak için üzerlerindeki etiketleri, ya da işletim sistemlerini (Windows veya Ubuntu) kullanabilirsiniz.
Kod:
lspci
lsusb
lshw -class network
3) Hangi Ubuntu sürümünü kullanıyorsunuz? (Sistem > Ubuntu Hakkında)

4) İnternet'e bağlanmak için başka yöntemler işe yarıyor mu? (Örneğin wireless ile probleminiz vardır fakat ethernet aracılığıyla bağlanabiliyorsunuzdur)

5) Donanımınız ve probleminiz hakkında daha detaylı bilgi edinebilmemiz için, lütfen şu komutların çıktılarını da (komut satırından) bizlere teker teker alıp gönderin.

Kod:
ifconfig
iwconfig
route -n
ping -c 3 208.67.219.101
ping -c 3 www.opendns.com

6) Bağlanmaya çalıştığınız wireless, hangi şifreleme yöntemini kullanıyor? Şifresiz bir ağa bağlanmaya çalıştınız mı?

7) Eğer iki işletim sistemini aynı anda (Windows ve Linux) kullanıyorsanız, lütfen şu uyarıyı dikkate alın:

http://support.microsoft.com/kb/910389

---

Ağ bağdaştırıcısı bir güç yönetimi seçeneğini desteklerse, aşağıdaki onay kutusu seçilebilir:
Güç kazancı sağlamak için, bilgisayarın bu aygıtı kapatmasına izin ver

Ağ bağdaştırıcısı bu seçeneği destekliyorsa, ağ bağdaştırıcısı özellikleri iletişim kutusunun Güç Yönetimi sekmesinde kullanılabilir. Bu sorunu çözmek için, bu seçeneği Güç Yönetimi sekmesinden devre dışı bırakın.

---

Eğer Windows'unuzda bu güç koruma fonksiyonu bulunuyorsa, Windows kapanmadan önce Ağ kartınızı devre dışı bırakabilir, ve Ubuntu'nun bu karta erişimini engelleyebilir. Bu nedenle Windows ayarlarınızı kontrol edip, bu ayarın aktif olmadığından emin olun.

Eğer bütün bu adımları takip eder, ve bu sorun karşısında neleri denediğinizi de yazarsanız, daha hızlı çözüme ulaşacağımızı düşünüyorum.

DarkGirl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
46
Verdiğiniz pencere'ye nereden ulaşabilirim?
1) TL-WN321G Kablosuz Programı kullanıyorum. Yani usb kablolu adsl modem.
3) Ubuntu 11.04
4) :S dediğiniz yöntemlerin hiçbirini bilmiyorum.
2) - 5) http://s1.directupload.net/images/110725/vt5dx3j6.png
6) Etrafımda açık olan sadece bir ağ vardı,oda abimin ağı. Şifre istiyordu ama hangi şifreleme yöntemi bilmiyorum. Ama şifreyi biliyorum.
7) Her işi işletim sisteminide kullanıyorum. Fakat dediğim gibi xp'de bağlanıyor,ubuntu'da bağlanmıyor.

Ping

iyinet
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
21
Sinyal şiddeti düşükse bağlanmaz birde linux ile uyumlu olması gerekir aygıtın.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5