İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ve Obama Amerikanin yeni baskani

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
Ve Obama Amerikanin yeni baskani... Umarim tum dunya icin hayirli olur.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Açıkçası çok merak ettiğim bir konu var.

Burada haber kanalları gece bile, seçim yayını yaptılar. Neredeyse seçim bizim ülkemizde oluyor havası şeklinde. Tam bu nokta da bu kadar canlı gösterilmesi, olaya bu şekilde yaklaşılması ne kadar doğru bir yaklaşım oldu !

Tabiki orada seçilecek kişi dünya kaderi için öyle ya da böyle önemli. Buna itirazım yok ama bu denli programlar ile yayın yapılması ???

Umarım hayırlı olur dicem ama bu seçim ile değişeceğini düşündüğümüz durumları değiştireceğini hiç sanmıyorum ...

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Birşey değişmez Türkiye için
Hatta değişiyormuş gibi görünse de değişmez

İnşalah hayırlısı olur

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
En azından sağa sola saldırmayacaklar bir kaç sene. İran ve Irak politikası önemliydi Türkiye için, biz İran-Amerika savaşı istemiyoruz.

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Dünyada olan biten haberleri anında izlememiz bizim için bir artıdır bence. Obama benim favorimdi seçildiği iyi oldu.

falsealarm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Demokrat partiden baskan secilmesi Turkiye adina aslinda kotu, neden cunki Demokrat partinin Ermeni lobisi, ve sozde soykirim iddialarina yaklasimi ilimli. Ama naapalim, global duzeyde etkisi/hakimiyeti bu kadar buyuk olan ulkenin gelecegi dolaylida olsa bizimkini de etkiliyor. Umarim en kisa zamanda ekonomi ve Irak sorununu cozumler, tekrar Clinton zamanindaki refaha donus yasariz.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Adamın hiçbir görüşünü bilmeden, sırf sempatik bir zenci olduğu için, Bush'un zıttı gibi göründüğü için, ve daha önemlisi dünya politikasına aşinayım, küresel görüşlerim var imajı çizip kızlara hava atmak için Obama'yı destekliyorum yok Obamaperverler falan diye aylardır gruplar kuran, oraya buraya Nuri Alço yazısı gibi Obama yazan adamlara feci uyuzum. Zira Amerika'daki sistem bir başkan gelir herşey değişir gibi bir yapılanma değildir, temsilciler meclisi var, birçok sınırı çok keskin çizen bir anayasaları var, en önemlisi 2 tane ciddi parti var öyle sistemle çelişen insanlar o partilerin adaylığını zaten alamıyor, iyiler ve kötüler yok yani olsa olsa iyi polis kötü polis var, Amerika'da yılda kaç yüzbin dolar kazanananların artık ne kadar vergi vereceği de bizi enterese etmediğine göre, bizi ilgilendiren farklılık onlar için nispeten ufak konularda oluyor, mesela:

Türkiye açısından iki adayı ayıran en sıcak konu ise Ermeni soykırım iddiaları, çünkü Obama soykırım iddiasını tanıyacağını, McCain de tanımayacağını söyledi.

Obama’nın Türkiye politikasını danışmanları belirleyecek. Bu danışmanların bir kısmı: “Türkiye bunu unutur, gider.” diyor. İşte bu zihniyet Obama üzerinde etkili olmaya devam ederse, tasarı geçer ve o zaman Türkiye-ABD ilişkileri çok büyük yara alır.

http://www.ntvmsnbc.com/news/463811.asp

falsealarm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Oylede dusunmemek lazım. Obama'nin secimi "Olmaz diye birsey olmaz" sozunu ispatlar bir olusum. Son sekiz seneden sonra cok sey degisti. Irakti, petroldu, subprime lendingdi, ekonomi ve finansal entitylerdi, bail-outtu derken cok sey degisti.

Eskiden partilerin adaylari, secim planlari Washington, D.C.'den cikardi ayni zamanda finansmanida. Obama gelmis gecmis en cok campaign contribution/secim yardimi toplayan aday, ve bunun cogunu $100'un altinda bagis yapanlardan topladi. Eski aday ve baskanlara gore cok daha az eyvallah'i yada minnet borcu var. Sistem ile acik olarak celisti ve Hillary karsisinda basariya ulasti. Eger icindeki ikinci 4 sene korkusunu hareket ederek kokten degisiklikler icin atilim yapar ise olur.

Gercektende beklenen degisimi verme kapasitesine sahip bir baskan olarak geliyor ve gercektende bunu basarabilir cunki herseyden once oy alan degistigi gibi oyu verende degisti.

Adamın hiçbir görüşünü bilmeden, sırf sempatik bir zenci olduğu için, Bush'un zıttı gibi göründüğü için, ve daha önemlisi dünya politikasına aşinayım, küresel görüşlerim var imajı çizip kızlara hava atmak için Obama'yı destekliyorum yok Obamaperverler falan diye aylardır gruplar kuran, oraya buraya Nuri Alço yazısı gibi Obama yazan adamlara feci uyuzum. Zira Amerika'daki sistem bir başkan gelir herşey değişir gibi bir yapılanma değildir, temsilciler meclisi var, birçok sınırı çok keskin çizen bir anayasaları var, en önemlisi 2 tane ciddi parti var öyle sistemle çelişen insanlar o partilerin adaylığını zaten alamıyor, iyiler ve kötüler yok yani olsa olsa iyi polis kötü polis var, Amerika'da yılda kaç yüzbin dolar kazanananların artık ne kadar vergi vereceği de bizi enterese etmediğine göre, bizi ilgilendiren farklılık onlar için nispeten ufak konularda oluyor, mesela:

http://www.ntvmsnbc.com/news/463811.asp

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benim söylediğim şeye yanlış yerden bakıyorsun, ben adamın ne olup ne olmadığını tartışmıyordum, beni fazla ilgilendirmiyor açıkçası, verilen desteğin içinin boş olduğunu söylüyorum, ama söylediklerine bir iki cevap vermek gerekirse:

Oylede dusunmemek lazım. Obama'nin secimi "Olmaz diye birsey olmaz" sozunu ispatlar bir olusum. Son sekiz seneden sonra cok sey degisti. Irakti, petroldu, subprime lendingdi, ekonomi ve finansal entitylerdi, bail-outtu derken cok sey degisti.

Adamın sistemle çeliştiği tek birşey gösterebilir misin? Eğer zenci olması ise çelişen Kondoliza Raysından Kolin Pavılına kadar en önemli noktalara gelmiş bir sürü zenci var bu sistemin beklentilerinin zaten yüzeysel olmadığını gösterir, Hillary Clinton'ı yenmekse zaten Bill Clinton'ın başına neler açtıklarını cümle alem bir taraflarıyla gülerek izledi. Herhangi bir görüşü varsa sistemle çelişen ben bilmiyorum, mesela ne var?

Eskiden partilerin adaylari, secim planlari Washington, D.C.'den cikardi ayni zamanda finansmanida.

Son başkanlara bakınca, ki bu son 16 sene yapıyor, bir Arkansas valisi, bir Teksas valisi var, bu da Şikago'dan çıkma bir senatör, kampanyaların finansmanı da çok uzun süreden beri bireysel ve kurumsal katılıma dayalı, yani devam eden trende bir aykırılık yok, D.C.'den çıkmayadabiliyor.

Obama gelmis gecmis en cok campaign contribution/secim yardimi toplayan aday, ve bunun cogunu $100'un altinda bagis yapanlardan topladi. Eski aday ve baskanlara gore cok daha az eyvallah'i yada minnet borcu var. Sistem ile acik olarak celisti ve Hillary karsisinda basariya ulasti. Eger icindeki ikinci 4 sene korkusunu hareket ederek kokten degisiklikler icin atilim yapar ise olur.

Amerikan ekonomisi düzenli büyüyegelen bir ekonomi olduğu için her dönem önceki dönemlere göre kampanya bütçeleri de artıyor, bu çok normal. Bir ara Türkiye'de yapılan her transfer gelmiş geçmiş en pahalı transfer olurdu enflasyon yüzünden, onun gibi.

Gercektende beklenen degisimi verme kapasitesine sahip bir baskan olarak geliyor ve gercektende bunu basarabilir cunki herseyden once oy alan degistigi gibi oyu verende degisti.

Daha önce dediğim gibi, kimse birşeyleri gelip değiştiremez öyle başkan olup radikal kararlar alıyorum diye. Çünkü bunlar sistem meselesi, adamların sistemi petrole dayalı dünyadan vergi toplamaya dayalı imparatorluk olarak işlediği sürece, lazım gelirse İran'a da girerler, Irak'a da girerler, herşeye de bulaşırlar, sistem kendini korur, sistem çökerse isediği kadar konuşsun change change diye hava civa, başkan oymuş buymuş bunlar fazla iyimser yaklaşımlar. Bir süredir kötü polis vardı şimdi iyi polis görev başına geldi, ilk baba Bush sonra Clinton gibi, böyle oyunlarını oynarlar işte, çok şeker.

sivrisinek

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
reklam yapan kazandı yoksa obama nedir ne değildir kimsenin haberi yoktur bence..

falsealarm

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben bu arada yazdiklarimi 14 senedir Amerika'da yasayan ve son iki sene ozellikle secim kampanyasini takip biri olarak yaziyorum, kicimdan uydurmuyorum; onuda onceden belirteyim.

Hocam, adamin lobbyler, ozel sirketler yerine bireylerin verdikleri kucuk bagislar ile gelmis en buyuk parayi topladigini, Demokrat partinin birincil adayi Hillary'yi yendigini yendigini yazdim; bundan ala sisteme karsi gidis var mi? Adam halk fonundan ayrilan secim paralarini almadan yuruttu kampanyasini, bununda esi benzeri yok. Zenci oldugunu zaten sen yazdin, buda basli basina sisteme ters dusuyor.

Bir onceki baskanlarin Texas, Arkansas'tan ciktigini yazmissin, ne alaka? Ben sana kimin secilecegine D.C.de kapali kapilar ardinda karar verirlerdi, finansmanida buradan, D.C.'deki lobbylerden cikardi diyorum. Soylemek istedigim Obama'nin tabandan gelen bir secim oldugu, tavandan degil.

Adam dis politikanin secimlerde bu kadar kritik rol oynadigi donemlerde, 8 sene diplomasi ikinci planda kaldiktan sonra, ben "herkes ile masaya otururum" soylemini verdi ve agir elestiri aldi. Baska kimse yoktu Demokrat parti adaylarindan ayni soylemi veren. Daha boyle bir cok sey var.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Uyduruyorsun demedim zaten, tartışıyoruz burada, sen de birçok şeyi biliyorsundur orada yaşayan biri olarak, bu konuyu uzatmayacağım çünkü ilk mesajıma bakarsan demek istediğim, bir konuda bilgisi olan istediğini destekler, ona kimse karışamaz. Ama adama destek veren kitlenin büyük çoğunluğu, özellikle Türkiye'dekileri örnek verdim, hemen hepsi, hiçbir şey bilmeden, BBG evinde en sevimli adaya SMS atar bir mantıkla destekliyor, bu da çok abuk.

Ha Amerika'da kimin seçileceğine gene kapalı kapılar karar verir o ayrı. Media coverage denen olayı biliyorsun, debatelerde özellikle mainstream olmayan adayların esamesi okunmaz, adamlarla dalga geçiyorlar "ee sen napıcan bakalım hehe" diye, kampanyada topladığı para miktarı vs. etkili şeyler değil bunda, bkz. Ron Paul, parti adaylığını alamadıktan sonra topladığın para miktarının hiçbir önemi yok çünkü istersen milyar dolar topla 3. bir parti veya bağımsız olarak seçilmen söz konusu bile değil, seçim programlarında 5-6 aday olmasına rağmen diğerlerinin adını bile telaffuz etmiyorlar "Diğer" diyorlar gidiyor. Yani öyle bir yol çiziyorlar gidiyor, millet de seçim var diye bakıyor. Örneğin, Amerika'da İsrail karşıtı biri değil başkan, parti adayı, aday adayı bile olamaz, istediği kadar sempati toplasın tabandan mabandan gelsin, yaptırmazlar. Bunun gibi şeyler.

ceycey45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bu adamın gelmesi iyi oldu.
daha ılımlı politika yürüteceğine eminim

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
bana kalırsa bir çok denge değişecek. başkanları kişisel olarak ele almamak lazım. bugün muhtarların bile arkasında köy ağaları oluyor ;)

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Açıkçası çok merak ettiğim bir konu var.

Burada haber kanalları gece bile, seçim yayını yaptılar. Neredeyse seçim bizim ülkemizde oluyor havası şeklinde. Tam bu nokta da bu kadar canlı gösterilmesi, olaya bu şekilde yaklaşılması ne kadar doğru bir yaklaşım oldu !

Tabiki orada seçilecek kişi dünya kaderi için öyle ya da böyle önemli. Buna itirazım yok ama bu denli programlar ile yayın yapılması ???

Seçimlerden önce de iki başkan adayının televizyon tartışma programlarını canlı olarak yayınlamışlardı bazı Türk televizyonları, tam bir sömürge mantığı. Bu tartşmaları canlı yayınlayan bir televizyon kanalına telefon edip "Biz amerikanın sömürgesi miyiz, neden bunları canlı yayınlıyorsunuz" demiştim. Telefona cevap veren hanım bunun haber değeri var o yüzden canlı yayınlıyoruz demişti. Haber değeri oldduğundan kimsenin kuşkusu yok, ama olayı abartmaya da gerek yok. Amerikan seçimlerinin yapıldığı gün Almanya'daydım, merak edip Alman televizyon kanallarına baktım, sadece haberlerde işleniyordu bu konu. Yani Alman televizyoncuları bizimkiler gibi sömürge zihniyetine sahip değilller.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
8 sene şahinlikten sonra mola verdi Amerika, olay bu. Adamı halk kahramanı yapmaya gerek yok bence. Clinton dönemi de bir öncekinde sonra nefes alma dönemiydi Amerika için. Arada bir ihtiyaç duyuyorlar buna. Sonuç itibariyle ekonomik krizin faturası Bush'a çıkacaktı, Cumhuriyetçilerden birini seçecek halleri yok. Değişik yüz, değişim filan ayağına Obama'yı seçtiler. Ron Paul harcandı arada.

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Dün gece ki South Park bölümüde Obama'nın zaferi hakkındaydı. Ama bütün bu seçim kampanyaları vs. sadece bir elması çalmak içinmiş. Beyaz sarayın altındaki kaçış tünelinden müzeye ulaşmaları gerek ve bu sebeple başkanlık seçimlerine katılıyorlar. Obama ve McCain aslında birlikteler falan filan.. Başkanlık seçimleri, fanatik seçmenler ve Ocean's 11 filmiyle çok feci dalga geçmişler :D
1212.jpg

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yeni bölümleri nerede izliyorsun, internetten mi indiriyorsun? Ben de bir izliyim merak ettim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5