İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

WordPress çok kasıyor

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Merhaba,

ilk defa wordpress kullanıyorum. Vps var (512 ram, centos...) ve admin panelinden neredeyse yazı ekleme, düzenleme, silme vs... gibi işlemleri yapamaz oldum. 1700 içerik var. VPS sürekli kilitleniyor.

sunucu bazlı işlem mi yapmam mı gerekir ? Neler yapabilirim.

Hiti yok...

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Çok fazla tag varsa, eski tag eklentileri varsa, sql sorgulaması yapan eklentiler varsa malesef kasıyor dediğiniz gibi, ne kadar optimize edilirse edilsin tutmuyor wordpressde, genel olarak bazı özellikleri devre dışı bırakabilirsiniz sorgu sayılarını düşürürsünüz düzelir... Örneğin ana sayfada 10 post görüntüleneceğine 3-4 post görüntülenir, taglar 150 tane görüntüleneceğine 10 tane görüntülenir ki doğrusu budur ancak o zaman bir düzene girer...
Örneğin eski tag eklentilerini daha önceden kullandıysanız bile veri tabanını incelediğinizde nasıl gereksiz yere şişirdiğini görürsünüz, yada veri tabanına manuel ekleme yapan eklentilerde aynı şekilde gereksiz yere şişiriyor veri tabanını

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Valla öyle özel eklentiler yok.
Kurulu eklentiler: Seo,XML-Sitemap,WP-CodeBox,Akismet,WP-CodeBox
Tag felanda fazla yok. konu başına 3-4 tane var.

biRtuRk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Valla öyle özel eklentiler yok.
Kurulu eklentiler: Seo,XML-Sitemap,WP-CodeBox,Akismet,WP-CodeBox
Tag felanda fazla yok. konu başına 3-4 tane var.

Wordpress'te taxonomy güncellemesi gerçekleştigi zaman kilitlemeler söz konusu olabiliyor. Özellikle 2.7 + sürümü ile bu durum hiç çekilmez bir hal aldı. Tavsiyem wordpress te tag kullanmayın ve eski kategorileriniz var ise bunları silin. Güncelleme esnasında sunucu biraz daha rahatlayacaktır. Ayrıca wp-super cache eklentisini de kurmanızı öneririm.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Super cache kuracaktım ama şuan hiti olmadığı için gerek duymadım.

taxonomy güncellemesi tag'lar ile alakalı mı ? Yani tag girmezsek sorunu çözmüş mü oluruz ?

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Kusuru sadece WordPress'de aramayın, VPS'inizin de sorunları olabileceği ihtimali üzerinde durun.
Zira WordPress ile günlük 30-40K tekil hiti sorunsuz bir şekilde gördüğüm oldu.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Zaten sorunun nerden olabileceği konusunda pek bir fikrim yok. Tabiki vps'den de olabilir. Ama ne olabileceği konusunda da bir fikrim yok. Belki belli başlı optime ayarları ile sorun çözülebilir. Ama bu anlamda da pek bilgim yok.

raincu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
açıkçası şu bilgiyi vermem gerektiğini düşünüyorum, ne kadar optimize edilsede wordpress in kendisi zaten cpu tüketimi sorunu olan bir sistem, açıkçası ne kadar optimize etsenizde diğer denk uygulamalara göre daha fazla cpu tüketecektir.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Peki raincu böyle bir vps'de bu şekilde bir içerik ile sadece admin panelinden yapılan (yazı ekleme, düzenleme, silme) gibi işlemlerde vps'yi kilitlemesi normal mi ?

raincu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Peki raincu böyle bir vps'de bu şekilde bir içerik ile sadece admin panelinden yapılan (yazı ekleme, düzenleme, silme) gibi işlemlerde vps'yi kilitlemesi normal mi ?

hayır senin durumun için yazmadım ben mesajımı , senin durumunda anormal bir sorun var gibi duruyor, ben sadece genel bir konuya parmak basmak istedim :)

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
yagmayok;
Sorunun kaynağını bulmak adına adım adım işlemler yapmalısınız:
0. En başta sitenizin şu anki halinin bir yedeğini alın (tema, resim, eklenti, veritabanı vs.).
1. WP'nin tüm eklentilerini pasif hale getirip bir kontrol yapın.
2. Farklı veya default tema ile bir süre sitenizi test edin.
3. Veritabanınızı phpMyAdmin'den analiz edip onardıktan sonra bir test daha yapın.
4. WP'yi yeniden kurup veritabanınızı tekrar yükleyerek bir test uygulayın.
5. Eğer imkanınız varsa aynı siteyi aynı veritabanı ile başka bir hosta veya lokale yükleyerek bir test yapın.

XR9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Aynı sorunu bende yaşıyorum. Site gayet hızlı ama admin paneli çok yavaş.

Mohti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aynı sorunu bende yaşıyorum. Site gayet hızlı ama admin paneli çok yavaş.

Admin panelinden Araçlar kısmında Turbo: WordPress'i hızlandır var. Gears yani.

Yüklersen, bir nevii hızlanıyor.

Bu arada asıl konumuza gelelim.
68.000 Sayfalık içeriği olan, her sayfasında en az 40 - 50 tag bulunan, wordpress sitem var.Günlük tekil hiti yaklaşık 30 K.

512 MB Ram 'li bir vps'de barındırıyorum.
Kasma, donma, kilitlenme namına hiçbirşey yaşamıyorum.

İlk başta VPS'ini kontrol etmeni tavsiye ederim..

umuture

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben normal host kullanıyorum 1700 üzeri konu var ve her konuda 40 üzeri tag var hitte günlük 3k civarı
ayrıca sayfa sayaç
adman
ana sayfa rastgele konu
autoblogged
Google XML Sitemaps
Gravatar
WordPress Uniquefier
wpSEO
eklentilerini kullanıyorum ve wordpress sürümümümde inatla 2.3.3 ve kasma yok aynı anda 5 sayfada işlem yapıyorum çatır çatır çaışıyor.

aslında benimde düşüncem yeni wordpress sürümlerinde fazla görsellik ve çok özellik aynı sayfada olunca kasıyor olabilir çünkü aynı şeyi başka bir wp sitemde bende yaşıyorum sanırım yenilik her zaman ii olmuyor :)

biRtuRk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Super cache kuracaktım ama şuan hiti olmadığı için gerek duymadım.

taxonomy güncellemesi tag'lar ile alakalı mı ? Yani tag girmezsek sorunu çözmüş mü oluruz ?

taxonomy güncellemesi tag ile alakalı degil. Taxonomy kategori - post- sayfa - tag vs. güncellemek içindir. tagları ne kadar az tutarsan taxonomy rahatlatmıs olacaksın.

Bir postta 40 tane etiket kullanmak ne kadar doğru tartışılır

LaTenT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Cpu değil de rami çok tüketiyordur. Büyük ihtimalle de suçlu wp-cron.php dir. İleri dönük yazılarınız varsa azaltmaya çalışın. Sitemap eklentinizi kaldırın (rami oldukça rahatlatır). Sunucu ayarlarına göz atmanızda da fayda var. Tam birşey söyleyebilmek için sistemi, siteyi bir süre incelemek gerekiyor.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Tüm arkadaşlara teşekkür ederim,

Sorun galiba vps ayarlarından kaynaklanıyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5