İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

wordpress hakkında sorularım

cagdasizm

0
Yasakli Uye
Reaction score
8
evet arkadaşlar wp kullanmaya yeni başladım ben de.. aklıma takılan sorular var onları sizlere sormak istiyorum. elimde subdomainlik bi alan adı var ve üstüne wordpress kurdum. bikaç yazı da yazdım Tags falan doldurdum. Plugin yüklemeye de başladım..

şimdi:

1) WP-Cumulus plugini yüklü sitemde (hani bu tagların ve başlıkların falan sürekli döndüğü bulut) her başlıkta çokça tag ım olduğu için bu cumulus doluyor. peki bu sitemde bir ağırlaşmaya neden olur mu?

2) sitem dediğim gibi subdomainlik bir alan adına sahip. peki ben 1 linkime 2 ayrı subdomain yönlendirirsem GOOGLE bu duruma birşey dermi? yoksa yararıma mı olur? eğer zararımaysa hangi subdomaini önerirsiniz? mesela:

ilkkelimeikincikelime.site.com mi?
ilkkelime-ikincikelime.site.com mu?

----->bir de bu subdomaini cpanelden yönlendiriyorum güzel ama subdomain tıklanınca linke gidiyor mesela www.site.com/?p=9999 gibi.. subdomaine girilince hiçbir yönlendirme olmadan yine aynı linki kendi adı altında göstermesi için ne yapmam lazım?
--------> bir de google sayfalarımı güzel indexliyor tagları falan da iyi indexliyor.. ama bu subdomainleri indexlemiyor.. ben bi iki tanesini manuel olarak eklettirdim henüz beklemedeyim.. bi açlaması var mı?

3) siteme sayyac koydum ama nasıl yaptım inanın bilmiyorum :) bu wp de cidden acemiyim.. koydum sayyacı ama en altta çıkmasını istediğim halde sağdaki kolonların da sağında tepede çıktı.. onu nasıl en alta alabilirim. sanırım burda kodlar temalardan düzenleniyor.. bana bu footer header konusunda da yardım etmenizi rica edeceğim..

şimdilik bu kadar ama ilerde illa ki başka sorularım da olacaktır :) belki bu sorularımı wp destek forumlarına üye olup onlara da sormam gerekebilir ama şimdi burdaki üstadlara sorayım dedim.. yardımlarınızı bekliyorum :)

T

trgy

Misafir
1 ve 3. sorularını cevaplayayım.

1-) Her yüklediğin ve kullandığın eklenti sistemi yorar ve yavaşlatır. Özellikle etiketlerle(tag) olan eklentiler sistemi daha çok yoruyor her seferinde sorgu yaptığı için.

3-) Kullandığın temada footer.php'yi aç ve kodlarını oraya ekle.

Ruhela

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Sakıncası yok ise domainini pm atarmısın ?

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
1. sorun için şöyle bir önerim olabilir. tagları cumulus le değilde herhangi bir wigdet ile en çok kullanılan 5 etiketi sidebarda gösterebilirsin. tagları sitemapte göstererek google trafiğini öyle çekebilirsin. böylece siteyi yormadan etiketleri bir şekilde yayınlamış olursun. site içi durma süresini taglarla uzatmak istersende tag bazlı related post pluginleri mevcut. özellikle http://wordpress.org/extend/plugins/efficient-related-posts/ bu plugin uzun vade sistemin yorulmasını önleyerek ilgili yazıları gösterir.

2. sorun için subdomainleri cpanel ile üretmek yerine subdomain wildcard ile http://webdev.casualgenius.com/projects/wordpress-subdomains pluginini kullanarak istediğin kategorileri otomatik olarak subdomaine çevirebilirsin. ayrıca kategori temalarını kullanarak her subdomain için ayrı bir site görünümü kazandırabilirsin.

Ruhela

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bence domainin tam bir subdomainlik,

2) sorunun cevabı (Bana göre)

ilkkelimeikincikelime.site.com olabilir ve içeriği düzgün ve güzel girersen ayrı ayrı wp ler olarak düşünürsek güzel olacağı yönünde mantığım.

cagdasizm

0
Yasakli Uye
Reaction score
8
@tetal

tavsiyelerin için sağol dostum. uygulamaya başlayacağım, sonucu bildiririm.

@ruhela

yorumunu bir övgü olarak algılıyorum teşekkür ediyorum :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5