İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Wordpress PermaLink problemi

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Merhabalar,
Az once 2 tane web sitemin kalıcı bağlantı yapısının benim kontrolüm dışında değiştiğini farkettim. Benzer problemler yaşayan varmı?

Problemi tam olarak tespit ettim ve şuan çözüm üretmeye çalışıyorum.. Konu hakkında bilgi sahibi olan bildiklerini paylaşırsa sevinirim.

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
87
herhangi bir sorun yok sitelerimde sorunu çözersen paylaşırmısın

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Botla yapıyorlar ama hangi akla hizmet boyle birsey yapiliyor bilmiyorum simdi gerekli onlemleri bildircem.

webkare

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Anlamıyorum bu insanları. hek yapıcaksan yap yapmıyacaksan niye kurcalıyon :D

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Arkadaşlar,
Bu sıkıntıya karşı önlem alabilmek için şimdilik aşağıdaki değişiklikleri yapmanız yeterli.

wp-admin klasörü içerisinde options-permalink.php dosyasını açıyoruz.

Orjinal ilk 2 satırı
Kod:
<?php
require_once('admin.php');

Şununla değiştiriyoruz

Kod:
<?php
if (eregi('wp-admin//options-permalink.php',$_SERVER['HTTP_REFERER'])) { exit(); }

Sinyor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Loi dün benim başıma geldi ne olduğunu anlayamadım. Ardından server sorunu yaşandı ilgilenemedim. Kalıcı bağlantı ayarları önceden /%kategori%-%postname%.html bu şekilde idi. Tekrar böyle yaptım fakat site:siteadi.com yaptığımda indexli sayfalara tıkladığımda böyle bir sayfa bulunamadı diyor. Ne yapabilirim ? İkincisi belirttiğin dosyada söylediğin kodlar yok
<?php
/**
* Permalink settings administration panel.
*
* @package WordPress
* @subpackage Administration
*/

/** WordPress Administration Bootstrap */

bende olan bu.
ile
if (eregi('wp-admin//options-permalink.php',$_SERVER['HTTP_REFERER'])) { exit(); }
mi değiştirmeliyim

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
İlk
Kod:
<?
kodundan sonraki satıra eklemen yeterli.

Yani asagidaki gibi olabilir farketmez if le baslayan satiri ilk PHP kodu olarak tanımla yeter
Kod:
<?php
/**
* Permalink settings administration panel.
*
* @package WordPress
* @subpackage Administration
*/

/** WordPress Administration Bootstrap */

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Gordugum kadariyla sistemde bir acik var ve bu botlar sistemdeki bu aciktan faydalanarak SQL injection dedigimiz olayi gerceklestirmeye calisiyor ancak bir yerde bir eksiklik olacakki muvaffak olamıyor.

Botlar farklı işletim sistemleri farklı agent ve farklı ipler ile sisteme sızmaya çalışıyor ancak karakteristik olarak benzer bir POST aksiyonu gerçekleştiriyor ve POST yaptığı sayfa için hatalı bir referer kodu bildiriyor. Bende php kodu ile, REFERER bilgisinde bu hatalı bilgiyi gorurse sistemin o dosyayı açmamasını sağladım. Benimki gecici bir önlem.

Size WP nin son sürümünü yüklemenizi ve wp-admin klasörünü .htaccess ile şifreli hale getirmenizi öneririm.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Kullandığın sürüm ne loi? Son günlerde sık sık sürüm güncelleştirmeleri oluyor bu tarz problemlerden dolayı zaten wordpressde.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Bendeki sürümler 2.6.x şeklinde ve güncelleme yapmam gerçekten uzun sürer o yüzden geçici çözümler üretiyorum IPleri banlıyorum bir yandanda son sürüme geçmeye çalışıyorum.

Cok fazla içerik olan sitelerimizde permalinklerin değişmesi gerçekten büyük sorun oluşturabilir.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Bu tür açıklardan zarar görmek istemeyenler(yada en az zararı görmek isteyenler), sitelerin generator meta tagını kaldırmalı. Açıklar asla bitmez ama açığı olan bir site kullanıyor olduğunuzun bilinmesi daha büyük bir açık bence..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5