İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yasa dışı müzik ve film indirenin interneti kesilecek

sepulchral

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Fransa'da, internet üzerinden yasa dışı olarak müzik ve film indirenlerin internet aboneliklerinin kesilmesini öngören bir yasa tasarısı hazırlandı.
İktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin meclisteki grup başkanı Jean-François Cope, internet korsanları yüzünden ülkedeki sanatçıların mali açıdan büyük zorluklar yaşadığını belirterek, sanatçıların korunması için yasa tasarısının mutlaka kabul edilmesi gerektiğini söyledi.
Parlamentoya getirilen yasa tasarısı, internet üzerinden müzik ve film indirenlerin elektronik mesajla 2 kez uyarılmasını, daha sonra bu kişilerin internet aboneliklerinin 2 aydan 1 yıla kadar iptal edilmesini öngörüyor.
Tüketici dernekleri, yasa tasarısına itiraz ederken, uzmanlar teknik açıdan yasanın uygulanmasıyla ilgili zorluklara dikkati çekiyorlar.
Uzmanlar, internet korsanlarının başkalarının bilgisayarlarını kullanarak korsanlık yapmaları yüzünden birçok masum internet kullanıcısının ma ğdur olacağını belirtiyor.
Muhalefetteki Sosyalist parti, daha önce senatoda kabul edilen ve bu hafta meclis genel kuruluna gelecek yasa tasarısı için "hayır" oyu kullanacağını açıkladı.

Kaynak : PARİS -AA-

tayfun

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
kullanıcılar yerine yayınlayan web siteleriyle ugrasmak daha mantıklı.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
yasaklamak çözüm degilki yasaklanan bir site veya kişi daha cok hırs ve inat ediyor yasak şeyleri yapmaya devam ediyor daha fazla bir azimle hemde.

O yüzden birazda suç yönetimlerde.

Örnek:

Kaçak ev yapıyorlar neden (devlet arazilerine yapanları katmıyorum) (parselli tapulu arazısı olanlar )

Sonra neden kaçak ev yaptın diyorlar. Bir ev yapmak için öyle bir izin belge ve para isteniyorki 2 ev yapmak mümkün o para ile ( itfaye-belediye-mimar-vs... ) bir sürü yere para yatırmak zorundasın.

Ama bu parayı 18-25bin TL gibi bir para yapmaktan herkesin bütcesine uygun bir fiyat yapsan kimse kaçak bina yapmaz.

Bu örenek nereden cıktı diyeceksin.. bu olay müzik ve film sectöründede aynı bir müzik cd 15-20 TL satılıyor bir askeri ücret maaş alan ayda kaç cd alabilir. Az para kazanıyor diye o kişinin müzik dinleme ve film izleme hakkı olmadıgı anlamını taşımıyor.

Yapımcıların ve sanatcıların maliyet yüksek lafına sıgınarak yüksek fiyatta tutuyorlar. Pahalı gelende korsana yöneliyor. Ben korsanı teşfik etmiyorum ama halka bu teşfiki ortamı yaratmamaları için bazıların fedakarlık yapması lazım.

Biliçli bir toplum oluşturulursa korsan tamamen bitmez ama büyük bir kesimde biter.

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
İyi ki Fransa'da yaşamıyorum :)

Açıkçası ben de korsan kullanıyorum. Hatta yeri gelmişken söyliyeyim; dinlediğim, izlediğim, okuduğum şeylerin %95'i korsan.

Bunun tek bir nedeni var. Mesela film izlemeyi, müzik dinlemeyi çok sevenler yeni çıkan bir ürünü hemen gidip alamazlar. Bir filmin DVD'si korsan filmin 3-4 katı. Haliyle insanlar korsana yöneliyor. "Bir tane alsam zarara uğramazlar" diye düşünüyorlar ve korsan iyice yaygınlaşıyor.

İstediğimiz kadar korsana karşı gelmeye çalışalım, olağanüstü bir yaptırım uygulanmazsa korsan dünyası sona ermez.

Bununla ilgili çok iyi bir örnek vardı.

Bir gün Serdar Ortaç caddede arabasıyla gezerken korsan tezgahında CD'sinin satıldığını görmüş. Etraftaki polise işaret ederek "Memur bey korsan CD'mi satıyorlar" demiş. Polis de şöyle cevap vermiş: "Aaa biliyorum Serdar Bey. Ben de aldım yeni CD'nizi, gerçekten çok güzel olmuş." Yani polis bile alıyor, daha ne olsun.

Yine de;

Korsan kullanmayalım, kullananları uyaralım!

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Keşke herşey asgari ücretli birinin alacağı fiyatta olsa. Ama malesef fiyatları düzenleyen bir kuruluş yok, fiyatları pazar belirler. Antep fıstığının da normal fıstıktan artı bir maliyeti yok ama fiyatı 6-7 YTL oynuyor. Herkes yiyemeyecek. Dünya düzeni bu şekilde konulmuş. Siz de sanatçı olsanız o kadar iş yaptım en çok parayı ben kazanmam lazım diyeceksiniz. Ucu herkese dokunan bir arz talep dengesi bu.

ibryas

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Umarım Türkiyede bu yapılmaz, malumunuz biz millet olarak hep bir yol buluruz. İnterneti keserler bu kez interneti kaçak kullanma yolları ararız. Yaparmıyız yaparız.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Keşke herşey asgari ücretli birinin alacağı fiyatta olsa.

gercekten dogru söylüyorsun.. keşke öyle bir şey olsa... dünyadaki herkesin geliri düzeyi iyi olsada alan da satanda rahat alıp satabilse ürünleri..

her kitleye hitap eden ürünlerin asgari ücretinde alabilecegi fiyat olsa en büyük temek ihtiyaç bile "ekmek" bile her yer semte göre degişiyor 0,35 krş. ekmek satıyor kimi 0,75 satıyor. Bu Ekmegi 0,35 satanda para akzanıyor 0,75 de kazanıyor nasıl iş bu anlamıyorum.

Demekki bu cd vss gibi ürünlerde bunlar olabilir.

Ufak bir araştırma..

Onur Akın - CD-10,93 TL
Hakan Aysev - 7,81 TL
Hakkı Bulut - CD-3,92 TL

Şimdi bakıyorumda hepsi aynı kalite cd degilmi pahalı satanın cd bozulmayanmı ucuz satanın cd dandikmi. 10 TL Satanda para akznaıyor 3 TL satanda para kazanıyor.

Bunun sucu kimde.....

draga

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Zaten bir konser verip dünyanın parasını alıyorlar birde bizden orjinal cd almamızı istiyorlar. yapın 2 TL, 3 TL alalım. 10 TL bir cd.

umuture

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Permission'un dediklerine katılarak south park'ta yapılan şu göndermeyi hala en haklı yorum olarak görüyorum.

bu bölümü izlemiştim ve ne zaman böyle bir haber görsem ki bizim bakanlıklardan biri ( Truzim ve Kültür Bakanlığı sanırım ) aynı şeyi söyleip duruyordu son zamanlarda.

Sanatcıların para kazanmadıkları yok ama şikayet ettikleri az kazanmak

Korsanla savaşmak için fiyat düşürmek lazım iki tane korsancıyı toplayıp cd leri yakmak bi işe yaramazki hatta çok saçma

Sanatçıların farkında olmadıkları şey sürümden kazanma olayı 5 cd satıp 10 lira kazanmak yerine 10 cd satıp 10 lira kazanmak koyuyor bi yerde daha fazla kazanmak varken tabi bu durumda da olan yine vatandaşa oluyor bir yerde çok para verip orjinal cd yada dvd alamadığı için indirmeye yada korsana yöneliyor. İnterneti kapanan yine mağdur. bu durumda tek kazanan korsancılar oluyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5