İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yılbaşı neyimiz olur?

raincu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Yılbaşı neyimiz olur? Ramazan bayramımız mı, kandilimiz mi, Kurban bayramımız mı?

Biz Muharremlerle, Martlarla başlayan yıllar da biliriz... Ki, hiçbiri böyle şımarıklıkla, böyle ayyaşlıkla, böyle qumarbazlıkla açılmazdı. Hepsi, efendi yıllardı.

Bu bahsi bu kadarla geçiyor ve Noel Baba'ya geliyorum: Memleketimize, herhâlde, Beyoğlu'ndan giren, Haliç'i atlayarak Fâtihlere, Aksaraylara, sonra Rumeli'ye ve Boğaz'ı aşarak önce Kadıköylere, Modalara ve sonra Üsküdarlara ve oradan Anadolu'ya geçen bu bunak, neyimiz olur? Babamız mı, dedemiz mi, amcamız mı yoksa Avrupalılıktan pîrimiz mi?

İstanbul'un Tepebaşı'ndan Adana'nın Tepebağı'na kadar her yeri bilen, her yere uğrayan bu moruk kimdir, necidir?

Bir fotoğrafına bakarsanız Havârîlere, öteki resmine bakarsanız Rasputin'e benzeyen buiskambil papazı, aramızda nenin nesidir? Bunu hiç merak ettiniz mi?

Siz bırakın da ben söyleyeyim onun kim olduğunu:

O, Haçlı Seferleri'nden kalma bir kılınç artığıdır. O zaman silâhla giremediği yerlere, şimdi beyaz sakalıyla saygılar ve sevgiler toplayarak girebiliyor.

O, evimize girerken eşeğini kapımızın arkasına bağlayan bir Piyer Lermit'tir. Kardeşlerini Mukaddes Savaş'a hazırlamaktan geliyor.

O, adıyla sanıyla bir misyonerdir ki kılığını değiştirmiş ve bizi avlamaya, kucağında getirdiği oyuncaklarla en can alıcı noktamızdan, çocuklarımızdan başlamıştır. Bu cömertliğinin karşılığını istemeyecek mi sanıyorsunuz, fedâkârlığının sebebini düşünmediniz mi?

Bırakın, onun hakkından ben gelirim: İşte sakalını çekince gördünüz, sakalı elimde kaldı ve altındanLücifer (şeytan) çıktı. Bilirsiniz ki, câsuslar da kıyâfetlerini ekseriyâ böyle değiştirirler. Bu, mezar beğenmeyen hortlağa ya yerini gösterin, yahut bırakın; Haç'ın da çarmıha gereyim onu.

Tehlikeyi sezer de kendiliğinden gitmeye kalkarsa çıkarken ceplerini yoklamayı unutmayınız. Muhakkak bir şeyinizi çalmıştır.

ARİF NİHAT ASYA

http://yil-basi.blogspot.com

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Şimdiden yazıyorum, yılbaşında bu soğukta abazalar tarafından taciz edilen kadınların hallerini izleyeceğiz her yıl olduğu gibi...
Yılbaşı ayrıntılı düşünmezsek sadece yeniyıla bir geçiş günü.
Kutlanmaya değer mi derseniz, kimine göre evet; hayır diyen ise hristiyan inancından gelme olduğu içindir genelde. Nasıl ki bayramlarımıza tatil gözüyle bakıyorsak, yılbaşı da bir tatil vesilesidir.
Noel baba da maskottur topu topu ve noel yılbaşından önce kutlanır.

draga

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
İlla bişeyimiz mi olması gerekiyor ? Kutluyorum kime ne ? Yılbaşı sayesinde tatil yapıyoruz 1 gün daha ne olsun..

X

Xman

Misafir
Yıbaşı bir yılın bitişi ve yeni bir yılın başlangıcıdır, neticede bizler hristiyanlar gibi cristmas yada noel kutlamıyoruz, takvimine göre yaşadığımız bir yılın bitişini ve yeni bir yılın başlangıcını kutluyoruz ;)

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çok saygısızca yazılmış bir yazı. İnsanlar istediği gibi eğlenir yas tutar kime ne?

Arif Nihat Bey'e asıl şunu sormak gerekir;
O beğenmediğiniz hristiyanlar bizim gibi sokaklara çıkıp magandalık yapmıyorlar, sağa sola kurşun sıkmıyorlar. Bu da mı batıdan gelme bir şey?

draga

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
@sverdlow
çok doğru söylemişsin. onlar noeli christmas ı kutluyor ama bizim gibi taciz etmiyorlar. yılbaşının tek güzel yanı tatil olması gerisi beni ilgilendirmiyor :D

TuRKuaZz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Yılbaşı benim için, yeni yıldan başka birşey anlam ifade etmiyor.
Sevdiğim insanlara sadece yeni yıl dilekleri gönderirim. Bunun dışında hiç birşey...

PieRLuGi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Filistinde kardeşlerimin durumu ortada kimseye bişey dediğim yok ben bu durumda kutlamıyorum.

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Arkadaşlar yılbaşı ile noeli birbirine karıştırmayalım. Yılbaşı, kullandığımız takvime göre yeni bir yıla giriştir, noel ise Hristiyanlara göre Hz. İsa'nın doğum günü olarak kabul edilir ve 25 Aralıkta kutlanır.

Noel baba da christmas (Hz İsa'nın doğum günü) ortaya çıkar. Her ne kadar Batı (Hristiyan) kültürüne ait bir figür olsa da Noel Baba, ülkemizde (Demre Antalya'da) yaşamış bir hristiyan azizidir. Bu açıdan bakın olaya ve ne kadar zengin bir kültürel geçmişimiz olduğunu düşünerek gururlanın.

Ancak şunu da söylemeliyim ki yılbaşı gecesi Noel baba kılığına girmiş bir takım insanların bazı evlere gidip hediye vermesi olayı saçmalıktır. Bu bizim kültürümüzde olmayan bir şeydir. Hediye vermek için bir aracıya ihtiyacımız yoktur, bu olay televizyonlar aracılığıyla insanlarımıza aşılanmaya çalışılmaktadır.

Karşı çıkmakta kültürümüz adına fayda vardır.

ceycey45

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yılbaşını illa hıristiyanlar mı kutlar bizde kutlarız ne olacak.
yılbaşına bence farklı bakmak lazım bizim tüm aile toplanır mesela sohbet edilir ne kadar güzel bişey sizde öyle yapın ailenizle geçirin yılbaşını illa nuel baba bekleyeyin gelmez:D

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bence gereksiz yere büyütülüyor bu yılbaşı olayı belli kesimler tarafından.

Bazı arkadaşlarımızın belirttiği üzere noel ile yılbaşı karıştırılıyor (yada kasıtlı olarak aynıymış gibi gösterilmeye çalışılıyor)

ve yine bazı arkadaşlarımızın belirttiği üzere yılbaşını kutlayan bir hıristiyan gibi kutlayarak hıristiyanlığın noelde yapılması gereken şeyleri tümü ile yapmıyor

Yıllar önce görüşü bilinen bir gazetenin yılbaşından 1-2 ay önce ortalığı ayağa kaldırarak başlattığı bir kampanyanın sloganı: kan üzerinde eğlenilmez (Kampanya gerekçesi bosnadaki savaş)

bundan yıllar sonra yine yılbaşına yaklaşırken başlatılan kampanya: Irakta müslüman kardeşlerimiz ölüyor yılbaşı kutlamayın

Bu yıl: Filistinde kardeşlerimiz ölüyor yılbaşında yas tutun.

Neden özellikle yılbaşı? Dini bayramlarımız olan Ramazan (şeker bayramı olarak adlandırılmasına bende sonuna kadar karşıyım) ve kurban bayramlarındada savaşlar vardı Müslüman kardeşlerimiz ölüyordu bir kişi çıkıpta bu müslüman bayramında yas tutalım demedi aksine bayramlarımız iyidir güzeldir gülelim neşeli geçirelim dendi hep.

Yılbaşı kutlanmasın diye site açarken filistinli kardeşlerimiz için neler yaptık? kaçımız Ölen müslüman kardeşlerimiz için gerçek anlamda bişiler yapmaya çalıştı? ben söyleyim istanbulda bir avuç insan yürüyüş yaptı gerisi nerede? gerisi buralarda yılbaşı kutlamayarak filistindeki olayların protesto edilebileceğini savunuyor bumu protesto bu protestoyu senden başkası nasıl duyacak/bilecek?

Yine belli gruplar Türkiyedeki terörü lanetlerken Filistindeki müslüman kardeşlerimizin terör eylemi düzenleyerek israilin masum sivil insanlarını öldürmesini yerden göğe kadar savunuyor gerekçeleri ne peki? başka çareleri yokmuş bu gerekçemi? madem işgal altındayım gidipte beni işgal eden ülkenin masum halkını terör eylemi ile öldürmem yapacaksam sararım üstüme bombayı sarılırım bi israilli elinde silah olan askere patlatırım

Ve 1 haftadır yine tüm amerikan markaları israili destekliyor para veriyor cocacola içmeyin bilmem ne kanalını izlemeyin onu yemeyin bunu içmeyin spam mailleri havalarda uçuşuyor.

Biz ülke olarak bu spam mailleri dağıtırken Filistin için bir şey yaptığımızı sanırken ülkemiz ne yapıyor? çoğunluk biliyor ama nedense görmezden geliyor biz ülke olarak israile para verip silah satın alıyoruz ülkemize. Tanklarımızı uçaklarımızı israile para verip modernize ettiriyoruz kısacası ülke olarak israilin maddiyatına katkıda bulunuyoruz bunu kim inkar edebilir?

Kaç kişi çıkıp kardeşim benim verdiğim vergiyi israile ödeyip ordan silah alamazsın başka yerden alıcan dedi?

Önce aynaya yani kendimize bakıcaz ortalığı boş şeyler ile ayağa kaldırmıycaz cehalet en kötü şeydir.

(Sözüm meclisten dışarı)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
1. Dünya Savaşında veya Kıbrıs'te Azerbaycan'da biz acılar çekerken Müslüman kardeşlerimiz bizim için eminim çok yas tutmuşlardı. Ben de karşılık olarak yeni yıla girdiğimi kutlamayacağım bugün.

Bugünün tarihi deyince hepimiz 31 aralık diyoruz, aranızda 15 muharrem filan diye tarih takip eden birileri varsa bilmiyorum. Dünyanın bütün çoğunluğu bu şekilde takip ediyor. Bunun hristiyanlıkla bir alakası yok, işgüzarlar iş yapıyor.

frmxp

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
batılılar her zaman Türklere bir kin beslemişlertir. Neden hindi kesiyorlar diye düşündünüzmü ?

hindinin ingilizce karşılığı turkey inanmayanlara link : http://www.sozluk.net/index.php?word=hindi acaba bunumu kutluyorlar o zamanki düşünce buydu ve bir Türk kesercesine zevk alıyorlardı belkide bu günümüze kadar geldi
bu hindi olayının hikayesini yazmak isterdim ama uzun....

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
batılılar her zaman Türklere bir kin beslemişlertir. Neden hindi kesiyorlar diye düşündünüzmü ?

hindinin ingilizce karşılığı turkey inanmayanlara link : http://www.sozluk.net/index.php?word=hindi acaba bunumu kutluyorlar o zamanki düşünce buydu ve bir Türk kesercesine zevk alıyorlardı belkide bu günümüze kadar geldi
tebrik ediyorum seni, bu kadar güzel bir analiz yapılabilirdir...

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Hindi yenilen en büyük tatil şükran günü Amerikan geleneğidir. Hristiyanlıkla hiçbir alakası yoktur, Amerikalıların kızılderililer ile yediği yemeği temsilen bugüne gelen bir gelenek. O zamanlar Turkey diye bir ülke dahi yoktu.

Ayrıca batılıların hepsi Ingilizce konuşmuyor, Portekiz'e de giderseniz hindi, Peru demektir mesela. Türkler'e düşman olsa olsa zamanında savaştığımız Ruslar, Sırplar, Slavlar, Rumlar, Viyanalılar filan olsun. Elin Amerikalısı 18. 19. yüzyılda bize ne gibi bir kin besleyip hindi kessin.

Hikayesini yaz da biz de öğrenelim.

bybart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
yılbaşı bir kutlama günüdür. bizim çocuklarımız evlerine çam ağacı koyup onu süsleyip gece uyuduklarında noel babanın bacadan girip onlara hediye bırakmalarını beklemezler. bizler içer fındık fıstık yer dansöz izler dans eder yada halay çekeriz...

bu ben kendimi bildim bileli vardı sanırım böylede devam edecek :)

ruen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1

hahaha gülmekten öldüm yaw..Angelo zaten cevap vermiş.
80 yaşındaki dedemin konuşmasına benzemiş.

Oğlum diyo,herşeyimizi rumlar almış diyo.bak diyo "geliyoRUM" diyoruz diyo.
Onun gibi bir benzetme olmuş.

Gelelim Noel'e.Yıl başında çam ağaçlarının süslenmesi gibi gelenekler aslında pagan geleneğidir.Saturn bayramını kutlamak amacıyla yaptıkları bu süsleri ve eğlenceleri,hristiyanların çoğu şeyi paganlardan çaldığı gibi çalmışlardır.İncilde bulunan bir çok ayet paganlardan alıntıdır.Bırakın bizi,onların bile adeti değilken niye ağaç süsleriz anlamış değilim.

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1

Valla bende ne hayal gücü diyorum buna :)

evet Turkey kelimesinin anlamının hindi olduğu doğru ama önce bi o bizi kesmek isteyen adamların arama motorları olan yahoo ve google yaz bakalım turkey diye ilk sayfalarda hangi hindi siteleri çıkacak.

Bu adamlar ottoman empire döneminden beri (Türkçesi osmanlı imparatorluğu) hindi kesiyorlar demekki o zamanlardan içlerine doğmuş biz Türkiye cumhuriyeti kurulmadan hindi kesmeye başlayalım Türkiye cumhuriyeti kurulduğunda da Türkiye ye Turkey adını veririz böylece onları kesmiş oluruz demişler:)

Bu boş mantık sana hangi SPAM mail ile geldi sen onu söyle bana

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5