Genel

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı artık modern hayatın bir gerekliliği olarak pek çok kimse tarafından alışveriş gereci olarak kullanılmaktadır. Bu durum nedeniyle, yanında nakit bulunduran insanların sayısı gitgide düşmektedir. Bununla birlikte birden fazla kredi kartına sahip insanların sayısı azımsanmayacak derecede fazladır. Kredi kartı kullanımının aslında çok dikkatli ve sistematik olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Asgari ödeme miktarının altındaki ödemeler müşteriyi büyük bir yükün altına sokmaktadır. Çünkü sistemsiz olarak dengesizce para harcayan, kredi kartı limitini aşan insanların sayısı her geçen gün artmakta; bu da ülkenin ruhsal sağlığını tehlikeye sokmaktadır. Bu bakımdan kredi kartı asgari ödeme gibi bir terim üretilmiştir.

Kredi kartı asgari ödeme miktarı, kart sahiplerini bilinçli olarak tüketime itmektedir.

Bu nedenle müşterilerin kredi kartı asgari ödeme miktarı nasıl hesaplanır? Bilmesi gerekir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kaba bir tabirle, kredi kartınızın aylık borcu hesap edildikten sonra kartın bir sonraki ay da kullanıma açık olması için ödenen para miktarıdır. Yani, o ay kullandığınız paranın hepsini ödeyemeyecek durumdaysanız, asgari ödeme miktarını yatırarak kredi kartınızı bir sonraki ay için de kullanıma açık duruma getirebilirsiniz. Tabii bu noktada atlanmaması gereken çok önemli bir husus var. O ayki harcamalarınızın asgari miktarını ödemeniz; hesabınıza faiz uygulanmasını engellemez. Bu da borcunuzun aslında siz fark etmeden katlanmasına yol açar. Dikkatle incelendiğinde günümüz bireysel veya kurumsal iflaslarının baş sebebinin bu olduğu görülmektedir.

Kartın asgarisini ödeyerek o ayki ödemediğiniz miktarın da diğer aya, onun da bir sonraki aya eklenmesine sebep olursunuz ve bu şekilde bir süre sonra paranın hepsini ödemeniz imkânsız hale gelir.

Daha açıklayıcı olması bakımından bir örnek verelim: 1000 lira limitli bir kredi kartınız var ve diyelim ki bu ay o paranın hepsini harcadınız. Ay başı geldiğinde hepsini ödeyecek durumunuz olmadığını fark ettiniz ve kredi kartının asgari miktarını ödemenin daha makul bir seçenek olduğunu görerek, asgari miktarı ödediniz. Bu durumda asgari ücretle kredi limitiniz arasındaki tüm tutara faiz uygulanır.