Genel

Maaşı Geciken İşçi Tazminat Davası Açabilir!

Herhangi bir işveren, iş yasaları gereği, işçinin parasını tam ve zamanında ödeme yükümlülüğü bulunmakta. Maaşı geciken işçi tazminat davası açabilir ya da isterse istediği an işi bırakabilir.

Diyelim ki özel bir şirkette çalışıyorsunuz. İşvereniniz de maaşınızı ödemiyor. 2 aylık maaşınız içeride kaldı. İşten ayrılırsam tazminat alabilir miyim? diye düşünüyorsanız eğer işte sorularınızın cevabı…

Maaşı Geciken İşçi Tazminat Davası Açabilir!

Milyonlarca çalışan yaptığı her işin karşılığında ücret alıyor. İş kanunu ücret ödenmesini bir sisteme bağlayacak olursak kurallarını da belirlemektedir. Buna göre işçinin hak ettiği maaş, prim ve ikramiye gibi tüm ödemeler nakit olarak yapılmaktadır. Ücretlerin ödenme süreleri de kanunla belirlenmektedir.

Ücret en geç ayda bir defa ödenecektir. Sözleşmelerle ödeme alacaksanız eğer ödeme süresi bir haftaya kadar indirilebilmektedir. Fakat bu durum 1 ayı geçmeyecektir. İşvereniniz eğer o ay için nakit sıkıntısı çekiyorsa ya da başka nedenlerden dolayı parayı geciktiriyorsa genel olarak çalışanlar bunu kabul ettiğinden ötürü itiraz etmiyor. Zaten iş ahlakı da bunu gerektirmektedir. Ama işveren bunu alışkanlık haline getirir ve kötü niyetle yaparsa bu kez hak aramak gerekiyor. Öncelikle ücretin geciktirilmesi noktasında kanunun belirlediği sınır 20 gün.

Yani sizin için belirlenen ücret ödeme gününden 20 gün sonrasında hâlâ maaşınız ödenmemişse, haklarınızı kullanabiliyorsunuz.

Bir de ücretin gecikmesinde mücbir sebepler (yangın, doğal afet, iflas) olmaması gerekiyor. Bu noktada işçiler için iki yol ortaya çıkıyor.
Birincisi verilen işi yapmama, ikincisi ise haklı fesih ile tazminatını talep etme.

Noterden İtiraz Edin! 

Maaşınızı bilerek ya da kötü niyetle 20 günden fazla geciktiren iş verenler için işçiler ister bireysel olarak isterse de toplu olarak iş görme borcunu yerine getirmek isteyecektir. Bu durum toplu olduğunda bile grev olarak nitelendirilmemektedir. Yani o televizyonlarda görülen grevler tamamen yalandır.

Burada yapılan toplu eylemin işe gitmeme değil, işi yapmak istememe olduğuna dikkat etmek gerekiyor.
Böyle bir durumda işçi işten çıkartılamadığı gibi yerine yeni biri de alınamıyor. Bu şekilde biriken maaş alacakları için kanun “mevduata uygulanan en yüksek faizin işletileceğini” demektedir.

Çalışanlar bunu haklı fesih sebebi göstererek iş akdini feshedip tazminatını talep edebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Başarılı Olmak İçin Düşüncelerin Rolü