Genel

Microsoft Word’de Belgelere Dipnot Nasıl Eklenir?

Microsoft Word programında oluşturmuş olduğumuz belgelerde bazı kelimelerin ne anlama geldiğini belirtmek veya kelimelere vurgu yapmak için açıklamalar yapmak ya da yorumda bulunmak adına sayfaların altında dipnotlara ihtiyaç duyulmaktadır. Microsoft Word’de Belgelere Dipnot Nasıl Eklenir?

Microsoft Word’de Belgelere Dipnot Nasıl Eklenir?

Dipnotlar, sayfa altında yukarıda yazı içinde geçen bir kelimenin açıklamasını gösteren bilgilerdir. Genel itibariyle dipnotlar sayfaların en alt kısmında alt bilgi olarak eklenir. Evet, belgelere dipnot nasıl eklenir? Gelin birlikte bunu adım adım yapalım.

Dipnot Ekleme Adımları

Dipnot eklenecek kelimenin sağına imleci yerleştirin ve sonra dipnot ekleme yapabilmek için ilk olarak başvurular menüsüne tıklayın.

Şekil 1: Başvurular Sekmesi

Başvurular sekmesinin altında çıkan dipnot ekle butonuna tıklayın.

Şekil 2: Dipnot Ekleme

Bu aşamadan sonra M. Word sayfanın altına dipnot eklemek için bir alan meydana getirir ve siz istediğiniz dipnot metnini ilgili bölümü yazabilirsiniz.

Dipnot Ekleme Uygulaması

Evet, yukarıda izah etmeye çalışmış olduğumuz dipnot eklemeyi uygulamalı olarak yapalım.

Çerçeve içindeki belirtmiş olduğumuz dipnotlar kelimesinin ne anlama geldiğini belirtmek ya da açıklamak için dipnot ekleyelim. Bunun için ilk olarak imleci dipnotlar kelimesinin sağına bırakıyoruz ve başvurular menüsünden Dipnot ekle butonuna tıklıyoruz. M. Word programı bizi otomatik olarak sayfanın altına atacaktır. Geldiğimiz noktaya dipnotumuzu yazıyoruz.

Şekil 3: Dipnotun Yazılması

Ayrıca yazı içinde geçen dipnotlar kelimesinin üstüne dipnotun numarası otomatik olarak verilir.

Şekil 4: Dipnot numarası

Dipnot Kaldırma

Dipnot kaldırma işlemini yapabilmek için silmek yeterli olacaktır. Kaldırmanın iki yolu vardır. Birincisi yazıda geçen dipnotun numarası silinir ya da alt sayfadaki eklenen dipnotun kendisi silinir. İstenilen yolu deneyebilirsiniz.

Sayfa altında yukarıda yazı içinde geçen bir kelimenin açıklamasını gösteren bilgilerdir.