Akıllı TelefonOyun

Microsoft’un Yeni Teknolojisi İle Telefonlar Bile GTA 5 Kaldıracak!

Telefonlarda GTA 5 oynamak hayal gibi gözükebilir. Fakat yakın gelecekte bunun mümkün olması bekleniyor. Microsoft’un yeni yürüttüğü ile artık telefon veya eski internete bağlanan bilgisayarlardan bile GTA 5 gibi ağır grafiklere sahip oyunların oynanması hedefleniyor.

Normal şartlarda bir oyunu oynayabilmek için sistemde bu oyunu barındırmanız ve sistemin bu oyunu çalıştırabilmesi gerekir. Fakat farklı bir sistem ile bahsi geçen ilkel yöntem ortadan kaldırılıyor. Bu aslında çok aşina olduğumuz bir sistemin geliştirilmesi ve oyunlara uyarlanması ile gerçekleştirilecek. Bulut sistemlerini herkes bilir. Bulut sistemleri ile oyunların birleştirilmesi sayesinde internet üzerinden kesintisiz bir şekilde oyunlar oynanabilecek. Bunun için bağlanılan cihazın herhangi bir üstün özelliğe de sahip olmasına gerek kalmıyor. Bu sayede sistemin yetersiz olması durumunun da ortadan kaldırılması hedefleniyor. Microsoft’un bu çalışmasına Project xCloud adı verilmektedir. Bu proje sayesinde gelecekteki oyun dünyası daha farklı bir hal alacak gibi duruyor.

Project xCloud Nasıl Çalışıyor?

Bu projenin temel mantığı film izlemeye benziyor. Film izlemek için üyelik alan ve filmleri hiçbir şekilde cihazında barındırmadan rahatlıkla izleyen insanların oyunları da aynı şekilde oynaması bekleniyor. Bu proje ile öncelikle alınan hesap aracılığı ile ana bilgisayarlara bağlanılacak. Sonrasında ise internet üzerinden komutların aktarımı gerçekleştirilecek. Oyunun eşsiz grafikleri ise oyuncunun ekranına aktarılacak. Bunlar tamamen internet üzerinden gerçekleştirileceği için herhangi bir üst düzey cihaza sahip olmanıza da gerek kalmayacak.

Proje Ne Zaman Devreye Giriyor?

Projenin tahminlere göre 2019’da test denemelerinin yapılması bekleniyor. Herkese açık şekilde başlayacak olan bu test denemelerinin ardından geri bildirimlerin toplanması ve sonucunda iyileştirilmelerin yapılması planlar arasında yer almaktadır. Buna ek olarak sistemin tüm oyunlara açık bırakılması da tahminler arasında bulunuyor. Sonucunda ise birçok oyunun bu platformda yer alması kaçınılmaz olacak.

Bu projede önemli bir nokta ise internet hızı olacaktır. Yeterli internet hızlarında erişim sağlanması halinde sorunsuz oyun deneyimi yaşanabilir. Şuan yapılan testlerde bu hızın 10 megabit olduğu göze çarpıyor. 2019 ve 2020 yıllarında 5G’nin de yaygınlaşacağı göz önüne alınırsa internet hızlarının bu proje için yeterli olacağı söylenebilir. Buna ek olarak Microsoft’un rakipleri de boş durmuyor. Google’da bu alanda ciddi çalışmalar yürütüyor.

Özellikle önümüzdeki 3-4 sene içerisinde artık oyun bilgisayarlarının tarih olması ve bulut sistemi ile oyun deneyimlerinin yaşanılması kaçınılmaz olacak gibi duruyor.

::Siz telefonunuzda GTA 5 oynamak ister miydiniz?