Eğitim

Milli Eğitim Bakanı, Öğrenciler İçin Yeni Yaz Tatili Uygulamasını Duyurdu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni eğitim-öğretim için farklı bir takvim hazırlattı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada yeni takvim modelinin içerisinde, öğrencilere dönem içerisinde birer haftalık ara tatil yapacaklarını duyurdu. Öğrenciler için avantaj olarak görülen bu tatillerde eksik ödevler tamamlanabilecektir.

Bakan Ziya Selçuk, öğrenciler için okul dönemlerinin ara tatillerle daha verimli olabileceğine inandıkları yeni bir takvim uygulamasını duyurdu. Bu yeni takvime göre öğrenciler, sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde birer hafta olmak üzere ara tatil yapacaklar. Öğrencilerin sevinçle bekledikleri sömestr tatili değişiklik olmadan aynı şekilde devam edecek. Yaz tatilinde küçük bir değişikle 2 haftalık bir kısalma olacak.

Hazırlanan takvimin ayrıntılarında; öğrenciler 2019-2020 ilk dönemine 9 Eylül 2019‘da başlayacaklar. Kasım ayına kadar normal seyirde eğitim-öğretime devam eden öğrenciler, 18-22 Kasım 2019 tarihlerinde ise bahsedilen ara tatili yapacaklar. Hafta sonu tatili de eklendiğinde öğrenciler tam tamına 9 günlük bir ara tatil yapmış olacaklar. 25 Kasım‘da tekrar start verilecek olan öğrenim süreci, 17 Ocak 2020 tarihinde bitecektir. Öğrenciler ikinci döneme  3 Şubat 2020 tarihinde başlayacaklar. Nisan ayında ise, yine hafta sonu tatilleri ile beraber toplamda 9 günlük ikinci bir ara tatil yapılacaktır. Bu ara tatil de 6-10 Nisan 2020 tarihlerinde gerçekleştirelecektir. 13 Nisandan sonra eğitim faaliyetlerine devam edecek olan öğrenciler, 19 Haziran 2020 tarihinde eğitim-öğretim dönemlerini sonlandırmış olacaklar. Yaz tatili süresi ise 11 hafta şeklinde olacaktır.

Yapılan duyurularda, öğrencilerin noksanlıklarını telafi için böyle bir kararın alındığı vurgulandı. Bu kararla birlikte öğrenciler, 1 haftalık ara tatillerde hem zayıf oldukları konuları telafi edebilecekler hem de tatilin keyfini çıkararak dinlenecekler.

B
  • B
    Batuhan Okuducu
  • 19 Mayıs 2019
Yayınladığınız bu habere gerçekten öğrenciler çok sevinecek. Bir yandan da çok iyi bir uygulama olmuş çünkü öğrenciler yaz tatilinin kısalmasıyla birlikte öğrendikleri bilgileri unutmayacaklar ve ara tatiller dolayısıyla da belirttiğiniz gibi hem ödevlerini tamamlayacaklar hemde sınav odaklı çalışabilecekler.
B