Teknoloji

Mozilla ve Google’ın Firefox Arama Sözleşmesini Yeniliyor

Anlaşmalara göre Google Firefox tarayıcısında varsayılan arama motoru olarak tutacak. ZDNet’in yaptığı bildirimlere göre Mozilla ve Google, Google’ı en az 2025 yılına kadar Firefox tarayıcısında ve varsayılan arama motoru olarak tutmak için düzenlemelerini genişletti. Şirketler, ZDNet’in yıllık 300 ila 350 milyon dolar değerinde olduğunu ve tahmin ettiği anlaşmayı resmi olarak açıklamadılar, ancak bu sonbaharda duyurması bekleniyor. Mevcut düzenleme de 2020’nin sonunda sona erecekti.

Mozilla ve Google’ın Firefox Arama Sözleşmesini Yeniliyor

Hareketlerde, Mozilla’nın işgücünün yaklaşık dörtte birini temsil eden 300 çalışanı işten çıkarma planlarını duyurmasıyla geldi. Mozilla CEO’su Mitchell Baker, bir blog gönderisinde koronavirüs salgının da “gelirimizi önemli ölçüde etkilediğini ve giderek zayıflattığını” yazdı. Değişiklikleri duyuran blog gönderisinde Mitchell Baker, şirketin “insanların sevdiği ve kullanmak istediği özellikler” yeni ürünler geliştirmeye odaklanacağını ve topluluğa da odaklanacağını ve yeni gelir akışlarını da belirleyeceklerini yazdı. Mozilla ayrıca Ocak ayında yaklaşık 67 kişiyi işten çıkarmıştı.

Mozilla’nın gelirinin çoğu ise Google gibi arama motoru şirketlerinden geliyor. Rusya’da Yandex ve Çin’de Baidu, arama motorlarının Firefox’ta varsayılan seçenek olması için ödeme yapmakta. Geçtiğimiz on beş yıl içinde, Firefox’un tarayıcı pazarındaki payı gittikçe azaldı ve bu süre zarfında ise Firefox telefonu ve Firefox OS gibi birkaç büyük ürünler hiçbir zaman meyve vermedi. Mozilla ve Google Cumartesi günü yorum taleplerine hemen hiç yanıt vermedi.