Genel

Mutfaktaki Paslanmaz Çelikleri Temizleme Yöntemleri

Paslanmaz çelikler, hem dayanıklı hem de şık olmalarından dolayı kadınların mutfakta sık tercih ettiği parçalardır. Her mutfak ürününde olabileceği gibi paslanmaz çeliklerde zaman içinde parlaklığını kaybedebilir, leke ve çizik izleri baş gösterebilir. Peki, paslanmaz çelikler nasıl temizlenir, paslanmaz çelikleri temizleme yöntemleri nelerdir?

Mutfaktaki Paslanmaz Çelikleri Temizleme Yöntemleri

Paslanmaz çeliklerde oluşan lekeleri sorun haline getirmeyin, çözümü son derece kolay, zeytinyağı.. Yapmanız gereken tek şey yumuşak bir bez üzerine bir miktar zeytinyağı dökmek ve paslanmaz çeliği ovalayarak güzelce silmek, hepsi bu kadar.

Zeytinyağı ile paslanmaz çelik temizliği sonunda üründe oluşan parmak izleri ya da su lekelerinden eser kalmadığını görebilirsiniz. Hatta bu yöntem ile oluşan küçük çiziklerin de yok olduğunu fark edeceksiniz.

Zeytinyağı dışında bir temizlik yöntemi arıyorsanız uygun bir deterjan ile yine yumuşak dokulu bir bez ile güzelce ovalayın.

Paslanmaz çelik temizliği / Cif krem / Metal yüzey spreyi

Mutfakta kullandığınız çeliklerin ilk gün ki gibi parıldamasını istiyorsanız cif krem kullanabilirsiniz. Cif krem formülündeki kireç sökücü, yağ sökücü, parmak izi ve leke çıkarıcılar sayesinde paslanmaz çelikleri temizler ve parlatır.

Size önerimiz ürünü cif krem ile temizledikten sonra, cif çelik metal yüzey spreyi ile üzerinden geçin. Bu şekilde paslanmaz çelikleri eski parıltısına kavuşturabilirsiniz.

Paslanmaz çelik yüzeyler nasıl temizlenmeli?

Paslanmaz çelik temizliğinde sıkça yapılan bir hata, ağır kimyasallar içeren temizlik ürünleri kullanmaktır. Lekeleri, izleri ya da çizikleri iyi çıkarsın mantığı ile kullanılan bu temizlik ürünleri çelik yüzeylerde tam tersi bir etki yaratabilir, yüzeye zarar verebilirler. Bu tarz ürünlerin temizliğinde sert kimyasallar kullanılmamalıdır.

Diğer bir hata ise silme işleminin dairesel olarak yapılmasıdır. Paslanmaz çelikleri ovalarken dairesel değil çizgisel hareketler kullanın. Düzenli olarak yumuşak dokulu bir bez ya da sünger ile sıcak su ile temizleyin. Özel bir temizlik ürünü almanıza gerek yok, mutfağınızda kullandığınız bulaşık deterjanı ya da sabun ile temizleyebilirsiniz.

Paslanmaz çelikleri parlatan doğal tarifler

Parlaklığını kaybetmiş, yüzeyinde çizikler, lekeler oluşan paslanmaz çelik yüzeyler için evde hazırlayabileceğiniz pratik doğal tarifleri kullanabilirsiniz.

Limon suyu ve sirke: Temiz bir beze bir miktar limon suyu ve sirke döküp çelik yüzeyi çizgisel hareketlerle ovun. Hazırladığınız karışımı daha rahat kullanmak için boş sprey şişesinde kullanabilirsiniz.

Bebe Yağı & zeytinyağı: Temiz ve kuru bir beze bir miktar yağı dökün ve yüzeyi güzelce temizleyin. Temizledikten sonra kuru bir bez, ya da kâğıt havluyla yüzeyi komple silin.

Paslanmaz çelik cilası: Karışımlarla uğraşmak istemiyorsanız paslanmaz çelik cilası deneyebilirsiniz.