Genel

NASA, Rover’i Fırlatıyor Mu?

Nasa’nın oylamayla ismini verdiği Perseverance(Azim) Rover’ı Nasa’nın “Mars Keşif Programı”nın bir parçasıdır. Nasa’nın Mars2020 Misyonu Mars’daki yaşam potansyeliyle ilgili Astrobiyolojik konulardaki soruları ve Mars’ı daha detaylı incelemek için gerçekleştirilecek. Bu görevde sadece yaşam aramak değil, ek olarak “Geçmişte yaşam var mıydı ?” sorusunu cevaplamak için çalışacak. NASA, Rover’i Fırlatıyor Mu? 

NASA, Rover’i Fırlatıyor Mu?

Türkiye’nin bu göreve en çok ilgisi olan ülke diyebiliriz çünkü görevdeki hatıra biletlerini açık ara en fazla alan ülke oldu. Sıralama şu şekilde:

  1. Türkiye :  528.844
  2. Hindistan :  778.277
  3. Amerika :  733.559
  4. Çin :  292.071
  5. İran :  287.512

Ayrıca Rover’ın isminin belirlenmesi oylamasına en çok katılım sağlayan ülkelerden biri oldu.

Perseverance Rover’ı Mars toprağını da toplayarak üzerinde araştırma yapacak. İleriki zamanlarda toplanan toprakları Dünya’ya getirmek için bir misyon gerçekleştirmeyi planlıyor. Ayrıca Rover, gelecekteki “İnsanlı Mars Misyonu” için bilgi toplayacak. Bunlar, Mars’a iniş teknikleri, gelecekte astronotları etkileyebilme potansyeli olan toz-hava gibi çevresel etkiler, Atmosferde Oksijen üretmek ve diğer kaynakları bulma gibi araştırmalar yapacak.

Rover’ın fırlatılması için en ideal aralık olan Temmuz 2020’de olması olması planlanıyor. Planlanan kesin tarih ise 20 Temmuz 2020’dir. Ama her uzay görevinde olduğu gibi aksiliklerden dolayı ertelenebilir veya iptal edilebilir. İdeal aralık olan Temmuz ayında fırlatılmasının avantajı diğer tarihlerdeki Dünya-Mars yörüngelerine kıyasla daha az güçle Mars’a gidebilecek ve bu sayede görevin maliyeti ve riskleri en aşağıya çekilecek.

Daha fazla bilgi almak istiyorsanız NASA’nın   mars.nasa.gov   adresini ziyaret edebilirsiniz.