Genel

Nasır Nasıl Olur ve Tedavisi

Vücudumuzu taşıyana ayaklarımız insan vücudundaki en önemli organlardan biridir. Ayaktaki en ufak problem ayakta durmayı, yürümeyi güçleştirir. Ayak problemleri arasında da en sık yaşadığımız sağlık sorunu ise, nasırdır. Nasır, en çok ayaklarda görülür. Ellerde de görüldüğü olur ancak ayaklardaki kadar çok değildir. Aynı yer sürekli baskıya veya sürtünmeye maruz kalıyorsa nasır meydana gelir. Çok ciddi bir sağlık sorunu değildir. Ancak ağrıya neden oluyorsa tedavi edilmesi gerekir. Nasırın sebepleri, yüksek topuklu ayakkabılar, ayağı sıkan ayakkabı problemleri, ayaktaki ortopedik bozukluk gibi durumlar sebep olmaktadır.

Nasır Nasıl Olur?

Nasır problemi çözüldüğü taktirde de tekrar tekrarlanabileceği için, tedavi sonrası tekrar oluşumu engellemek için, nasırlı bölgeyi korumak gerekir. Nasır nasıl olur? diye merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Nasır tedavisinde kan dolaşımı etkileyecek besinlerden uzak durulması gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü genelde yanlış ayakkabı seçimlerindeki kan dolaşım etkisinin az olmasından meydana gelen ayak nasırları, tedavi sırasında da kan dolaşımını etkileyecek besinlerden kaçınılmalıdır.  Bu durum en çok şeker hastalarını ilgilendirir. Şeker hastalarında iyileşme süreci normal hastalara göre daha zordur. Şeker hastaları böyle bir problemle eğer karşı karşıya gelirse derhal önlem alması gerekiyor. Sizlere aşağıda nasır tedavisinden bahsettik.

Nasır hastalığı tedavi sonucu çözülebilir ancak ağrısı dayanılmazdır.

Öncelikle nasıra sebep olduğunu düşündüğünüz ayakkabıyı artık kullanmamanız gerekmektedir. Nasırları evde tedavi etmek istiyorsanız, taze bir limon dilimini nasır üzerine bağlayıp tüm gece sarılı tutunuz. Ya da papaya meyvesinin suyunu nasırlı bölgeye sürerek tedavi edin. Ya da taze ananası kesip ayağa bağlayınız. Nasır tedavisi ilerlemiş ise lütfen doktorunuza başvurunuz. Unutmayın nasır tedavilerinde nasırını sakın kesmeye kalkmayınız. Nasır neden olur diye sizlere bahsettik. Sizde bu nedenleri göz önüne alarak vakit geçmeden tedavisine başlayabilirsiniz.