Otomobil

Otomobilinizde Yakıt Tasarrufu Sağlamanın Yolları

Otomobil satın almak isteyen kişilerin en önem verdiği detaylardan biri de yakıt tüketim performansı olmaktadır. Peki, yakıt tasarrufu nasıl sağlanır? Gelin sizlerle beraber inceleyelim.

Araç alma konusunda en önemli hususlardan biri de araçların ne kadar yakıt tüketmesi detayıdır. Bu noktada otomobil sahibi olmak isteyen kişilerin en çok araştırdığı konular arasında da otomobillerin kilometre başına ne kadar yakıt harcadığı olmakta. Peki yakıt tasarrufu nasıl sağlanır?

İşte otomobilinizde yakıt tasarrufu sağlamanın yolları

Hızınız oldukça önemli

Yakıt tasarrufu konusunda bir çoğumuzun bildiği yöntem, yüksek hızlara çıkmamaktıt. Eğer aracınızın hızını artırırsanız, yakıt tüketimi de artacaktır. Burada ifade edilmek istenen şey örneğin, aracınızın hızını saatte 75 kilometreden saatte 150 kilometre hıza yükseltmeniz demek araç hızınızı iki katına çıkarmak demektir. Bu durum da araç performansına oranla iki katından daha fazla yakıt tüketimine yol açabilir.

Klimayı gerekli anlarda kullanın

Klima, yakıt tüketiminizi önemli ölçüde etkileyen ekstra bir yüktür. Klima kullanılmaması kayda değer ölçüde yakıt tasarrufu sağlar. Bu nedenle çok gerekmedikçe kullanmayın. Hafif serinlemek istediğiniz anlarda camlarınızı aralamanız aynı işlemi gösterebilir.

Mümkün olan en yüksek viteste sürüş sağlayın

Bilindiği üzere otomobiller en düşük vitesle kalkış için tasarlanmaktadır. Ancak özellikle uzun yollarda belirli bir hızda, mümkün olan en yüksek viteste aracınızı kullanmak yakıt tasarrufunuzu artıracaktır.

Ani fren yapmayın

Ani fren yapmak aracınızın kazanmış olduğu ivmeyi kaybetmesine neden olacaktır. Aynı ivmeyi yeniden yakalamak için daha fazla yakıt tüketmeniz gerekecektir. Bu nedenle ani frenlemelerden kaçınmak için duraklama zamanlarını iyi takip etmeniz gerekiyor.

Yumuşak geçiş önemli

Mütevazi bir şekilde hızlanarak, mümkün olduğunca yumuşak vites geçişleri ile yakıt tasarrufu sağlamanız mümkün olacaktır.

Gereksiz yere rolantide çalıştırmaktan kaçının

Aracınızi rölantide çalışırken fazla yakıt harcar. Yani hiç yol gitmediğiniz halde yakıtınız tükenmeye devam eder. Beklediğiniz anda motorunuzu kapatmalı ve hareket için hazır olduğunuz anda tekrardan çalıştırmalısınız.

Gereksiz yükleri aracınızdan çıkarın

Sizde tahmin edersiniz ki aracınız ne kadar ağır olursa hareket etmek için o kadar yakıt tüketimine ihtiyaç duyar. Her ekstra 50 kilogram yük için yakıt tüketiminizin %1 ya da %2 olarak artacağını düşünerek, geri kalan hesabı size bırakıyoruz.

Camlarınızı çok gerekli değilse kapalı tutun

Camlarınızın ve güneşliklerinizin açılması özellikle rüzgarlı havalarda aracınızı yavaşlatacaktır. Bu da aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine neden olacaktır. Camlarınızı ve güneşliğinizi kapatarak yakıt tasarrufu sağlamanız mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Teknoloji Alanında Gelişmiş Ülkeler