Oyun

Oyun Konsollarına Ek Vergi Getirildi!

Piyasaya çıkan yeni yasayla birlikte yerli üreticilerin sağlıklarını koruması amacıyla yurt dışından ithal edilen ve ülkemize getirilen pek çok ürüne ve video oyun konsollarına ek vergi getiriliyor. Bu vergiler satıcıları her ne kadar etkilese de sonuçta bir yasa. Oyun konsollarına ek vergi getirildi!

Oyun konsolları da içerisinde olmak üzere yurt dışından getirilen pek çok ürüne ek vergi geldi. Ülkemizde oyun oynamak aslında oynamaya çalışmak bildiğiniz lüks kavramına giriyor. Asgari ücretin ¼ oranında satışı sağlanan oyunların ülkemizde konsollarla oynanması fiyatları oldukça yükseltmektedir. Bundan çok değil 2-3 yıl öncesine baktığımızda 1.500 – 2000 TL bandında aldığımız oyun konsolları artık daha yüksek fiyatlarla satışa sunulacak. Gelen son haberle de fiyatlar daha da artacak gibi görünüyor.

Oyun konsollarına ek vergi getirildi

Yürürlüğe giren yeni yasa ile birlikte bazı sanayi ürünleri, karnaval eşyaları, golf sopası ve oyun konsollarına ek vergi getirildi. Hangi ürüne ne kadar vergi getirildiği net bir şekilde belirtilmedi ama vergi miktarının %5 ila %50 arasında değiştiği gelen haberler arasında. Bu noktada kesin olmamakla birlikte Eylül ayına kadar konsollara getirilen verginin %50 civarında olduğu, Eylül ayından sonra ise bu oranın %20’ye çekileceği belirtilmiş.

Konuya ilişkin kanun ve Cumhurbaşkanlığı kararı resmi gazetede yayınlandı. Kısacası yeni nesil konsolların, yani Playstation 5 ve Xbox Series X’in yaklaşmakta olduğu şu dönemde her iki konsola da ülkemizde çok daha yüksek fiyatlarla ulaşabileceğiz. Zaten pahalı olan ürünlerin, bu vergilendirme sonrasında ne kadara çıkacağı ise merak konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Karantina Günleri Çocuklar İle Oyunlar