Genel

Özgüven Eksikliği Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Özgüven; kişinin kendi özellikleri, yetenekleri ve becerileri hakkındaki olumlu ve olumsuz düşünceleridir. Kişinin kendinden memnuniyet duyması, kendisi ve çevresiyle uyum içinde ve barışık yaşaması da denebilir. Diğer bir yandan özgüven eksikliği ise; kendiyle barışık olmamak, kendinden şüphe duymak, yalnızlık, eleştirilere karşı aşırı hassas olmak, aşırı uyum göstermek ve kendiyle barışık olmamak olarak tanımlayabiliriz.

Özgüven, yaşamdaki pek çok sorunun en temel nedenlerinden biri olarak kabul edilebilir.

Mutlu olmamız, başarılı olmamız, kendimize güvenmemiz ve kendimizle barışık olmamız çoğu zaman hep özgüvenimizle doğru orantılıdır. Özgüveni olmayan bireylerin hayatlarında hep korku, endişe, mutsuzluk, güvensizlik, endişe ve öfke vardır. Bu durumlar özgüven eksikliği olan bireylerin ailesiyle iletişimini etkiler, iş hayatını etkiler ve hayatında sürekli başka başka sorunlara yol açmaktadır.

Birçok insan özgüven eksikliğinden dolayı yapabileceği veya hak ettiği işe bile başvurmayabiliyor. Potansiyellerinin çok çok altında bir yaşamı yaşamayı kabullenirler. Özgüven eksikliği problemi sadece iş hayatında değil, günlük hayatta, aileler ve bireyler arası ilişkide de birçok probleme neden olabilir. Bunların başında evlilikte yaşanan problemler gelir. Mutlu ve huzurlu bir evlilik özgüveni tam olan çiftler arasında mümkündür. Eğer çiftler arasında birinin özgüven eksikliği problemi varsa, o evlilikte sorunlar yaşanması olasıdır. Aileler arasında sorunlar yaşanması buna en büyük örnektir.

Özgüven eksikliği problemi nasıl aşılır?

*Birey kendisi hakkında olumlu düşünceler geliştirmeli

*Bir şeyi başardığında kendinden gurur duymalı ve kendini ödüllendirmeli

*Gerçekçi olan ve beklentileri karşılayan hedefler belirlemeli

*Kötü veya üzücü bir şey olduğunda, olumsuz ve kötü düşüncelerin farkına varmalı ve bu durum karşısında duygularla hareket etmek yerine, olaya mantıklı açıdan bakmalı

*Bir konu hakkındaki düşüncelerini savunmalı ve kendini net bir şekilde ifade etmeli, başkalarının haklarını ihlal etmeden

*‘’Hayır’’ demeyi öğrenmeli

*Haklarına sahip çıkmayı öğrenmeli

Hayatınızda önemli olduğunu düşündüğünüz problemlerin bir listesini çıkarın. Daha sonra bunların çözümünü veya iyileştirmenin yollarını araştırın. Yazdığınız bütün sorunlar hemen ve hızlı bir şekilde hallolmaz tabi ki. Fakat hemen harekete geçmeniz sizi özgüvenli bir kişi olmaya bir adım daha yaklaştıracaktır.