Genel

Piyasalarda Açıklanan Ekonomik Veriler ve Etkileri

Yaşadığımız ülkelerin ekonomik durumunu belirleyen enflasyon faiz oranları ya da yatırım yapmayı düşündüğümüz ya da yatırım yapmış olduğumuz sektördeki inişler çıkışlar. Bunların hepsi aslında birbiriyle bağlantılıdır ve dünya üzerinde bulunan irili ufaklı her ülkenin ekonomik verileri ne kadar güçlü de olsa diğer ülkeleri ve aldıkları önlemleri de etkilemektedir. Peki, Piyasalarda Açıklanan Ekonomik Veriler ve Etkileri nelerdir?

Ekonomik Veriler

Kuzey yarım kürenin en uç noktasında bulunan bir ülkede ekonomik refah seviyesi çok mükemmel olabilir. Yaşayan vatandaşlarının da ekonomik düzeyleri yüksek olabilir. Buna bağlı olarak da yapılan yatırımların çeşitliliği ve miktarı artış gösterebilir.

Fakat tüm bu güzel gidişata rağmen kendisine çok uzak olan güney yarım kürede bulunan bir ülkenin ekonomik buhrana uğraması sorundur. Buna bağlı olarak da dünya bankası olan IMF den borç alması, herhangi bir ülkede savaş ya da ihtilal çıkması gibi olaylar sonucunda ekonomisi en güçlü olan devletler bile bundan etkilenmektedir.

Dünyada her ülke belirli zaman dilimlerinde ve önceden belirlenmiş olan konular hakkında o zamana kadar geçen süredeki verilerini dünya piyasalarına duyururlar.

Bu verilere özellikle de ekonomisi belirli bir büyüklüğe ulaşmış ve tam bağımsızlığını sağlamış ülkeler yön vermektedir. Tüm ülkelerin belirtmiş oldukları verilere göre her ülke bunları uzmanları tarafından inceleriz.  Buna bağlı olarak da kendisine her türlü ihtimale karşı önlemler alır.

Yani hiçbir ülke bu anlamda tamamen bağımsız değildir ve hiçbir konuda bunları görmemezlikten gelemez.

 Dünyada Genelinde Ekonomi

  • Para piyasaları
  • Yatırım piyasaları
  • Enflasyon oranları
  • Cari açıklar ve hedefler şeklinde başlıklar halinde devam etmektedir ancak ülkeler ve yatırımcılar tarafından en çok takip edilen konular bunlardır.

Ülkelerin yapmış oldukları tüm yatırımlar, ihtiyaçları dâhilinde temin etmek istedikleri tüm ihtiyaçlar ve bir ekonomi yılı içerisinde gerçekleştirmeyi planladıkları tüm her şey dünya piyasalarına bakılarak dünyada açıklanan ekonomik verilerin sentezlenmesi sonucunda gerçekleşir.

Eğer kendinize büyük çaplı bir iş kurmak istiyorsanız ya da dünya piyasalarında yer alan sektör ve alanlara yatırım yapmayı planlıyorsanız sadece yaşadığınız ülkenin değil var olan ve bağımsız bir ekonomisi olan yani dünyada açıklanan tüm ekonomik verilere dikkat etmeniz gerekmektedir.